Diyarbakır annelerinin oturma eylemine destek ziyaretleri sürüyor

Diyarbakır anneleri, dağa kaçırılan çocukları amacıyla HDP el binası önündeki yerleşme eylemine bitmeme etti.

Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP’yi mesul tutan ailelerin 3 Ilkgüz 2019’da başlattığı oturma eylemi, 1242 gündür sürüyor.

Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Cizre Temsilciliği, Şırnak’ın merkezinden mevrut 30 şehit annesi ve eşleriyle bala nöbeti tutan aileleri HDP ülke binası uğrunda konuşma etti.

Vakfın Cizre Temsilcisi Zeynep Caner, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, yıldırı örgütü PKK vasıtasıyla dağa kaçırılan çocuklarını dümbelek almak için aynı araya gelen annelere ve ailelere müzaheret etmek amacıyla geldiklerini söyledi.

Her devir ailelerin yanında olduklarını tamlayan Caner, şöyle konuştu:

“PKK yıldırı örgütünü biz, yani anneler bitirecek. HDP’yi tığ bitireceğiz. Bu coğrafyanın insanı namına yıllardır yıldırı belasından çektik. bundan sonra bu coğrafyanın terörle anılmasını istemiyoruz. Buradan HDP’li vekillere sesleniyoruz. Kendi çocuklarınız özel okullarda, sıkı dışında okurken, plajlarda bayındır rahat gezerken burada Kürt çocuklarını kandırıyor, dağa çıkarıyor, mağaralara mahkum ediyorsunuz. Gençliklerini heba ediyor ve çıyanlık etmelerini sağlıyorsunuz. Siz Kürt vatandaşının çaşıt değilsiniz, olmadınız, olamazsınız.”

Cömert ve bilcümle bu arada Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduklarını kaydeden Caner, “Cemi dünyaya ve bölgedeki cümle bölücülere, PKK’ya, HDP’ye sesleniyoruz. Tanrı devletimizden razı olsun. Ülkemizi, devletimizi hainlere ve alçaklara bırakmayacağız. Martir anneleri, babaları ve eşleri olarak buradaki dayanma gösteren bu annelere rastgele antlaşma ehil çıkacağız ve daim bu hak direnişlerinin beraberinde olacağız. PKK’nın, HDP’nin karşısında olacağız.” ifadelerini kullandı.

Share: