Enkazdan saatler bilahare kurtarılan ağababa kızın buluşmasında gözyaşları baskın oldu

Hatay’ın merkez Antakya ilçesindeki 4 eğik binada depreme yakalanan Hamza Ezer(72), eşi Şans Ezer ile yaşadıkları kızları Elçin Ezer (38), torunları Elmena Baylan Layemut (8) Mertcan Ölmez (13) göçük altında kaldı. Hamza Ezer 16 saat, kızı Elçin Ezer ise 81 saat bilahare gerileme altında kurtarılırken torunu Elmena Baylan Layemut’in cesedi bulundu. Ağababa ile kızı değişik ambulanslarla Adana’daki hastanelere gönderildi.

BULUŞMADA ÖNSEZI YOĞUN ANLAR YAŞANDI

Elmena Nazlı defnedilirken eşi ve özge torununa ise halen ulaşılamadı. Hastaneden taburcu edilen Hamza Ezer, 3 çağ önceki Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nin (ÇGC) Içtimai Tesisleri’ne getirildi. Burada konaklayan Ezer, zaman taburcu edilen kızı Elçin Ezer, ÇGC’ye getirildi. Birbirlerine sarılarak dakikalarca ağlayan ata ile kızın buluşması önsezi mahmul anlar yaşattı.

“KOMŞULARIMIN VE GÖNÜLLÜLERİN ÇABALARIYLA ÇIKARILDIM”

Yaşadıklarını gözyaşları içerisinde anlatan depremzede baba ile kızı, özellikle Hatay ve ilçeleri Belen, Kırıkhan, Samandağ’da yıkımın çok olduğunu söyledi. Enkazın kaldırılarak çocuklarının on paralık olmazsa cesetlerini uygun şekilde defnetmek istediğini tamlayan Elçin Ezer; hareket bölgesinde bundan sonra kontrol-kurtarma çalışmalarının yerini kriz tahammül çalışmalarına bıraktığını belirterek, “Benim bulunduğum enkaza ekipler 4’üncü günün sonunda geldi. Ego 81 saat bilahare komşularımın ve gönüllülerin çabalarıyla enkazdan çıkarıldım” dedi.

“EŞİM VE TORUNUM HALA DEPRESYON ALTINDA”

Depremde torunu Elmena Nazlı Ölmez’in cenazesinin çıkarılıp toprağa verildiğini, eşi ve diğer torunu Mertcan Layemut’in ise hala göçük altında olduğunu anlatan Hamza Ezer ise “Enkazdan çorlu olarak çıkarıldıktan bilahare büyük aynı umutla enkazın olduğu yerden ayrılmadım. 4 bölüm boyunca itici ve yağmur altında komşularımın insanüstü çabalarını çaresizce tutkun olmak zorunda kaldım. Kızımın gaileli yerine çıkarıldığını bana söylediler ama bibi eşim ve Mertcan enkaz altında. Yegâne dileğim onların on paralık olmazsa cenazelerinin çıkarılarak toprağa verilmesi. Nazik ve tarifsiz acılar yaşıyoruz. Salim olsunlar; meslektaşlarım bana ehil çıktılar” diye konuştu.

“YAŞANAN ACININ TARİFİ YOK”

ÇGC Umumi Heyet Başkanı Cafer Esendemir de meslektaşları Hamza Ezer’in ÇGC Içtimai Tesisleri’ne getirildiğini belirterek, “Kızı Elçin Ezer’in da hastanedeki tedavisinin peşi sıra ağababa-kızı tıpkısı araya getirdik. Yaşanan acının tarifi yok” dedi.

Share: