İçişleri Bakanı Soylu, Van’da Düzenlilik Toplantısı’na katıldı Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, ” Karadeniz’den başlayıp Mersin’den Hatay’a, Adıyaman’dan Osmaniye’ye, Gaziantep’e, Kahramanmaraş’a büyüklüğünde olan Amanoslar hattı karışma oluşmak için, yine Erzurum’dan başlayıp Bingöl, Muş ve Erzincan hattında terör örgütleri mensuplarının sayısı sıfıra düşmüştür. Güçlükle zarfında hep sayı 120’nin altındadır.” dedi.

Van’daki programları kapsamında Il Ulu Vakur Derinti Salonu’nda düzenlenen “Van, Hakkari, Şırnak ve Ağrı Düzenlilik Toplantısı”na katılan Soylu, daha ilk Diyarbakır, Mardin, Van, Şırnak, Hakkari ve Ağrı’nın, yıldırı örgütünün yüzdelik 90’ın üstünde kadrolarının bulunduğu alanlar olduğunu söyledi.

“Sonbahar ve şita operasyonlarında pekâlâ aynı şekilperest ortaya koyacağız? Neler gerçekleştireceğiz? Şehirlerde neler yapmamız geçişsiz? Kırsaldaki mantığımız hangi olacak? Bunları hep bu arada istişare edelim. Bunun değerlendirmesi içindeyiz.” diyen Aristokrat, şunları dile getirdi:

“Şöyle aynı tabloyu söyleyebilirim: Terör örgütü sınırlara sıkıştırılmıştır. Yıldırı örgütü tarihinde hakeza aynı tabloyla, terörle uğraş tarihimizde böyle aynı tabloyla ilk defa karşılaşıyoruz. Karadeniz’den başlayıp Mersin’den Hatay’a, Adıyaman’dan Osmaniye’ye, Gaziantep’e, Kahramanmaraş’a kadar olan Amanoslar hattı karışma tevessül etmek amacıyla, yeniden Erzurum’dan başlayıp Bingöl, Muş ve Erzincan hattında terör örgütleri mensuplarının sayısı sıfıra düşmüştür. Sınırlı zarfında toplanmış sayı 120’nin altındadır. Biz bunun amacıyla tıpkı aradayız. 2022 yılında yapılan icraat sebebiyle parçalanmamış arkadaşlarımızı, düzenlilik güçlerimizi, valilerimizi, kaymakamlarımızı ve istihbarat birimlerimizin tamamını tebrik kartı ediyorum.”

“Devletimizin adaletine güvenmeleri gerekir”

Aristokrat, teröristleri atıl hale tebliğ etmek için Hakkari’nin Çukurca ilçesinin Kazan Vadisi’nde başlatılan operasyonda koskocaman bire bir cephaneliğin ele geçirildiğini anlatım etti.

Daha geçmiş Kato Dağı’nda dahi bir nice cephaneliğin ele geçirildiğini anımsatan Aristokrat, şunları söyledi:

“Bu cephanelikler bir nice mağarada ele geçirilen cephaneliklerdir. 76 kalaşnikof, havan topu, doçka, iki makineli tüfek, 88 halk bombası, 138 bin 300 biksi, kalaşnikof ve doçka mühimmatı, bir nice mühimmat ve patlayıcı madde ile amade sistem ele geçirildi. Bu, sahada olmanın, istihbaratın, arkadaşlarımızın cesaretinin ve güvenlik güçlerimizin yüksek fedakarlığının aynı sonucudur. Terör örgütünün karşı karşıya kaldığı durumu bildirmek için söylüyorum, bunu tamam Türkiye’ye söylüyorum: Mikro zarfında şu ana büyüklüğünde yakaladığımız en balaban cephaneliklerden biri bura, gayrimuntazam harabati yakalayıp bir araya getirdiğimiz çok, bire bir arada, bu büyüklüğünde cephanenin ortamında benzeri adam tutulmaz mı evet? Bu, yıldırı örgütünün yüz yüze kaldığı teyit durumunun son halidir. Bire Bir iflas durumuyla alın karşıyalar. Kimesne yıldırı örgütünden medet ummasın. Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve tüm düzenlilik güçlerimizin sınır dışı yaptığı operasyonlarla canlarına okunmaktadır, okunacaktır. Tıpkısı tek çareleri var, teyit olmaları geçişsiz. Devletimizin adaletine güvenmeleri gerekir.”

“Esrar rotası değişti”

Bu sene dağların az daha tamamının fellek fellek arandığını, 725 in ve sığınakta hem araç malzemeleri hem birlikte silah ve mühimmatın ele geçirildiğini anlatan Soylu, ikna çalışmaları kapsamında 83 teşkilat mensubunun adalete doğrulama edildiğini kaydetti.

Terör örgütünün, tarihinin bildirme düşük katılımıyla karşı karşıya kaldığını vurgulayan Soylu, “Bir, içtimai adına bindi bulamamalarından hava birbirlerine düşmüş durumdalar. İki, hele örgütten firarlar, kaçaklar dolayısıyla birbirlerine düşmüş durumdalar. Üç, elan dokuzuncu ayın ortasına geldik. Örgütün kişi içindeki telsiz haberleşmesi 35’i esbak değil yani örgüt özlük süresince haberleşemiyor. Yer asıl problemlerinden biri birlikte tamlık anlamıyla budur. Ayrımsız yılda 5 bin 558 kişinin katıldığı terör örgütüne yer bağan katılımın olduğu 35 sayısı var. Örgütün bildirme koskocaman para kaynaklarından birisi olan uyuşturucudan kaynaklı, narko terör operasyonlarımız devam ediyor.” diye konuştu.

Aristokrat, mazi 11,5 milyon esas kendir, 1 milyon 185 bin töz genetiği değişik yaman, 2 ton 57 kilogram esrar ele geçirildiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunların kâffesi metal geliri namına yıldırı örgütüne gidecekti. Toplanmış adına 91 milyon gerçeklik kendir, 5 milyon asıl skunk, 10,5 titrem duman ele geçirildi. Bunun 2 ton 57 kilogramı geçmiş ele geçirildi. Eskiden uyuşturucunun yüzde 70’i Türkiye’nin batısında, yüzde 30’u doğusunda yakalanırdı. Yakalandığı iller dahi Van, Hakkari ve Dert. Sahaya öyle tıpkısı hakim olundu kim komşularımızdan ve sınırlarımızdan gizliden gizliye giren uyuşturucuyla müteallik yüzdelik 73’ü bu üç vilayette ancak yüzdelik 27’si garp ve sair vilayetlerde yakalanmış oldu. Bu, hangi akıbet getirdi? Bunu parçalanmamış kamuoyumuza, milletimize tercüman olmak isterim: Uyuşturucunun Afganistan’dan başlayıp İran ve Türkiye üzerinden Balkanlar rotası vardı. Bu rota değişti. Rota aşağıya, Akdeniz hattına kaydı.”

“Çizik duvarlarının 1055 kilometresi tamamlandı”

Soylu, eksen duvarlarının 1055 kilometresinin tamamlandığı bilgisini verdi.

“126 kilometresi bitmeme ediyor, 135 kilometresi şu an ihale aşamasında.” diyen Soylu, şöyle konuştu:

“Allah talih ederse Cumhuriyet’imizin bir numara asrı bitmeden, 29 Teşrinievvel 2023 gelmeden hele metal, terör ve kaçakçılık konularında yıllardan beri nakil sağlanan sınırlarımıza yapılan 1316 kilometre asayiş duvarlarını tamamlamış olacağız. Şu an 1055’i münteha durumda. 988 kilometrelik aydınlatma sisteminin 948 kilometresini tamamladık. 40 kilometresi devam ediyor. Bir zamanda 341 elektrokardiyografi optik kulesini tamamladık. Yekpare bunları Cumhuriyet’imizin bir numara asrını tamamlamadan, ikinci asrına geçmeden bitirmiş olacağız. Bu, neyi sağlayacak? Terörist, cephane, organize kaçakçılık, maden aktarımlarını ve bildirme kebir meselelerden biri olan muhacir kaçakçılığını engelleyecek. Alınan tedbirler sayesinde göçmen kaçakçılarının, geriden geriye göçmenlerin bu yolları kullanmasını sabık yıldan bu yıla azalttık.”

Sabık yıla göre bu sene sınırlarda engelledikleri gizliden gizliye göçmenlerin sayısının yüzdelik 35 azaldığına dikkati çeken Soylu, “Bu, şu demektir: Doğudaki göçmen baskısı azaldı. Bu, aldığımız tedbirlerle oldu. 2022 yılında 78 bin 203 çaktırmadan göçmenin sınırlarımızdan içeriye girmesi engellendi yani yüzde 35 azalarak. Sonuç 5 yılda 2 milyon 668 bin uğrun göçmenin hem doğu hem dahi cenup sınırlarımızdan girmesi engellendi. Geçen sene 122 bin engellenirken bu sene 78 bin tutulmuş oldu. Çizgi duvarlarıyla, sınırdaki entegre güvenlik sistemiyle, birlik asayiş birimlerimizin özlük alanlarında aldığı aheste tedbirlerle tarihin arz iri barhana sağanağı azaltıldı.” ifadelerini kullandı.

Van’daki güvenlik olaylarını da değerlendiren Soylu, “Önceki yılla kıyaslandığında kentte düzenlilik olaylarında yüzde 9’luk bire bir eksilme bahis konusu. Nüfusun artışı göz önünde bulundurulduğunda bunu sağlamanın süssüz benzeri hareket olmadığını göstermek gerekir. Para varlığına cebin işlenen suçlarda yüzdelik 3, evden hırsızlıkta yüzdelik 35 oranında azalış söz konusu. Bu, balaban tıpkı muvaffakiyet. Arkadaşlarımızı, emniyetimizi ve jandarmamızı kutlama ediyorum.” dedi.

Kazan Vadisi Han Yaylası kırsalında yıldırı örgütünün temel silah ve cephane deposundan görüntülerin izletildiği toplantıya İçişleri Bakan Yardımcıları Mehmet Ersoy ve İsmail Çataklı, Açıkgöz Umumi Komutanı Orgeneral Arif Tehlikeli, Van Valisi ve Büyükşehir Şehremaneti Başkan Vekili Ozan Balcı, Hakkari Valisi ve Belediye Başbuğ Vekili İdris Akbıyık, Şırnak Valisi Osman Bilimci, Dert Valisi Osman Varol, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Magnezit, Van Bitirmiş Düzenlilik Kolordu Komutanı Ferik Aykut Tanrıverdi, Van İl Cingöz Komutanı Sancak Hüseyin Bekmez, Van Itimat Müdürü Atanur Aydınlık, Hakkari İl Açıkgöz Komutanı Korgeneral Ateşin Başat, Hakkari Inanma Müdürü Salavat Mete Pınar, Dert İl Uyanık Komutanı Sancak Hüsamettin Erol, Dert Itimat Müdürü Nihat Ilgi, Şırnak İl Cingöz Komutanı Miralay Uğur Bozkurt, Şırnak Güvenlik Müdür Vekili İbrahim Çıldır, vali yardımcıları, İçişleri Bakanlığına bağlı çalım ve kuruluşların temsilcileri ile kaymakamlar katıldı.Share: