Denizli-Muğla sınırında çıkan orman yangını söndürüldü

Denizli’nin Kermen ilçesi ile Muğla’nın Reze ilçesi arasındaki ormanlık alanda çıkan yangında kısaca 100 hektarlık kayran zarar gördü.

Denizli Orman Havza Müdürü Erhan Çetinkaya, AA muhabirine, dün saat 14.48 civarında Kermen ilçesi Muslugüme Mahallesi yakınlarındaki öz yatağında elan belirlenemeyen nedenle çıkan yangının sabah saatlerinde söndürüldüğünü söyledi.

Yangının Muslugüme Mahallesi ve Reze ilçesindeki Esençay Mahallesi arasındaki ormanlık alanda etkin olduğunu anlatan Çetinkaya, “Rüzgarın da etkisiyle yayılan yangını sabahın evvel ışıklarıyla birlikte ekiplerimizin kilolu mücadelesiyle haddinden fazla şükür söndürdük. Kestirmece 100 hektarlık ayrımsız orman alanı beis gördü.” dedi.

Çetinkaya, yangında 11 helikopter ve 5 uçağın birlikte Muğla ve Denizli Orman Havza Müdürlüklerine ilişkin çokça sayıda personelin fariza yaptığını, Denizli Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, güllabi ve vatandaşların de çalışmalara bindi verdiğini tabir etti.

Denizli Valiliğinden yapılan açıklamada dahi yangının Denizli ve kasaba illerden mevrut ekiplerin müdahalesiyle taharri altına alındığı, soğutma çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Açıklamada şu ifadelere saha verildi:

“Yangının arama altına alınmasında ağır sıklet çabalarından âlem AFAD, Orman Havza Müdürlüğü, Denizli Büyükşehir Belediyesi ve birlik kurumlarımız ile Kültürlü, Muğla, Manisa, Burdur, Isparta ve İzmir’den mevrut ekiplerimize ve desteğini esirgemeyen vatandaşlarımıza teşekkürname ediyoruz. Konuyla ilişkin serbest çaplı anket başlatılmıştır.”

Share: