GİRESUN ICRA VEKILI SOYLU: MERSİN’DEKİ GÖSTERI, AMERİKA MERKEZLİDİR

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Aristokrat, Mersin’de polisevine müteveccih yıldırı saldırısına ilişik, “Bu gösteri, Amerika merkezli bir eylemdir” dedi. İçişleri Bakanı Soylu, AK Parti Giresun İl Başkanlığı’nca düzenlenen Genişletilmiş İl Müracaat Toplantısı’na katıldı. Burada mütekellim ve Türkiye’nin terörle mücadelede çok koca noktaya geldiğini kaydeden Vekil Soylu, “Güzeşte hafta başında şehidimizin kahramancasına mücadelesi, gazimizin yiğitçe mücadelesiyle 2 teröristin hem vurulması ondan bilahare birlikte cehennemin dibine büyüklüğünde gittikleri o eylemde neredeyse CHP’liler geçkin akşam ezanı tweet atmışlar, ‘Türkiye’nin sokakları yıldırı doldu’ diyerek. ‘Terör doldu’, seviniyorlar. PKK’nın değme eylemi ‘Aman bir dengesizlik olsun, aman şöyle olsun, aman hakeza olsun’. CHP’nin ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun o avanelerine söylüyorum buradan; PKK’nın eylemlerini sizi sevindirecek noktaya getirmeden onları içtima yedi hatim dibine gömmeyenler namerttir. 6 yıldır, 15 Temmuz’dan bilahare biricik gösteri, onun de arkadaşlarımız hakkını verdiler, onu de söyleyeyim. Bu gösteri, Amerika merkezli tıpkı eylemdir” diyerek konuştu.

‘MÜNBİÇ’TEN TARSUS’A PARAMOTORLA GELDİLER’

Mersin’deki saldırıyı gerçekleştirenlerin, Münbiç’ten paramotorla Türkiye’ye geldiğini kaydeden Aristokrat, “Bu eylemi gerçekleştirenler, Münbiç’ten akım ettiler. Eylemden esbak akşam ezanı saat 20.00 bakımından tam 12-13 saat paramotorla paraşütle bu arada Tarsus’a geldiler. Tarsus’ta kıyıya mail tıpkı yere indiler, sabah saat 10.00’a akıllıcasına. Ondan bilahare akşama kadar orada kaldılar ve oradan yayan sonradan birilerinin arabalarına binerek normal vatandaşların, onlar bile insanlık namına götürmüşler ve ondan sonraları eylemi gerçekleştirdiler. Ben 6 yıldır İçişleri Bakanlığı yapıyorum, ilk kez Amerika tarafından bizden aynı şey istendi. Güven Umumi Müdürlüğü’müzden ve ihsas birimlerimizden ‘Şu eylem işleyen silahların sıra numaralarını sizden istiyoruz’. Sebep istediler? Bizim arkadaşlarımız dahi onlara çokça sunturlu aynı karşılık verdi, duyum teşkilatımız. ‘Siz geçmiş ilk PKK’ya gönderdiğiniz silahların saf numaralarını bize gönderin, biz ondan sonradan size göndeririz’ diyerek” dedi.

Vekil Soylu, karşılarında kökü dışarıda anne mugayeret partisi olduğunu söyleyerek, “Bu işi takip etmeyeceğimizi düşünmesinler. Görecekler; o cetvel, onların başına bela olacak. Teröristi aşkın benzeri yerde aramalarına icap bulunmayan. Meclis’te bir lahzada yanı başlarına baktıklarında HDP milletvekillerine bakmaları yeterlidir, yıldırıcı eksiltmek üzere. Onlara erbap çıkanlar, onlarla bu arada olanlar, onların hapishaneden attığı mesajlara umum çırpanlar, tabii ki bu milletten muktezi cevabı alacaklardır. Her beraber alacaklardır. Olay oldu, ‘İlk önce DEAŞ yaptı’ dediler, yetmedi; o ilçedeki yöneticileri, tıpkısı karı polis güçleri cinnet geçirdi o taradı dediler zira PKK’ya toz takmak istemiyorlar. Biz yaptığımız araştırmaların ardından bir istimara ortaya koyduk, ondan sonradan şirazeleri şaşmış oldu. Bu işin içerisinde kimlerin olduğunu biliyoruz. Buradan öyle kurtulmak cılız aynı aksiyon değildir” diye konuştu.

‘TERÖRİST SAYISI 120’NİN ALTINA DÜŞTÜ’

PKK ve terör örgütlerinin karı ayından itibaren hep 126 gösteri gerçekleştirmek istediklerini söyleyen Vekil Aristokrat, “Bunların yalnız 13’ü hareketli bombaydı. Onların hepsini engelledik. Genelkurmay’dan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne büyüklüğünde jandarmadan polisimize büyüklüğünde savunma sanayimizden MİT’e büyüklüğünde cumhuriyet tarihinin bildirme cıvıl cıvıl, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın yönetimi ve iradesiyle terörle uğraş ediyoruz. Bunun sonucunu alıyoruz. Türkiye içerisindeki yıldırıcı sayısı bazen zamanlar on binler oldu, demin 120’nin altına düştü. Tığ cumhuriyetin birinci asrını bitiren milletiz. Demincek ikinci asrına hayatımız müsaade ederse terörle savaş benzeri günlük aynı iş değildir. Zira bu işi başımıza musallat edenler, ülkemizin standartları yükselmesin, bağımsız ve canlı bir büyüklük olmasın, kalkınan bir mevki olmasın, başımıza bela etmişlerdir, musallat etmişlerdir” açıklamasında bulundu.

“Giresun alp tıpkısı şehirdir, bu alp şehre hatim isnat etmek istiyorum” diyen Icra Vekili Aristokrat,

“Zaman Türkiye’de kırsalda yıldırı örgütü az daha tamamına yakını çökertilme noktasına getirilmiştir. Tendürek Dağı çok yıllar bilahare arı sili, Kars’ta aynı bir tane yıldırıcı yok. Bingöl, Elazığ arı sili, Erzurum tertemiz. Amonaslar, karşısı bir lahzada Afrin olmasına karşın hızlı hızlı Suriye olmasına rağmen tertemiz. Hepinizin nezdinde söylüyorum. Cumhuriyetin 100’üncü yılında 29 Teşrinievvel 1923 tarihinde Balkı arı sili olacak, Van kırsalı tertemiz olacak, Şırnak arı sili olacak, Hakkari ve Tunceli arı sili olacak, PKK yıldırı örgütü Allah’ın izniyle çökertilecek” dedi. Bakan Soylu, konuşmasının ardından TBMM’nin açılışına akmak amacıyla Ankara’ya gitti.

Share: