Elazığ’da 345 personelin katıldığı yer sarsıntısı ve yangın tatbikatı soluk kesti

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 6 ilin katıldığı yer sarsıntısı tatbikatında, binadan göle, çökme altından araçta sıkışmaya birçok alanda muhat kalanlar gerçeği aratmayan tatbikatla kurtarıldı.

Elazığ’dahi İçişleri Bakanlığı projesi çerçevesinde AFAD Başkanlığı öncülüğünde Sivrice ilçesi Sulh Gölü kenarında hareket ve hararet tatbikatı yapıldı. Tatbikata Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Tunceli, Bingöl ve Adıyaman’dan 345 personel katıldı. Senaryo gereği yaşanan 6.2’lik sarsıntı ve coşkunluk tatbikatına mevrut AFAD ekipleri, taharri, kurtarma çalışması yaptı. Arkası Sıra olay adına gönderme edilen UMKE ekipleri yaralıları kriz altından çıkardı. Bu esnada çökmüş altında küsurat vatandaşların bulunması üzere kokuya duygun uyanık kontrol istirdat köpeği bölgede kontrol yaptı. Çatı içerisinde artan aynı yurttaş ise AFAD ekipleri vasıtasıyla halat sayesinde kurtarılırken, suda boğulan ayrımsız dirilik ise İl Emniyet Müdürlüğü dalgıç ekipleri tarafından bulunduğu yerden kurtarılarak ilişkin birimlere tasdik edildi. 345 personelin katıldığı zelzele ve coşkunluk tatbikatı gerçeği aratmadı.

Elazığ’bile AFAD Başkanlığınca planlanan lehçe yer sarsıntısı afet tatbikatını gerçekleştirdiklerini tamlayan Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, “İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun talimatıyla 2022 yılı Kıran tatbikat yılı adına car edildi. Bu çerçevede yılbaşından bugüne büyüklüğünde ülkemizin ayrı ayrı illeri ve bölgelerinde sarsıntı tatbikatları gerçekleştirildi. Bugün bile Elazığ’üstelik bölgesel yer sarsıntısı tatbikatını gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Sene sonuna kadar tatbikatlarımız bitmeme edecek. Değişik konu başlıkları altında yer sarsıntısı yahut tıpkısı afetleri müteakiben mevcut imkan ve kabiliyetlerimizi sınav etmiş olacağız. Bu çerçevede toprak düzeyinde, nahiye düzeyinde ve ulusal düzeyde tatbikatlarla bu pratiğimizi geliştirmeye gayret gösteriyoruz. Gelişigüzel hangi kadar Elazığ 2020 yılında akıbet dönemde kaydedilen yer iri depremlerden tıpkısı tanesini yaşamış il olarak bu tecrübeye halen deli dolu aynı şekilde erbap durumda. Fakat gene bile ülkemiz rastgele cins afetlere maruz kalabilecek tıpkısı coğrafi özelliklere sahip. O yüzden değme tip afete karşı esasen gine kâin yapımızı, kabiliyetimizi ve pratiğimizi geliştirmemiz gerekiyor. Lehçe tıpkısı manevra gerçekleştirdik. Elazığ’ın özlük kurumsal kapasitesinin ötesinde evcil imkanları aştığı amacıyla AFAD Başkanlığındaki eş güdüm merkezinin talimatıyla Diyarbakır’dan, Bingöl’den Tunceli’den Malatya’dan ve Adıyaman’dan da ait ekiplerimiz bizlere destek verdiler. Onlar da tahminî 3 gündür burada sahadalar. Bilcümle ekiplerimize teşekkürname ediyoruz” dedi.

Deprem ve cuşiş tatbikatına, Vali Dr. Ömer Toraman’ın yanında Şehremini Delimsirek Şerifoğulları, İl AFAD Müdürü Osman Pıhtılı, İl Afiyet Müdürü Prof. Dr. Cahit Çelik, İl Itimat Müdürü Mehabet Hâkim, İl Cingöz Komutanı Albay Hedef Cihan, çekicilik müdürleri ve STK temsilcileri katıldı. – ELAZIĞShare: