Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın asgari ecir talimatını Icra Vekili Mustafa Varank açıkladı: Ihvan bu hakeza olmaz

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Eskişehir Organize Endüstri Bölgesi’nde Küpeliler Suni Tahta Fabrikası’nın asıl atma töreninde yaptığı konuşmada, 1,5 milyar liralık yatırım bedelli bu tesisin Türkiye’ye ve şehre yetişkin katkılar sağlayacağına inandığını söyledi.

“ASGARİ ÜCRETİ GÜNCELLEMEMİZ LAZIM”

Ekonomi ve pahalılık konusunda yaşanan gelişmelere değinen Varank, en üst temmuz ayında uzaklık remiks yapılan asgari ücrete ilgilendiren dahi heyecanlandıran benzeri izah yaptı. Varank, şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımız Kabine’yi topladı, dedi kim ‘Arkadaşlar bu böyle olamaz. Asgari ücreti güncellememiz, asgari ücrete remiks yapmamız geçişsiz ki çakılı gelirli vatandaşlarımız bu pahalılık altında bu büyüklüğünde ezilmesinler.’ 1960’lardan beri minimal sevap uygulaması bu ülkede var. Bu devlet enflasyonu ilk defa mı görüyor? 2000 yılından önceyi bir değerlendirin. Yüzdelik 80, yüzde 200 enflasyonları yaşadık amma o ahit tek erk ‘Orak Ayı ayında enflasyonu güncelleyeyim, emekçi kardeşlerimizin az buçuk olsun işlerini kolaylaştırayım’ demedi amma biz bunu dedik, enflasyona ezdirmemek amacıyla minimal ücreti güncelledik. Ev ayında da inşallah çakılı gelirli vatandaşlarımızın işine yarayacak aynı zammı onlara yapmış olacağız. Emekçilerimizin hakkını yüklemek üzere üstelik mücahede göstereceğiz.”

YILBAŞINI İŞARET ETMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cumartesi haset üstelik TBMM’da teşri yılı açılış programında azrail değerlendirmelerde bulunmuştu. Kazançlı anlamda yaşanan sıkıntıların farkında olduklarını anlatım eden Erdoğan, yılbaşında minimal ücretli, işyar ve emeklilerin maaşlarında kayıpları telafi edecek şekilde artışlar yapılacağının sinyalini vermişti. Erdoğan, “Yaşanan sıkıntıları, dalgalanmaları görmezden gelmiyoruz. Döviz kurundaki yükseliş ve enflasyondaki artıştan ufuk kayıplarını gayet iyi biliyoruz. Bunların önüne geçecek tedbirleri almaya başladık. Enflasyondaki artışın hastalık olduğu kaybı geciktirmek amacıyla asgari ücreti, memur ve tekaüt maaşlarını yılbaşında yoğun oranda artırdık. Temmuz ayında elan gelecek taşıdık. Yılbaşında ücretlilerin durumlarını, kayıplarını telafi edecek şekilde gözden geçireceğiz, enflasyonun altında ezilmelerine izin vermeyeceğiz” demişti.Share: