Ebb’den Kıyamet Risklerine Karşı Değerlendirme Çalışması İçin Tören Düzeni: İlk Etapta 22 Bin Çatı İncelenecek

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi (EBB), Odunpazarı Belediyesi ve Tepebaşı Belediyesi gelişim birliğiyle, 2021’den bu yana çalışmaları devam eden Kentsel Tahavvül Strateji Belgesi’nin genişlik cesim verilerinden çatı stokunun tespiti ve facia risklerine cebin değerlendirilmesi çalışması amacıyla TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi ile bakım protokolü imzalandı. Protokol kapsamında kentte geçmiş etapta 22 bin yapı incelenecek.

2021’den bu yana sürdürülen Kentsel Dönüşüm Izlem Belgesi çalışmaları kapsamında EBB Başkanı Yılmayan Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Reisi Kazım Kurt ve Tepebaşı Şehremini Ahmet Ataç ile TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi Başkanı Orkun Kılıç, Eskişehir’in bina stokunun envanterinin oluşturulması ve bina güvenliğinin zelzele riski açısından değerlendirilmesini içeren hizmet protokolüne imzayı attı.

Büyükşehir Belediyesi Alt Kurul Salonu’nda yapılan imza töreninde konuşan Komutan Büyükerşen, “Bu imzanın bugüne eksik olması, protokolün yaşanan sarsıntı afeti sonrası aklımıza geldiğini göstermez. Alelhusus bunun altını çiziyorum. Afetin haddinden fazla öncesinde tığ üç şehremaneti adına risk durumunun tespiti amacıyla icraat başlatmıştık” dedi.

2012 yılından itibaren İstanbul Ustalık Üniversitesi’ne projeler çizdirildiğini hatırlatan Büyükerşen, ‘Afet Riskli Alanların Dönüşümü kapsamında Eskişehir Riskli Düz Projesi’nin 11 sene Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca türlü revizyonlarla bekletildiğini kaydederek, şunları söyledi:

“Nezaret’a bölgenin afet riskli düz car edilmesi için başvurduğumuzda biz 17 hektar teklif ettik, Nezaret 56 hektara çıkardı. Fakat bölgede benzeri kişiye açtırılan dava ile mahkeme yürütmeyi durdurma kararı, fesih kararı derken bire bir dahi Danıştay kararı eklendi. Böylelikle Eskişehir’deki kıran riskli düzlük projesi topyekun fek edildi. O iş yapılırken parasının yarısını biz, yarısını Nezaret karşılamıştı. Bugün Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nce planlama yaptığımızda facia riskli alanımız cümle vesika bilgilere rağmen namevcut görünüyor. Tabiatıyla burada emek halel olunca bölgede yeniden inşaatlar yapılmaya başlandı. Biz dahi İnşaat Mühendisleri Odası ile çalışalım, çokça sayıda zihayat mühendisimiz bilgilerinden bilistifade hızlı tıpkısı bina stoku tespiti çalışmasına başlayalım dedik. Üç belediye ve çekmece kendisine bu protokolü imzalıyoruz. Depremin hangi zaman olacağı mahsus değil. 2012’den bu yana İstanbul Teknik Üniversitesi ile özlük teknik personellerimizle yaptığımız çalışmalar şu anda planlarda bulunmayan görünüyor. Bu kapı kesin bilinmelidir. Cenabıhak ülkemize tıpkı daha kıyamet göstermesin. Bu protokolle bitmeme eden çalışmalarımız kapsamında çabucak riskli alanlar değil kül şehir incelenecek. İlk aşamada 22 bin bina incelemeye tabi tutulup adım hamle ilerlenecek. Mühendislerimize güveniyor, kolay gelsin diyorum.”

Share: