Ilmek İşleri Başkanı Erbaş hutbe söyleme etti

Ilmek İşleri Başkanı Ulu Erbaş, “Mutekit, değme alanda kamu hakkına riayet etmelidir. Kazanç, stokçuluk ve karaborsacılıktan uzak durur. Müslüman, kamu hizmetini sorumluluğu bati benzeri kişi namına görür.” dedi.

Erbaş, Siirt’te açılışını yaptığı Şeyh Faraç Camisi’nde söyleme ettiği, “Köle ve Kamu Hakkı” konulu cuma namazı hutbesinde, İslam’ın ilmek, miftah, soy ve cinslik ayrımı gözetmeksizin hep insanların haklarını mukaddes ve dokunulmazlık akseptans ettiğini söyledi.

İslam’ın rastgele alanda ve değme şartta adil olmayı, hakkı yüksek tutmayı, helal-yasak hassasiyeti gözetmeyi emrettiğini tabir fail Erbaş, kul ve amme hakkına uyma etmeyi, haksızlığın ve zulmün karşısında vadi almayı öğütlediğini belirtti.

Hayatın tamamını kuşatan sorumlulukların başında köle hakkının geldiğini aktaran Erbaş, “Kul hakkına riayet etmek, Cenabıhakk’a olan imanımızın gereğidir. Mütedeyyin, kul hakkı üzerine sonuç derece alıngan olmalıdır. İnsanların canına kast etmenin, namusuna, şeref ve haysiyetine açar uzatmanın kul hakkı ihlali olduğunun değme ahit bilincinde olmalıdır. Dindar, lazım temel hayatta gerekse sayısal mecralarda çekiştirme etmez, bahis taşımaz, tezvir yapmaz, domates dolması söylemez, bühtan atmaz. İnsan onurunu rencide edici, yuvalar yıkacak değme çeşit alay ve davranıştan sakınır. Üzerine değişmez bilgiye topluluk olmadığı konularda konuşmaz.” ifadesini kullandı.

Erbaş, sunu esas özelliği hak duyarlılığı olan Mutekit’ın ana-cet hakkını gözettiğini, eşine ve çocuklarına güzellikle alım satım ederek, akraba ve komşularının hukukuna riayet ettiğini anlattı.

“Mümin ticaretini al üzerine yapmaz”

Tanrı Resulü’nün bir hadisinde, “Bizi aldatan bizden değildir.” buyurduğunu hatırlatan Erbaş, şöyle bitmeme etti:

“Peygamberimizi benzer kayran benzeri inanlı, ticaretini hıyanet üzerine yapmaz. Alırken birlikte satarken üstelik tamam davranır. Ölçüyü ve tartıyı fire yapmaz. Oportünizm yaparak kazancına haram bulaştırmaz. O, hangi ayrımsız başkasının malına ayn diker, hangi bile insanları aldatarak mallarını gasbeder. Mutekit, baştan sona hakkı ayakta hacim. O, işçinin hakkını gözetir; ücretini cebin teri kurumadan öder. O, işinin bile hakkını verir, aldığı ücretin helal olması amacıyla var gücüyle gayret gösterir. Rızkını gerçekleştirme ettiği yere asla uymazlık vermez, ihanet etmez.”

“Kul hakkının toplumun hep kesimlerini ilgilendirdiği kayran ise amme hakkıdır. Kamu hakkı, hoppadak hayatta olanların değil, elan dünyaya gelmemiş çocuklarımızın, tüyü natamam yetimlerin, eksikli, acayip ve kimsesizlerin de hakkıdır.” ifadelerini kullanan Erbaş, “Amme hakkını ihlal söylemek çok büyük bire bir vebaldir. Balaban Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de bu konuda şöyle buyurmaktadır; ‘Kim devlet malına al ederse, kıyamet, hainlik ettiği şeyin günahı boynuna asılı yerine gelir.’ Müslüman, herhangi bir alanda kamu hakkına uyma etmelidir. Idrak, istifçilik ve karaborsacılıktan uzak durur. Dindar, kamu hizmetini sorumluluğu güç benzeri emanet kendisine görür. Müslüman, işine ilgi gösterir, oran malını gözü üzere korur, asla tutumsuzluk etmez ve çap malını gasbetmez. Bakım sunduğu insanlara cebin zeki ve sabırlı davranır. Kendisine yapılmasını istemediği tıpkı şeyi başkasına yapmaz.” diye niteleyerek konuştu.

“Köle ve amme hakkını ihlal etmekten süratli sakınalım”

Hazreti Peygamberin tıpkısı hadisinde Müslümanları “Tek kimesne hakkı sıfır ayrımsız karış toprağı dahi almasın. Eğer alırsa facia gününde Allah, yedi kat yeri onun boynuna dolar.” şeklinde uyardığına dikkati çekici Erbaş, şunları kaydetti:

“O halde hiçbir ayrıcalığın olmadığı, gerçek ve haksızın muhakkak ortaya çıkarılacağı, herkese hakkının kamu kendisine ödeneceği fitne gününde mahcup olmamak amacıyla kul ve amme hakkını ihlal etmekten uçarı sakınalım, titizce uzak duralım. rastgele hak ihlalinde bulunmuşsak hak sahipleriyle katiyetle helalleşelim. Unutmayalım kim köle ve amme haklarını ihlal edenleri, doğruluk sahipleri bağışlamadıkça, haklarını helal etmedikçe Allahutaala dahi bağışlamayacaktır.”

Erbaş, hutbeyi, “Anca aynı günden sakının kim, o bölüm hepiniz Allah’a döndürüleceksiniz. Bilahare herkese kazandığı amellerin karşılığı milimi milimine verilecek ve onlara asla haksızlık yapılmayacaktır.” ayetiyle bitirdi.

Hutbenin arkası sıra cuma namazını kıldıran Erbaş, daha bilahare vatandaşlarla kardeş kardeş etti.

Erbaş’a, Ilbay ve Belediye Başkan Vekili Osman Hacıbektaşoğlu, DÜRÜST Öğür Siirt Mebus Osman Ören, Diyanet İşleri Reislik Müşaviri Ahmet Belada, Hafızlık Eğitimi Ofis Başkanı İbrahim Yılmayan, İl Müftüsü Vehap Kapıcıoğlu ve başka ilgililer eşlik etti.

Share: