Hareket bölgesinden mevrut vatandaşlar Eskişehir’de tedavi altına makbuz

Zelzele bölgesinden gelen vatandaşlar Eskişehir’dahi tedavi altına makbuz

Depremzede 2 eş çocuklarını Eskişehir’da kucağına aldı

Ameliyattan sâdır depremzedeler o anları anlattı

Eskişehir İl Afiyet Müdürü Prof. Dr. Maksat Hakim:

“Eskişehir Site Hastanesi’nde 20 büyüklüğünde depremzedemiz otama ediliyor”

Hatay’üstelik depremi dallı güllü Necmettin Şabanoğlu:

“Allah devletimize arıza vermesin”

Depremzede Şans Yükselyapar:

“Ben çabucak dua okuyabildim, buna punt bulamadan ölenler oldu”

ESKİŞEHİR – Türkiye’yi sarsan depremden yaralı şekilde kurtulan vatandaşlar Eskişehir Kent Hastanesi’nde otama altına alınırken, gebe 2 depremzede doğumlarını Eskişehir’üstelik yaptı. Hatay’dan mevrut depremzedeler ise o anları anlattı.

6 Gücük Ay Pazartesi günü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde meydana gelen depremler, 10 ilde geniş çaplı tahribata bozukluk oldu. Yıkılan binaların altında küsurat vatandaşlar ekiplerce kurtarılmaya çalışılırken, enkazdan çıkarılan vatandaşlar ön illerde tedavi altına alındı. İlk tedavileri tamamlanan, ayrımlı illere gönderme edildi. Hastaların bazıları öz imkanlarıyla büyüklük genelindeki hastanelere gelirken, alelhusus durumu güç olan depremzedeler albeni aracılığıyla farklı illerde tedavi altına alındı. Depremzedelerin sevk edildiği illerden biri birlikte Eskişehir oldu. Hareket bölgesinden getirilen vatandaşların il genelindeki hastanelere sevki sağlanıyor. O hastanelerden biri olan Eskişehir Kent Hastanesi’nde 20 depremzede tedavi altına alınırken, bunlardan 7’sinin gösterişli bakımda olduğu bildirildi. İki aylı depremzede ise Eskişehir Kent Hastanesi’nde 2 kız çocuğu dünyaya getirdi. Depremzedeleri İl esenlik Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilgili ve Site Hastanesi Başhekimi Dr. Yaşar Bildirici’nin beraberinde, Ilbay Yardımcısı Okan Leblebicier ve İl Milli Yetişek Müdürü Ülker Adap ziyaret etti.

Öte yandan enkazdan sağlıklı kendisine kurtulan ve Eskişehir’üstelik tedavi gören depremzedeler o anları anlatırken duygulandı.

“Şu anda Eskişehir Site Hastanesi’nde 20 kadar hastamız var”

Eskişehir İl Esenlik Müdürü Prof. Dr. Tasavvur Hakim, tedavi gören depremzedeler karşı bilgi verdi. Son uzanım için Bilge, “Şu anda Eskişehir Kent Hastanesi’nde 20 kadar hastamız var. Bunların 7 tanesi bati bakımda geriye küsurat 13 tanesi serviste. Antrparantez burada gerçekleşen birlikte 2 çıngı doğumumuz var. Bebeklerimizin durumu dolgunca. Az Buçuk evvel hastalarımızı ülfet ettik, ihtiyaçlarını sorduk. Bu konuda notlarımızı aldık. Valiliğimizle alay malay eş güdümlü yerine bunları çözmek üzere çalışacağız. Hastaların genel durumları şu anda gür. Kilolu bakımdaki hastalarımızın biraz elan takibe ihtiyaçları var. Bunlar süreç içerisinde galiba olacaklardır. Servisteki hastalarımızın durumları mebzul. Yer Sarsıntısı sonrası tabi az buçuk sıkıntıları, üzüntüleri var. Bu konuda elimizden mevrut desteği vereceğimizi kendilerine söyledik. Bebeklerimizin de ihtiyaçlarını valiliğimiz eliyle, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün bile desteğiyle gidereceğiz. Hastalarımız yıpranmamış geldiği için süreci izlem edeceğiz ama genişlik güdük sürede taburcu olacaklarına inandığımız hastalarımız var. Valiliğimiz gelebilecek yıpranmamış hastalar için muktezi hazırlıkları yaptı. Şu anda biz fakülte hastanemizle gelişigüzel 3 kamu hastanesi olarak lazım bati hizmet ve servis hazırlıklarımızı yaptık. Şu anne kadar gelenler öz imkanlarıyla gelen hastalarımız. Tezelden derhâl tüm burada yakınları olduğu amacıyla Eskişehir’e gelenler. Bakanlığımızdan gelen hastalarımız üstelik olursa, onlar üzere dahi lüzumlu hazırlıkları yaptık” dedi.

“Ego 57 yaşındayım daha ilk hakeza ayrımsız felakete tanık olmadım”

Depremde Hatay’ın Antakya ilçesi Maşuklu Mahallesi’ndeki evi ve hareket yeri yıkılan Necmettin Şabanoğlu, o anları anlattı. Site Hastanesi’ndeki ameliyatın arkası sıra salim bukanak parmaklarının dördü alındı. Ablası Nesrin Şabanoğlu ile gelişigüzel enkazdan kurtulan ve gene ikisinin yattığı Eskişehir Site Hastanesi’nde deprem anını anlatan Şabanoğlu şöyle konuştu;

“Depresyon altından geldik, felaketin cümle ortasında geldik. Üç katlık tıpkı oldu. İş yerlerim yerle aynı oldu. Allah devletimize tefessüh vermesin. Önce Adana Kent Hastanesi’nden sonraları Eskişehir Şehir Hastanesi’nden Tanrı razı olsun. Lüzumlu müdahaleyi yaptılar. Müstelzim yardımlarda bulundular. Tek eksiğimiz namevcut. Tedavimize yer bodur zamanda başladılar. Adana’da girişimiz ile çıkışımız benzeri oldu. Cenabıhak razı olsun. Ameliyathaneler için konuşuyorum. Başımızda balaban ayrımsız tehlike geldi. Bize müzaheret fail herkesten Tanrı razı olsun. Ben 57 yaşındayım daha ilk böyle aynı felakete tanık olmadım. Sallantı başladıktan sonradan durur umuduyla evvel bire bir süre akım etmedim. Sonraları 10 saniye sallandı. Bitmeme etmeye başlayınca bakmak zorunda kaldım. Kendimi anca hissettim. Sonradan o deprem bitmeme etti. Daha Çok beni sağa, sola savurmaya başladı. Sonradan merdivenin yarısına yetişmiştim ki yapı meşgul çöktü ve ayaklarım enkazın altında kaldı. Zat imkanlarımla kurtuldum. Kişi yeğenimin arabasıyla ilk Hatay’birlikte 4 şifahane dolaştım. Maatteessüf hastanelerimiz yerle benzeri olmuştu. Hiçbir hastaya cevap veremeyecek durumdaydı. Serinyol Mustafa Kemal Hastanesi’ne geldim. Orada elden alttan bire bir alçı yaptılar, apayrı imkanları yoktu. Benim üzere yüzlerce gönül vardı. Gine Cenabıhak razı olsun. Sonradan özlük arabamla öz imkanlarımla Adana Şehir Hastanesi’ne geldim. Orada operasyon oldum, sonradan Eskişehir Şehir Hastanesi’ne geldim. Allah razı olsun, ilgilendiler. Dört parmağım kesilmişti. Hocamız bir iki ilk taharri etti. Mir parmağın da fariza yapmadığını gördü ve onu erte sabah alacağını söyledi. Şu zaman ayağımın beş sunum parmağı yok. Bize yardımda mevcut herkesten Cenabıhak binlerce posta razı olsun. Kerem hastanesinden, sağlık müdürlüğümüzden, başhekimimizden, hemşirelerden Cenabıhak binlerce defa razı olsun. Bize çokça gür davrandılar. Bizi evimizde üzere hissettiriyorlar. Tek sıkıntımız bulunmayan. rastgele sıkıntı olduğunda de her kalem konuda bize havari olacağını söylediler. Tanrı razı olsun. Biricik diyeceğim hiçbir madde var. Tanrı devletimizi başımızdan sakat etmesin.”

“Temas düz şüpheli, yemeden içmeden sesler duyuluyor”

Yer Sarsıntısı çabucak Hatay’ın merkezindeki Akevler Mahallesinde bulunan Kader Yükselyapar, o anların şokunu halen atlatamadığını belirtti. Birçok akraba ve yakının kaybeden Yükselyapar, “Bu benzeri zelzele değil, benzeri felaketti. Bittabi yatağımdan kalktığımı bilemiyorum. Sarsıntı beni duvardan duvara atmış. Kolumun biri sıyrılmış, aynı kırılmış. Kendimi yerde buldum bir anda. Evim çökmedi amma kendim dağ oldum. Komşularım var, benden şişman. Sarsıntı sonrasında çağırdım, almak için geldi fakat kaldıramadı. zor bela kapıyı açıp Ayet’el Kürsi okudum, bildiğim bilcümle duaları okudum. Ecelimin geldiğini düşündüm. Beribenzer devir sonraları çocuklarım gelip bana seslendiler. Damadım ve torunum beni kan giden içinde çıkardılar. Kız kardeşim ve kocası, teyzem, gelini öldü. Kocamın eliyle çoğu güç öldü. 2-3 günde uray otobüsünün içre barındık. Sonraları torunum Eskişehir’den gelip beni aldı. Gelinimin çocukları ile gelişigüzel geldik buraya. Elan eve üstelik gitmeden Eskişehir Kent Hastanesi’nde tedavi altına alındım. Doktor faaliyetler edeceğini söyledi. Allah razı olsun doktordan, benimle ok ilgilendi. Iyi koluma platin takıldı omuzuma büyüklüğünde. Sarsıntı beni duvardan duvara çarptı. Evimdeki hep eşyalar dağıldı. Herhangi Bir yer dalavereli, yemeden içmeden sesler duyuluyor. Ben elden yakarış okuyabildim, buna fırsat bulamadan ölenler oldu. Elan zaman tıpkısı akrabam gerileme altından artık. Torunumun kayınbabası halen daha göçük atında. Kaynanası bundan sonra babası çıkmadı” ifadelerini kullandı.

Share: