DSİ’nin Tımarlı Sulaması’ndaki çalışmaları sürüyor

Ekincilik ve Orman Bakanlığı Ululuk Su İşleri (DSİ) Umumi Müdürlüğünce Tımarlı Sulaması’ndaki çalışmalara bitmeme ediliyor.

DSİ Umumi Müdürlüğünden yapılan mukayyet açıklamada, DSİ’nin Çankırı ve Çorum’un ekincilik arazilerinde yetiştirilen ürünlerin henüz gür sulanması, verimin artırılması ve nahiye halkının suya ulaşımının kolaylaştırılması amacıyla var olan imkanları elan üstelik iyiye sürmek amacıyla dev projelere imza attığı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine kayran sunulan DSİ Umumi Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, projenin tamamlanmasıyla birlikte Çankırı ve Çorum illerinde mevcut toplamda 77 bin 50 dekar tarım arazisinde modern borulu dizge ile sulama yapılacağını rapor etti.

İş kapsamında Çankırı’üstelik 13 bin 350, Çorum’bile 49 bin 400 dekar görünmek üzere toplanmış 62 bin 750 dekar alanda çalışmaların tamamlanarak sulamaya açıldığını aktaran Akca, şunları kaydetti:

“Bölgede yapılacak sulu tarım ile 2022 yılı vahit fiyatları ile talih ekonomisine yıllık kısaca 125 milyon teklik ulama sağlanması hedeflenmektedir. Projenin tamamlanmasıyla 2022 yılı ünite fiyatları ile ülke ekonomisine almanak yaklaşık 150 milyon teklik ulama sağlanması hedeflenmektedir. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde aracısız ve bilvasıta artışa hastalık oluyor. Bu uzanım bir yandan rustik kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor, sair yandan birlikte yaşam standardını yükseltiyor. Tımarlı Projesi ile sulamaya açılan arazilerde yetişen yapıt çeşitliliğinin ve verimin arttığını gözlemliyoruz. Bütün araziler sulamaya açıldığında, tarıma dair sanayinin artması ile kesim halkının sosyo-konuşu adına iş göstermesine yardım sağlanacaktır.”

Share: