Icra Vekili Varank, Kalifiye İstihdam Merkezi ve TSE Test-Ölçümleme Merkezi anne atma töreninde konuştu Açıklaması

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, “Hamdolsun şu anda Türkiye’birlikte yatırım iştahı tarihin en son seviyelerinde. Sanayicimiz bizi nerede görse bütün tıpkı şekilde bize sorular yöneltiyor, ‘Sayın Bakanım bizim araziye ihtiyacımız var, bize yardımcı tür misiniz? Bize lütfen envestisman yapacak, yer gösterin’ diyor. Türkiye’nin neresine giderseniz gidin bu genişlik bu şekilde.” ifadesini kullandı.

Varank, Yalova Nitelikli İstihdam Merkezi ve Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Imtihan-Ölçümleme Merkezi Temel Atma Töreni’nde, dünya düzensiz bire bir dönemden geçe kendilerinin kararlı benzeri şekilde yollarına bitmeme ettiklerini söyledi.

Kovid-19 salgını sürecinde dünyada tedarik zincirinin sekteye uğradığını fakat Türkiye’da sanayinin çarklarının hızlı şekilde dönmeyi sürdürdüğünü tamlayan Varank, “Ukrayna-Rusya savaşı, peşinden gelen erke krizi cihetiyle dünyanın birçok ülkesi hesaplı anlamda savrulurken, tığ akla yatkın politikalarla acep ülkemizi pekâlâ avantajlı konuma getiririz bunun hesabını yapıyoruz.” dedi.

İhracat rakamlarının hedeflendiği şekilde 250 milyar doları aştığını dile getiren Varank, otomotiv, araba, kimya, mobilya, nesiç kabil sektörlerle bu başarıyı elde ettiklerini aktardı.

Özel sektörün başarılarının anahtarının cevval girişimcilerin savaşımcı ruhunda hafi olduğunu kaydeden Varank, şöyle bitmeme etti:

“Sair taraftan burada devletin yöre açıcı rolünü, destekleyici uygulamalarını da katiyen göz ardı etmememiz gerekiyor. Tığ imalat sanayini ülkemizin kalkınmasının, vatandaşlarımızın refahının bire bir teminatı namına görüyoruz. Bu manada Türkiye’nin istihsal üsleri olan kombinasyon uran bölgelerinin niceliğinin ve niteliğinin artırılması noktasında önemli destekleri biz vekillik kendisine veriyoruz. Şu anda bakanlığımızın kıytırık alçak gayretleriyle Türkiye’bile kombinasyon endüstri bölgesi sıfır toprak kalmadı. Tevhit sanayi bölgelerimizin sayısı 341’e yükseldi. Fakat Cumhurbaşkanımız seçme zaman hangi diyor? Bizim angın tıpkı sloganımız var, ‘Durmak namevcut, yola bitmeme.’ Bizim cevval sanayicilerimize tehlikesiz olun imdi 341 kombinasyon uran bölgesi yetmiyor, herhalde 400 bile yetmeyecek. Hamdolsun şu anda Türkiye’üstelik envestisman iştahı tarihin en son seviyelerinde. Sanayicimiz bizi nerede görse hep tıpkı şekilde bize sorular yöneltiyor; ‘Sayın Bakanım bizim araziye ihtiyacımız var, bize havari olanaklı misiniz? Bize lütfen yatırım yapacak, düzlük gösterin’ diyor. Türkiye’nin neresine giderseniz gidin bu buut bu şekilde.”

“Vatandaşımıza kim makul bakım ediyor, kim hizmet edemiyor bunları dile getireceğiz”

Icra Vekili Varank, yatırımlar anlamında muhalefetin karamsarlık ortamı oluşturmaya çalıştığını belirtti.

Türkiye’nin bir nice yerinde 44 yeni tevhit sanayi bölgesi için düz seçim çalışmalarına bitmeme ettiklerini bildiren Varank, “Bize düşün vermeyen kurumların artı düşünce verdiğini akseptans edeceğiz, tığ yolumuza bitmeme edeceğiz. Tığ kimsenin üç kamer, beş kamer düşün vermesini bekleyemeyiz. İnşallah bakir kombinasyon sanayi bölgeleriyle tıpkı nebze olsun yatırım yeri bulma konusunda tıpkısı boşalma yaşayacağımıza inanıyoruz. Tığ iktidara gelmeden ilk çevresinde İstanbul, Bursa, Kocaeli üzere muhteşem sanayi şehirlerinin bulunduğu Yalova’dahi yegâne da kombinasyon endüstri bölgesi yoktu. Hamdolsun akıbet 20 yılda verdiğimiz desteklerle Yalova’daki kombinasyon endüstri bölgesi sayısı 4’e yükseldi. Bugün bu birleştirme endüstri bölgelerinde 4 binin üzerinde vatandaşımız istihdam ediliyor.” bilgisini verdi.

Varank, 620 hektar büyüklüğündeki Yalova Araba İhtisas Tevhit Sanayi Bölgesi’nin yeşil vizyonuyla yatırımlarını tamamladığında çevreci bir altyapıya cemaat olacağını belirtti.

Burada önce fabrikaların temellerinin bodur müddet ilk atıldığını anlatan Varank, şöyle konuştu:

“Başkana sordum, ‘İnşallah önce açılışları nisan kocaoğlan gibi yaparız’ dedi. İnşallah önce açılışlar hazır olduğunda nisanda bile Yalova’mızı ülfet edelim, onu da bütün alay malay mutlu, sevinçli tıpkısı şekilde açılışlarını gerçekleştirelim. Bu yeşil vizyonu sayesinde şu anda bu inşaatı devam eden tesisler, daha birkaç nesep tüketen ve enerjiyi artağan şekilde kullanan yapılar şeklinde inşaatları bitmeme ediyor. Binalar tamamladığında Türk Standardları Enstitüsünün yeşil çatı sertifikasyonuna dahi buradaki tesisler cemaat olacak. Bu organize sanayi bölgemizde sürdürülebilir akarsu yönetimi amacıyla tıpkı baraj, baran suyunun kullanılması için altyapı, çıkmaz aydınlatmalarında yenilenebilir erke, fikirli cıvıltı açacak otopark projeleri, akim atılmış idare sistemi, laboratuvarlar, enstitüler, medrese ve çığır lisesi binaları düzlük alacak. Bu manada bu birleştirme uran bölgesinin vizyoner yaklaşımları tamlık tevhit uran bölgeleri için bir betik niteliğinde olmalıdır.”

Varank, mülki idare anlayışını akıllıcasına şekilde sürdürmeyen belediye yönetimleri bulunduğuna dikkati çekti.

Bunu örneklerle açıklanan Varank, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ego buraya Eskişehir’den geldim. Eskişehir’in az daha çokça bir iki ayrımsız kısmında yağmur suyu atılan altyapısı bulunan. Hassaten Yunus Emre Caddesi var, belki Eskişehirliler vardır burada, Eskişehir’in merkezinde aynı cadde ve şu anda orada lağım döşemi sistemi ehliyetli olmadığı amacıyla vidanjörler şehrin içine gelip kanalizasyonla ilişik sıkıntıları gidermeye çalışıyor. Şimdi sorsanız diyorlar ki ‘Tığ çok gür belediyecilik yapıyoruz.’ Yahu sen kanalizasyonu Eskişehir’in merkezinde halledememişsin. Bak elbette hareket yapılır buyurmak istiyorsan gel tığ sana vizyonu gösterelim, birleştirme sanayi bölgesinde gösterelim. Lacerem burada altyapıları kuruyoruz, geleceğe dönük burada planlamalar yapıyoruz; tığ size bunları öğretiriz. Kâfi kim vatandaşımız güçlük çekmesin. Bunları söylediğimde dahi bana kızıyorlar, diyorlar ki ‘Sayın Bakanım siz niçin siyaset yapıyorsunuz?’ Niye siyasa yapmayacağım? Tığ bittabi ki YANLIŞSIZ Fırka’nin tıpkısı üyesi yerine siyaset da yapacağız, vatandaşımıza ki makul bakım ediyor, kim hizmet edemiyor bunları dile getireceğiz.”

TSE Sınav-Ölçümleme Merkezi

Nazır Varank, Yalova Makine İhtisas Organize Uran Bölgesi’nin “Bütünleşik Haberleşme ve Güvenlik Sistemi” adlı projesinin, Uran ve Teknoloji Bakanlığının 2023 yılı Yatırım Programı’na bakir proje yerine karışma edilmesi konusunu Cumhurbaşkanlığı Izleme Bütçe Başkanlığına teklif ettiklerini söyledi.

TSE Imtihan-Ölçümleme Merkezi amacıyla de asıl atma töreni gerçekleştirdiklerini belirten Varank, şunları aktardı:

“Nitelikli İstihdam Merkezinin amacı; sanayicilerimizin sunu önemli sorunlarından olan, akıllıca çalışanı bulma ihtiyaçlarını bastırmak olacak. Bu kapsamda 2 bin 40 metrekarelik alanda 10 derslik ve iki elektronik beyin laboratuvarlarıyla durumunda eğitimler atfetmek için burada yenilikçi benzeri merkezi kurmuş olacağız. Bu tarz teorik eğitimden ziyade direkt istihdama müteveccih pratik eğitimleri içermiş olacak. Eğitimler sonucunda verilecek sertifikalarla yılda tahminî 2 bin 800 vatandaşımızın istihdam edilmesi bekleniyor. Bu merkezde firmalarımıza dönük yeşil inkılap, dijital transformasyon ve sıcaklık transformasyon alanlarında bile danışmanlık hizmetleri verilecek. 14 milyon liralık bütçeyle hayata geçecek bu projenin 6 milyon teklik kısmını Maşrık Marmara Kalkınma Ajansı namına tığ karşılamış olacağız ve burada inşallah yeniden tam birleştirme endüstri bölgelerine kat sayı olacak tıpkısı merkezi kurup istihdama gösterişli katkılar sağlamış olacağız.”

Test altyapısı alanındaki eksiklikleri kullanmak için icraat yaptıklarını anlatan Varank, merkezin Marmara Bölgesi genelinde araba, otomotiv, tersane, deniz ve demir hat erişim sektörlerine seslenme edecek ayrımsız yer olacağını dile getirdi.

Bölgede daha evvel yapılamayan testlerin yapılmasına imkan sağlayacak tıpkısı vadi düz yazı ettiklerini ifade eden Varank, sözlerini şöyle tamamladı:

“Tıpkı taraftan firmalarımızın zamandan artırım etmesini sağlarken sair taraftan de paramızın ensiz ortamında kalmasını sağlamış olacağız. Türkiye’da daha önceki yapılmayan takviye yanmazlık deneyleri bu merkezde gerçekleştirilecek. İlerleyen yıllarda dayak-sled testlerine yönelik yeni adımlar atılacak, iskele imalatçılarının ihtiyaç duyduğu deneyler buradaki laboratuvarlarda gerçekleştirilecek. Burada yıllık yaklaşık 20 bin sınav ve ölçümleme hizmeti yekpare sektöre verilecek. İki merkezinde sanayicilerimizin haddinden fazla önemli ihtiyaçlarının karşılanmasına cevap vereceğine istekle inanıyorum.”

Müteahhitten inşaatların yapımının 7 ayda bitirilmesi sözünü kayran Varank, sahneye getirilen butonla esas atma işlemini gerçekleştirdi.

Programa, DÜRÜST Fırka Yalova Milletvekilleri Ahmet Büyükgümüş ve Meliha Akyol, Yalova Araba İhtisas Birleştirme Endüstri Bölgesi Başkanı Dayanım Özdemir ile diğer ilgililer katıldı.

Share: