İçişleri Bakanı Soylu’dan, “CHP’li belediyeleri deşelemek üzere hususi ünite kurulduğu” iddialarına tepki Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “CHP’li belediyeleri yoklamak amacıyla bakanlığında hususi ünite kurulduğu” iddialarına ilgili, “Yaptığımız bilcümle işler yargıya yalınlık işlemlerdir ve bu devletin tek yabansı işi imkânsız. Bu gerçekler ışığında, bühtan sahiplerini defo dilemeye, dürüstlüğe, samimiyete ve devleti kredisiz kuzuluk ifade etmek amacıyla bühtan atmamaya ve devlete ocumak duymaya davet ediyorum.” ifadesini kullandı.

Aristokrat, iddialarla ait içtimai medya hesabından videolu paylaşımda bulundu.

Paylaşımında, biraz zamandır CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu ve yardımcılarının, “İçişleri Bakanlığı bünyesinde takkadak CHP’li belediyelerin açıklarını özlemek üzere özel bir ünite kurulduğu” yönünde iddiaları dile getirdiğini belirtti.

“Sözde bu neymiş birime mir bırakılmış, üste münhal bulamayanlar ukubet ile gözdağı edilmiş.” ifadesini kullanan Aristokrat, İçişleri Bakanlığında seçkin, yabansı, mevzuatsız aynı ünite kurulamayacağının altını çizdi.

Hiçbir azamet memuruna de kanunsuz, birlikte ukubet verilemeyeceğini vurgulayan Aristokrat, şöyle bitmeme etti:

“İddianın sahibi ihtimal bilmez amma bu ülkede ‘idari ülfet’ diyerek, yani ‘idare hukuku’ anlamında ayrımsız sıkı düzen vardır. Buna ilgili mahkemeler ve bire bir hukuk var. Vatandaşlarımız bu makule kurumlarda yahut belediyelerde evcil yönetimlerde gördüğü kimi yasa dışılıkları hem valiliklere hem kaymakamlıklara hem İçişleri Bakanlığına, söz gelişi CİMER’e her türlü noktaya ve Cumhuriyet Altını Başsavcılıklarına şikayette bulunabilirler. Bu vatandaşımızın yer elbette hakkıdır. Il, Cumhuriyet Altını Başsavcılığı ve ilişkin kurumlar, bu şikayetler doğrultusunda İçişleri Bakanlığından sormaca onayı isterler. İçişleri Bakanı uygun görmesi halinde geçmiş araştırı ve dolay inceleme yapar, sonrasında sormaca izni verir ve dosya savcılığa derk ettirilir.”

“Peki kanıt ve iftira edildiği gibi aşağı CHP’ye ve herhangi bir partiye hususi bire bir ayrımcılık var mıdır?” diye soran Soylu, bunu sunu ferah anlatacak olanın verilen soruşturma izinlerinin ve araştırma yöre tetkik onaylarının sayısı olduğunu belirtti.

Son evcil seçimlerden yani 31 Mart 2019’dan 8 Ağustos 2022’ye büyüklüğünde araştırı ve ön tetkik onaylama sayılarının mecmu 2 bin 428 olduğuna dikkati calip Soylu, bu rakamın yüzde 34’ünün DÜRÜST Partili, yüzde 41’inin CHP’li, yüzdelik 10’unun MHP’li ve yüzde 5,9’unun HDP’li belediyelere ilişkin olduğunu ifade etti.

Aristokrat, bunun tıpkısı hamle sonrasında araştırma onayları çerçevesinde verilen anket izinlerinin sayısı ve dağılımına ait, “Hep 583 müsaade. Yüzde 33,3 DOĞRU Tümen, yüzde 35 CHP, yüzdelik 11 MHP, yüzdelik 14’ü HDP şeklinde benzeri bozgun bayram konusudur.” açıklamasını yaptı.

Soruşturma izni verilmemesi kararlarıyla ilgili de Soylu, “Yüzde 36,7 AK Fırka, yüzdelik 43,4 CHP, yüzdelik 9,15 MHP, yüzdelik 3,4 İYİ Tümen, yüzdelik 3,9 HDP şeklinde bire bir dağılım mevcuttur.” ifadesini kullandı.

“Mehabet gereğini on paralık kimseyi ayırt etmeden hesabına getirmiş”

Resmi verilerden birlikte peyda görüldüğü kabilinden kimseye benzeri ayrımcılık yapılmasının söz konusu olmadığını ifade fail Aristokrat, şunları kaydetti:

“Yurttaş şikayet etmiş, müracaatını ortaya koymuş ve oran bile gereğini hiç kimseyi fark etmeden yerine getirmiş. Mademki tığ ayrımcılık yaptık, madem bu soruşturmalar CHP’li belediyelere isteyerek yapılıyor Bilecik Uray Başkanını sormaca kapsamında görevden uzaklaştırmamızın derakap takiben illet CHP’den ihraç ettiler? Keza Çanakkale Çan İlçe Belediye Başkanı üzerine soruşturma onayı verdik, yapılan tetkikat sonucunda Cumhuriyet Başsavcısı denetleme kararı verdi. Tamam dolaysız mi sormaca açtık? Hayır. Bizzat Şehremaneti Başkanının teyzesinin oğlunun usulsüzlük ihbarı vardı de ondan. Tıpkı bambaşka emsal Balıkesir Gömeç Uray Komutan Yardımcısı, ayrımsız diğeri İzmir Konak Belediyesi, şikayet üzerine yapılan soruşturmada bir işyar kazanç alırken suçüstü yakalandı. Evet bu ihbarları görmezden mi gelseydik? Gözümüzü mü kapatsaydık? Esasen İzmir Menderes Belediye Başkanı, Yalova’da Şehremini ve Komutan Yardımcısı haklarında Cumhuriyet Başsavcılıklarında planlı yavaş delillere dayanan yöntemsizlik ve idrak soruşturmaları zımnında bakanlığımızca görevden uzaklaştırılmışlardır. Mademki biz taraflı davrandık hakkında yöntemsizlik soruşturması revan CHP’li Menemen Belediye Başkanı sebep ihraç istemiyle CHP Düzen Bağı Kurulu’na gönderme ettiniz? Hastalık bunun üzerine kendisini partiden incizap ettirdiniz? Urla Belediye Reisi FETÖ iltisakı cihetiyle görevden uzaklaştırıldı. CHP Adana Seyhan Şehremaneti Başbuğ Yardımcısı ve CHP’li uray divan üyesi PKK’nın güya Çukurova Nahiye sorumlusuyla görüşüyorlar, kontak halindeler. ‘Belediyenin bir eklenmiş hizmet binasını PKK propagandası gayeli güruh yapan benzeri derneğe tahsis etmişler’ tespitlerimizi araştırmasa mıydık, engelleme etmese miydik? Göz mü yumsaydık? Dağda faaliyetler yaptığımız PKK’lı CHP’li belediyede çalışınca sırtımızı mı dönseydik?”

-“Devleti kredisiz ayla aktarmak kimsenin hakkı değildir”

Kamunun bunu bilmeye ihtiyacı olduğunu vurgulayan Aristokrat, şu değerlendirmede bulundu:

“Devleti kredisiz kuzuluk ilam etmek, yaptığımız iş ve işlemleri sömürme etmeye işlemek bittabi ki kimsenin hakkı değildir. Yaptığımız hep işlemler yargıya açık işlemlerdir ve bu devletin hiçbir yabansı işi olmaz. Esasta ululuk olmanın üstelik, demokrasinin de, hukukun de temeli budur. Bu itibarla paylaştığımız bu gerçekler ışığında, bühtan sahiplerini özür dilemeye, dürüstlüğe, samimiyete ve devleti itibarsız kuzuluk ifade etmek amacıyla iftira atmamaya ve devlete içtinap etmek duymaya nida ediyorum. Alelhusus kamuoyuna bu bilgileri vermeyi tıpkı sıkıntı adına addediyorum.”

Soylu, paylaşımında ayrıca “Devleti itibarsızlaştırmak, denetimi etkisiz buyurmak, böylece yapanın yanına kar kalmasını çıkarmak… Yalanlarla yanlışı örtmeye müsaade edilemez. ‘CHP’li Belediyeleri taharri etmek üzere İçişleri Bakanlığı’nda özel birim kuruldu.’ yalanı.” ifadelerine düzlük verdi.Share: