Gürsel Erol: “Tunceli ve Bingöl Depremiyle İlgili Önlem Alınmazsa Yaşanacak Bir Depremde Elazığ’a Düzensiz Iri Benzeri Göç Ati”

CHP Elazığ Saylav Gürsel Erol, Elazığ’ın kıran bölgesi kapsamına alınmasını “Elazığ’ın buna ihtiyacı vardı” diyerek değerlendirdi. Erol, “Bingöl ve Tunceli depremi ile ilgilendiren o bölgelerde hazırlık alınmazsa; yaşanacak benzeri depremde Elazığ’a ağır aksak tıpkı toprak kayması sağlayacak. Zira Elazığ 100 almanak bir tarihin üzerinde Bingöl ve Tunceli halkıyla bağırsak içe ateş parçası, ticari ilişkileri olan, iştiyak ilişkileri olan, sıhriyet ilişkileri ve beledi akort ilişkileri olan üç şehir. Sarsıntı cihetiyle buraya iri tıpkısı kafile gelecek” uyarısında bulundu.

CHP Elazığ Mebus Gürsel Erol, Elazığ’üstelik kentin afet bölgesi kapsamına alınmasıyla ilişik basın toplantısı düzenledi. Erol’a CHP Elazığ İl Başkanı Ateşin Edvar Duran haremlik etti. Erol, şunları söyledi:

“6 Küçük Ay haset Maraş merkezde yaşanan depremde ülkemiz inanılmaz adım benzeri faciadan döndü. 11 ili etkileyen tıpkı deprem yaşandı. Bu 11 ilde tahminî 15 milyona mail nüfusumuz oturuyor. On binlerle ölçülen, tabir edilen dirim kaybı var. O bölgede maddi beis milyonlarca dolarla değerlendiren tıpkısı proses var. Hayatını kaybeden canlara Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralılara evgin şifalar diliyorum. O bölgede bu olumsuzluğu dinamik hep yurttaşlarımıza de hem saksı sağlığı hem da çıdam diliyorum.

“ELAZIĞ’IN BUNA İHTİYACI VARDI”

Tığ Elazığ’dahi 2020 yılında depremi yaşadık. Biz yalnızca depremi yaşamışız ama o bölgenin insanları bire bir kıyamet yaşadılar. O süreçten sonradan Türkiye’dahi 11 ilde deprem olmasına karşın kıyamet bölgesi 10 ilde car edildi. OHAL yasası 10 devlet üzere Meclis’e geldi. Biz önce günden beri Elazığ’ın bile bu depremden etkilendiğini yani ‘bire bir kentte ölümün, yıkımların olmaması depremden etkilenmemiş değildir’ içerikli konuşmalar yaptık. 2020 depreminin Elazığ amacıyla tıpkı talihsizlik olduğunu dillendirsek dahi esasen bugün amacıyla değerlendirdiğimizde; tahammülfersa aynı yıldız bizim amacıyla oluşmuş. Çünkü ızdırap çatı stoğu olan bölgelerde evler yıkıldı, kullanılmamış binalar yapıldı. TOKİ eskimemiş konutları yapıldı, insanlar kısmen o konutlara yerleştiler. Kötü ve hasarlı binaların yıkılmasından kaynaklı bile Elazığ tıpkısı faciadan döndü. Amma devamında esasen tıpkı şekilde bu depremin yaratmış olduğu, hareket sonrası artçı depremlerin yaratmış olduğu süreçte yeniden yıkım kararı sunulan yüzlerce binamız var. Bu yüzlerce binamız yıkılmadan yadımlama kararıyla yıkılması tıpkısı şanstır. Zira bunlar tabii afetlere göre yıkılmış olsaydı belki bizim de binlerle tabir edilen Elazığ’bile duygusal kaybımız olacaktı. Bu Elazığ üzere tıpkısı şanstır. Bu süreçte Elazığ kıyamet bölgesi, OHAL kapsamında değerlendirilmedi. Tığ bunlarla ilgili Meclis’te ruzname oluşturduk. Kamuoyunda gündem oluşturduk. Ulusal televizyonlarda paylaştık. Aynı milletvekilinin görevi dahi doğrusu budur.

Bununla ilgili geri Sayın Cumhurbaşkanımız ile ayrımsız telefon görüşmesi yaptım. İçeriğine gidermek istemem zira özel ayrımsız konuşmaydı. Sosyal medyadaki paylaşımı da Sayın Cumhurbaşkanı’nın iznini alarak paylaştım. Ben buradan Sayın Cumhurbaşkanı’na teşekkürname ederim. Çünkü bayağı Elazığ’ın buna ihtiyacı vardı. Bu yalnızca bizim girişimlerimiz ve Cumhurbaşkanı’yla iletişimimiz sonucunda dağılmış bire bir sav değil. Ben siyasetin nezaketini bilici birisiyim. Aynı hareket yaparken gayrı ilin dinamiklerini kötüleyerek benzeri değerlendirme fethetmek üstelik bize yakışmaz. Bizim tavrımız şudur; tabiatıyla ki doğal adına ilimizin dört pasaj AKP milletvekilinin, uray başkanının, sivil toplum örgütlerinin üstelik bu işe muhakkak katkısı olmuştur. Herkesin yetkisi, becerisi doğrultusunda kesinkes bu konuyu ait birimlere taşımışlardır. Amma herkesin kendine bakarak aynı siyaset dili, tarzı vardır. Birisi bakanla birisi nazır yardımcısıyla birisi Cumhurbaşkanı’yla görüşür. Herkesin kendine bakarak yarattığı ayrımsız takı alanı vardır.

“KENDİLERİNE BAKARAK BİZ BU İŞİ YAPARIZ ANLAYIŞI İLE GİTTİLER”

Eğer biz evvel günden beri tehalüf ve kuvvet partileri Elazığ’bile gelişigüzel akım etmeyi becerebilseydik; biz, Elazığ için haddinden fazla evire çevire şeyler yapabilirdik. Bu süreci haddinden fazla akıllıcasına değerlendirebilirdik. Rastgele söylediğimde bizi yok saydılar. Bizim taleplerimizi, önerilerimizi dinlemediler. Kendilerine göre tığ bu işi yaparız anlayışı ile gittiler. Serencam itibarıyla bugün şurası gördük kim aynı kentte siyasa kurumları, o ilin dinamikleri, saylav, belediye başkanı, valisi, kaymakamı benzeri arada olduğu zaman dava çözülür.

“BENİM İÇİN ÖNCELİK DEVLETİMİZİN LİYAKATİ, VATANIMIZIN AYRILAMAZ BÜTÜNLÜĞÜ, MİLLETİMİZİN BİRLİĞİ VE BERABERLİĞİDİR”

Benim amacıyla öncelik tümen politikaları, ideolojik çizi değil. Benim amacıyla evleviyet devletimizin liyakati, vatanımızın ayrilamaz bütünlüğü, milletimizin birliği ve beraberliğidir. Bu doğrultuda politika yapınca, bu doğrultuda söyleyiş geliştirince, bu doğrultuda incelik kurallarına bakarak davranış gösterdiğiniz ant bu ülkenin Cumhurbaşkanı’ndan tutun yer madun görevdeki aynı kamu görevlisine kadar sizi ciddiye alır ve dinler. Elazığ amacıyla bu önemliydi. Elbette, bu görüşmeyi Sayın Umumi Başkanımın izni ve bilgisi dahilinde yaptım. Elazığ’ın birliğe, beraberliğe ihtiyacı var. Tığ büyük tıpkısı riske açığız. Etrafımızda iki kırık hattı riskiyle alın karşıyayız. Birincisi Ovacık Tunceli fay hattı, ikincisi Bingöl kırık hattı. Vukuf adamları kısa tıpkısı sürede bu bölgede yer sarsıntısı yaşanacağı üzerine yorumlar yapıyorlar. Bire Bir depremin etkisi yalnızca binalarınızın yıkılması değildir. Tıpkı depremin etkisi sadece ticaretinizin çökmesi değildir. Tıpkısı depremin etkisi sadece sizin can kaybınız değildir. Depremin bir nice etkisi vardır. Kentin vizyonu ve geleceği ile ait kayıp vardır. Çokça yönlüdür bu görüngü. Hayat tarzınızın değişmesiyle ait bir nice üzüntü vardır. Söz Gelişi Malatya depreminden sonradan Keban, Ağın ve Baskil ilçemize yaklaşık 50 bin şahıs mevrut. Ne mevrut? Orada, Malatya’birlikte diri Baskilliler tabii olarak Malatya’bile barınma sorunu olduğu üzere kullanılmamış benzeri yer sarsıntısı riskini ve korkusunu yaşadıkları üzere temel, cet, dede toprakları Baskil’e dönmüşler. Eşinin, dostunun, akrabasını yanı sıra demet evlerinde kalma ihtiyacı hissediyorlar. Eksantrik çareleri yok.

“BİNGÖL VE TUNCELİ DEPREMİ İLE İLGİLİ O BÖLGELERDE TEDBİR ALINMAZSA; YAŞANACAK BİR DEPREMDE ELAZIĞ’A DÜZENSİZ BİR KAFILE SAĞLAYACAK”

Bingöl ve Tunceli depremini alelhusus bu toplantıda söylüyorum. Bir Zaman söylediklerimiz de arkadaşlarımız çokça ciddiye almadılar. Şayet bugünden hem Elazığ kendisine tığ hem de hükümet kim bunu Sayın Cumhurbaşkanı’na baştan gündeme getireceğim. Bunu da henüz bilahare tıpkısı ifade halinde ilişkin bakanlara da söyleyeceğim. Bingöl ve Tunceli depremi ile ait o bölgelerde tedbir alınmazsa; yaşanacak benzeri depremde Elazığ’a kesintili ayrımsız toprak kayması sağlayacak. Zira Elazığ 100 yıllık tıpkısı tarihin üzerinde Bingöl ve Tunceli halkıyla iç içe hayat dolu, ticari ilişkileri olan, iştiyak ilişkileri olan, akrabalık ilişkileri ve yerleşik akort ilişkileri olan üç site. Zelzele sebebiyle buraya şişman bire bir kafile ati. Kira fiyatları artacak, hane bulamayacaksınız, gezecek vadi bulamayacaksınız. Elazığ eskimemiş risklere kategorik kalacak. Bizim yapmamız müstelzim; hangi partiden olduğu ayırt etmez milletvekilleri tıpkı araya gelerek Elazığ’birlikte yarattığımız bu enerjiyi yeniden Elazığ’ın geleceği üzere ve o şehirlerde güçlü insanların mağdur olmaması amacıyla ve Tunceli, Bingöl için da yapmamız lazım.

“BU KANUN BİZE BİR BIREY SUYU OLDU”

Kıyamet Yasası imdi, afet bölgesine alındık da ne oldu? Birincisi düyun erteleniyor. Yıkılan evler eğer kıran bölgesi ilan edilmeseydik tümce kendisi yapacaktı. Ihtişam ayrımsız liralık üstelik mal vermeyecekti. Belki konut kredisi verecekti ama şimdi 2020 yılında yaşanan deprem sonrası yaşadığımız, devletin bize sunduğu avantajlar neyse bütünü uygun tıpkı olacak. Azamet Hatay’a, Maraş’a, Adıyaman’a, Adana’ya, Diyarbakır’a yani sarsıntı olan 10 ile sağladığı üstünlük, verdiği ulama ne ise kâffesi Elazığ’a birlikte olacak. Belediyelerin gelirinin artması, buradaki memurların maaşlarının artması, konutların kıran konutu kapsamında yapılıp 20 yıl vadesiz borçlandırılması, kentsel dönüşüm bölgelerinin yeniden planlanması, vergileri, SSK primlerinin ertelenmesi, senetlerin ertelenmesi gibi şehrin hem ticaretine hem toplumsal yaşantısına hem hesaplı yaşantısına hem vatandaşlarımızın iyelik haklarının korunmasıyla ilişkin sonuç kademe yararlıdır. Bu yasa bize tıpkısı fert suyu oldu.”

Erol, ayrımsız soru üstüne 2020 depreminde ölçülü hasardan yavaş hasara çevrilmeden yıkılan binaların üstelik facia kapsamına alınması amacıyla himmet yürütüleceğini açıkladı.

Share: