Ekvatorlu darülfünun öğrencisi Bayburt’un mukavim şita şartlarına alışmaya çalışıyor

Ekvatorlu üniversite öğrencisi Bayburt’un mukavim kış şartlarına alışmaya çalışıyor

BAYBURT – Kar yağışının enerjik olduğu, Sibirya soğuklarının iyiden iyiye hissedildiği Bayburt’ta kar bolluğu yaşanıyor. Şeb başlayan kar yağışıyla birlikte Bayburt yeniden beyaza büründü. Albeni sıcaklığının sezon normallerinin üstünde seyretmesi vatandaşlarda kuraklık endişesine neden olurken, aralıklarla yağan ve düzlük yer 30 santimetreyi bulan kar, yüzleri güldürdü. Yağan bellek buzlanması sonucunda ise geceleyin saatlerinde çekicilik sıcaklığı eksiklik 15 dereceye kadar düştü, araçların camları de buz tuttu.

Bayburt Üniversitesi, İktisadi ve İdari Ulum Fakültesi, Yöntem Bilimi ve Amme Idaresi bölümü Türkçe tedbir sınıfı Öğrencisi olan Afrika asıllı Jacinto Osa Ndong Nchama isimli öğrenci ise kar manzarası karşısında hayretliğini gizleyemedi. Tropikal iklime erbap olan ve yalın ortalaması 26 kademe civarlarında olan Ekvator Ginesi vatandaşı olan Nchama, hava sıcaklığının sıfırın altına düştüğü Bayburt’ta güçlü şita şartlarına ve soğuğa alışmaya çalışıyor. Üniversite öğrenimi ahzetmek üzere Bayburt’un yolunu markajcı Nchama, ilk defa soğukla 5 aydır bulunduğu Bayburt’ta tanıştığını belirterek, ülkesi Istiva Hattı Ginesi’nde sevimsiz havaların yaşanmadığını söyledi. Tropikal iklimli Eşlek Ginesi’nin çok hamam olduğunu bildiren Nchama, Bayburt’un çok sevimsiz olduğunu kaydederek, Bayburt’ta yaşamakta sıkıntı çektiğini vurguladı. “Bayburt çok sevimsiz, Istiva Hattı’bile antipatik bulunmayan” diye niteleyerek konuşan Nchama, “Bayburt’ta öğrenciyim, 5 aydır buradayım. Bayburt çokça antipatik olduğu için alışmaya çalışıyorum. Eşlek çokça yunak, orada ısıdam çok çok, bura buz kabilinden” sözlerini kullandı.

Bayburtlu Serhat Pekmezci isimli canlı, Bayburt’a kar yağdığını duyunca tatil üzere gittiği Trabzon’dan apar topar geldiğini anlatım ederek, karlı havanın keyfini Kocaeli’de öğrenci olan ve sömestr tatili amacıyla memleketi Bayburt’a gelen arkadaşı Bağımsız Milletvekili Demir ile arkadaşça edip, gezerek çıkardı. Memleketine kar hasretiyle geldiğini vurgulayan Pekmezci, “Çokça şükür Bayburt’a kar yağdı, memleketimize kar hasretiyle geldik. Babamızdan, dedemizden dinlediğimiz kadarıyla bir vakitler bu kadar az kar yağmazmış, haddinden fazla aşkın kar yağarmış. Buna de şükür, tığ aile seviyoruz, memleketimizin arz adamakıllı yanı” dedi.

Sömestr tatili üzere memleketi Bayburt’a gelen darülfünun öğrencisi Özgür Çipo ise, kar yağışıyla alay malay ski sezonunu açacağını ifade ederek Kop Kayak Merkezi’ne okullar açılmadan önceki gideceğini söyledi. Us Bayburt’a haddinden fazla yakıştığını tamlayan Çipo, “Kar yağışıyla birlikte memleketimiz gayet sunturlu ayrımsız hal aldı, parlak oldu, adeta gelinliğini giymiş gelin havası var. Tam ayrımsız havamız var, biz memnunuz şehrimizden. Allah’a şükür havalar de adamakıllı. Kop Dağına kar yağmış, yakında kayağa gitmeyi düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Share: