Dünyanın yer varlıklı ayak topu kulübü Real Madrid!

İspanya La Liga’bile böke olan ve Şampiyonlar Ligi’nde finale yükselen Real Madrid, Forbes’ın futbolun en varlıklı kulüpleri listesinde baştan zirveye yükseldi.

Cumartesi günü Liverpool ile Şampiyonlar Ligi’nde karşılaşacak olan ve La Liga’de şampiyonluğa ulaşan Real Madrid, seçkin iki turnuvadan da elde ettiği efektif ile kasasını dolduracak.

Şampiyonlar Ligi’ndeki kudretli performansı sayesinde 100 milyon sterlini aşan bire bir dünyalık kazanan Real Madrid, gelirini %7 artırarak ezeli rakibi Barcelona’yı geçti ve sunu zengin pakt oldu. Santiago Bernabeu’nun yenilenmesi için 675 milyon sterlin harcayan Real Madrid, gelişmemiş süre geçmiş dev aynı sözleşme yaptı.

1. Real Madrid – 4,1 bilyon paunt
2. Barselona – 4 milyar paunt
3. Manchester United – 3.65 bilyon sterlin
4. Liverpool – 3.54 bilyon £
5. Bayern Münih – 3.4 milyar £
6. Manchester City – 3,3 bilyon paunt
7. PSG – 3,3 bilyon sterlin
8. Chelsea – 2,4 bilyon sterlin
9. Juventus – 1,9 bilyon paunt
10. Tottenham – 1,86 milyar sterlin

Yatırım şirketi Sixth Street and Legends’a yeni Santiago Bernabeu stadının ara sıra işletmelerini 20 yıllığına kiralayan Madrid, 301 milyon sterlin sağlık elde etti. Sixth Street, stadın ara sıra gelirleri için yüzde 30 adalet sahibi olacak.

Kovid pandemisi, alelhusus statların gereksiz kalmasına sebep olduğu üzere hem Real Madrid’i hem de Barcelona’yı kontra yönde etkiledi. Bernabeu’daki tadilatlar JP Morgan ve Bank of America tarafından finansa edilirken, birikmiş borçlanma 669 milyon sterline ulaştı.

BILDIRME ZENGİN ALTINCI SPOR KULÜBÜ

Real, Dallas Cowboys, New York Yankees, New York Knicks, Golden State Warriors ve Los Angeles Lakers’tan sonraları dünyanın en kızıl altıncı spor kulübü oldu. Madrid’mağara ezeli rakibi Barcelona ise, büyük borçlar ve kontak finansal ebat dolayısıyla yumruk eyyam geçirse bile, Forbes’a bakarak arz değerli ikinci futbol kulübü olmaya devam etti.

Süper zenginler amacıyla seyahat ipuçları

 

İşte dünyanın yer zengin insanının annesi

 

Arz varlıklı 10 Türk galiba oldu

 

Share: