DTO Başkanı Erdoğan demiryolu taşımacılığı sorununa umum attı

Denizli Sanayici, Tecimen ve İş Adamları Platformu Ahit Sözcüsü ve Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan, demiryolundaki abra taşımacılığıyla ait mekanizma, altyapıdaki sonuç genişlik, aksaklıklar ve beklentilerle ilgilendiren Türkiye Cumhuriyeti Kerem Demiryolları (TCDD) müdürleri ile konuşma toplantısı gerçekleştirdi.

DTO hizmet binasında planlı enformasyon toplantısında Denizli Endüstri Odası (DSO) Başkanı Sağlıklı Kasapoğlu, Denizli Tecim Borsası (DTB) Başkanı İbrahim Tefenlili, Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Denizli Birleştirme Endüstri Bölgesi (DOSB) Müdürü Ahmet Taş ve ait sektörlerin temsilcileri benzeri araya geldi. Toplantının açış konuşmasını işleyen Denizli Tecim Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kasıt Erdoğan, mevcut durumla ait katılımcıları teferruatlı bilgilendirdi.

Komutan Erdoğan, “Platformumuzdan mevrut arzu üstüne zaman ele alacağımız konu karşı ayrıntılı tıpkısı himmet yürüttük. Kâh görüşmelerimiz ve temaslarımız oldu. Bu kaynaklardan edindiğim bilgiyi kısaca sizinle dahi tutmak isterim. Denizli- İzmir ortada mütezayit demiryolundaki taşımada, dizel yakıtla müteharrik lokomotifler kullanılmaktadır. Bu lokomotiflerin tüketimi 8 litre/km civarında olduğundan, 500 titrem altındaki yükler kullanıcı açısından karlı olarak taşınamamaktadır. Gelişigüzel ahit bire bir öğün yapan trenimiz, 26 vagonda 52 konteyner taşıma kapasitesine sahiptir. Kendisini konuşu olarak amorti etmiş olan vagonlar, sıklıkla arıza çıkarabilmekte ve bakım onarımları oranla ayrıntılı sürmektedir. Burada transfer kısıtı ise Ortaklar Selçuk mevkinde mevcut Çamlıktepe’deki rampadan kaynaklanmaktadır. Bura olmasa 140-150 taşımalık ile 2400 titrem/öğün yüke kadar çıkılması mümkündür. Selçuk sonrasında İzban ile taşıma yapılabilirken Denizli’den o noktaya büyüklüğünde fakat tek yanlı hatla gidilebilmektedir. Demiryolu ile taşımada ayrıca yemeden içmeden trenle taşımanın değil kayırıcı kayran maliyetlerinin da dikkate alınması gerekmektedir. Burada karayolu taşımasında mergup komütatör, mahrukat ve taşıtçı maliyetlerinin yanında elleçleme makinesi kullanımı de hesaba katılmalıdır. Bu üstelik bu hattı kullanan üyelerimizin maliyetini artırıyor. Biz üstelik bunu azaltmanın ve şartları iyileştirmenin yollarını arıyoruz” diye konuştu.

Başbuğ Erdoğan, verimliliği artırmaya yönelik önerilerini açıkladı

DTO Başkanı Erdoğan, demiryolu taşımacılığında verimliliğin artırılabilmesi üzere bazen önerilerde dahi bulundu. Başkan Erdoğan, “Tek Yanlı hattın koşa yönlüye dönüştürülmesi ve misil sayısının artırılması, dizel lokomotiflerin elektrifikasyonu ile hattın meşgul elektrikli katar marifetiyle maliyetlerinin düşürülmesi, sinyalizasyon çalışmalarının tamamlanması, Şürekâ Selçuk mevkinde kâin Çamlıktepe’deki rampanın tünelle aşılması ve bu şekilde yolun 10 km kısaltılması ile dara miktarının birlikte artırılabilmesi, antrparantez Torbalı Kemalpaşa arasında bypass ile İzban’ın aşılması gerekmektedir. Üst alan maliyetlerinin aşılamaması cihetiyle, Kaklık Lojistik Merkezi’nin elden doğumuzdaki Mersin Ağacı, Kahramanmaraş gibi illerle ve Orta Asya ile Ortadoğu ülkeleriyle yapılan ticarette hele birlikte hammadde ithalatında kazanım sağlayabileceğini düşünmekteyiz” dedi. – DENİZLİ

Share: