İç Anadolu’dan depremzedelere yardımlar sürüyor

Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Sivas, Kayseri ve Yozgat’ta, “asrın felaketi” namına nitelendirilen depremlerin peşi sıra başlatılan müzaheret seferberliği devam ediyor.

Kırşehir Cömert Evran Üniversitesi (KAEÜ), Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında hasar tespitine katkı amacıyla bölgeye akademisyenlerin de aralarında olduğu 13 kişilik kadro gönderdi.

KAEÜ’den yapılan açıklamaya bakarak, hareket bölgesinde görev ayırmak üzere Mühendislik Mimari Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden 10 öğretim üyesi, Yapı İşleri Maharet Ofis Başkanlığından 2 mühendis ve bir teknikerden takım oluşturuldu.

Üniversitenin 13 kişiden oluşan maharet ekibi, kayran çalışması beğenmek için Osmaniye ve Adıyaman’a gönderildi.

Mavera yandan, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Kıran Koordinasyon Merkezi gönüllü öğretim elemanları ve öğrencileri, Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesinde ayrımlı mahallelerde kurdukları çadırlardaki anaokullarında çocuklara rehabilitasyon desteği vermeye bitmeme ediyor.

Gönüllü öğretmenler, anaokuluna mevrut 45 bala için çadırlarda beyaz perde etkinliği gerçekleştirdi.

Nevşehir

Nevşehir Belediyesi Avrat ve Ev Hizmetleri Müdürlüğü Eş Düzentileme Merkezi’nin atölyelerinde bire bir araya mevrut fahri kadınlar, depremlerden etkilenenler amacıyla dönüş boyu çalışıyor.

Kadınların ürettiği malzemeler, yardım tırları ile depremden etkilenen illere gönderiliyor.

Gönüllülerden Beyhan Uçar, “Depremzedelere arkalama ediyor olabilmekten çokça mutluyuz. Evde televizyona bakıyoruz, moralimiz bozuluyor, buraya geldiğimiz ahit moralimiz namına geliyor. Çizik, şapka, bebeklere patik ve tel örüyorum.” dedi.

Şerife Yavaş ise günlerdir sayısı her geçen dönme küsurat kadınlarla iyilik adına çalıştıklarını kaydederek, “Bu iri sınavdan sabık kardeşlerimize Rabbim sabır versin. Onlar orada yaşadı, biz burada içtenlikle yaşadık. Elimizden geldiğince hız ediyoruz, bir şeyler üretelim istedik. karınca kaderince onların takviye etmek için çabalıyoruz.” diye konuştu.

Ayşenur Bilisiz bile evlerinden getirdikleri ve esnaftan aldıkları kumaşlarla çaput bebek yaptıklarını belirterek, oyuncakların çocukların acılarını hafifletmesini umduğunu dile getirdi.

Niğde

Niğde Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (NESOB), kente mevrut depremzedelerin ihtiyaçlarının karşılanması üzere “esvap mağazası” açtı.

NESOB Başkanı Alim Yeşil, birlik binasındaki mağazada gazetecilere yaptığı açıklamada, depremin geçmiş gününden itibaren NESOB ve Niğde Esnaf ve Sanatkarlar Cesaret Kefillik Kooperatifi ile yer sarsıntısı bölgelerine ve kente gelen afetzedelere yardım amacıyla ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

Yeşil, hareket bölgesine bugüne büyüklüğünde 5 tır, 3 pikap ve ayrımsız otobüsle üst, gıda, akarsu, odun, kömür, atlatmak, battaniye, yavru maması, bala ve tutkun bezi, başmak ve ısıtıcı gönderdiklerini belirterek şunları kaydetti:

“Kentteki yurtlarda ve farklı konaklama yerlerinde artan depremzedelere gelişigüzel kalem yardımı yapıyoruz. NESOB binasında giyim mağazası oluşturduk. Depremzede kardeşlerimiz üzere çöz çamaşırından kabanına kadar giysi ihtiyacını, bala, süt kuzusu, karı, erkek, bayan kıyafetlerini ayarlamaya çalışıyoruz. Hele bağırsak çamaşırı, çorap ihtiyacımız var. Bu noktada yardım etmek isteyen vatandaşlarımız bize ulaşabilir.”

Mavera yandan, Niğde’nin Dündarlı beldesinde 70 yaşındaki aynı avrat, henüz önceki memat eden kocası ve kendisinin alyansını depremzedelere bindi için Belediye Başkanı Mustafa Kamar’a teslim etti.

Beldede aktif ve isminin açıklanmasını talip bir maraba da sattığı elmalardan elde ettiği 15 bin lirayı depremzedeler için Komutan Kamar’a verdi.

Sivas

Depremin evvel gününden itibaren Malatya’daki çalışmaları ve yardımları durumunda inceleyici Sivas Valisi Yılmaz Parıltı, yaraların sarılmaya bitmeme edildiği Doğanşehir ilçesinde depremzedeleri müzakere ederek maneviyat verdi.

Türk Kızılay Sivas Şubesine sınırlanmış 50 kişiden oluşan Taze Kızılay ekibi ise Doğanşehir’birlikte taşımalık site kurulumu çalışmalarına katılıyor. Kadro, arılık, azık ve giysilerden oluşan arkalama paketlerini dağıtarak, depremzedelerin yanında olmaya bitmeme ediyor.

Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki toyluk merkezi çalışanları birlikte psikologlar nezaretinde yurtlarda misafir edilen depremzede çocukları mülakat ederek, değişik aktivitelerle güzelce geçenek geçirmelerini sağlıyor.

Kayseri ve Yozgat

Mimarlar Odası Kayseri Bölüm Başkanı Murtaza Asker, depremin önceki gününden itibaren bölgeye azık ve peyda etmek yardımında bulunduklarını, barınma ihtiyacı amacıyla birlikte çadırlar kurduklarını anlattı.

Çadırların Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Esenlik Aplikasyon ve Araştırı Hastanesi önüne kurulduğunu nâkil Asker, şunları kaydetti:

“Burada hem afiyet personelimiz hem vatandaşlarımız kalabilecek. Sarsıntı koordinasyonu için bölgede kâin Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ile bile kimi vakit görüştük. Esbak Mimarlar Odası genel minval yönetimi ile şehir merkezinde yerinde belirleme ve raporlama çalışmalarına katıldık. Böyle balaban acıların yaşanmaması amacıyla almamız gereken dersler var. Bu depremle şehirlerimizin uğradığı tahribatın yanında insanlarımızın uğradığı ruhsal tahribatı tamir üstüne sivil cemiyet örgütleri ve çığır odalarımıza cesim görevler düşüyor.”

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tababet Fakültesi Bala Akil Baliğ ve Kâmil Psikiyatri Anabilim Dalları aracılığıyla Kıran ve Titreme Poliklinikleri hizmete açıldı.

Hastanede yatarak otama gören depremzede çocuk, akil baliğ ve yetişkinlere psikososyal destek sağlanıyor.

Mavera yandan ERÜ Tıp Fakültesinde talim üyelerinin desteği ile depremden etkilenen vatandaşların barındığı belirli noktalarda Yavru ve Akil Baliğ Can Kuşu Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı aracılığıyla baziçe alanları oluşturuldu.

İl Milli Terbiye Müdürlüğü ARGE ekibi dahi kanıt öğretmenlerle kentteki yurtlarda artan depremden etkilenen çocuklara yönelik psikososyal bindi etkinliği gerçekleştiriyor.

Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörlüğü ise sarsıntı bölgesinde hasar tespitine yardım sağlamak ve teknik incelemede yatmak amacıyla öğretim üyesi ve öğrenicilerden oluşan 12 şahsiyet takım görevlendirdi.

Share: