İran, cezaevi yangınıyla birbirine girdi! Gardiyanlar halka ahali bombası atıp köpeklerle saldırdılar

İran’ın başkenti Tahran’de bulunan Lüp Hapishanesi’nde çıkan coşkunluk üstüne bölgede çalışkan anlar yaşandı. Hapishanede yavaş suçluların bulunduğu gâh koğuşlarda tutukluların elbiselerini ateşe vermesi zımnında ateş çıktı.

ÇATIŞMA VE ARBEDE YAŞANDI

Tutuklularla gardiyanlar arasında patırtı ve patirti yaşandığı, elan sonra sona erdiği rapor edilirken yangın itfa çalışmalarının devam ettiği cezaevinde kontrolün sağlandığı aktarıldı.

HALK SOKAĞA DÖKÜLDÜ

Hapishanede çıkan yangının peşi sıra içtimai medyadan, mahkumlara dönük ters bir müdahalenin yaşanmasına hapsetmek üzere mapushane çevresinin boş bırakılmaması çağrıları yapılması üstüne çevrede yaşayanlar ile apayrı bölgelerden gelenler sokakları doldurdu.

PENCERELERDEN SAV SÖZ ATTILAR

Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde, sav söz atan göstericilere bazen kişilerin evlerin pencerelerinden sloganlarla destek verildiği görüldü.

TECAVÜZ VE İŞKENCE İDDİALARI

Öte yandan mahpushane için dış basına yansıyan haberlerde azılı iddialar meydan aldı. Yaklaşık 15 bin sevimli kapasiteli Evin Cezaevi’nde tutuklulara müteveccih azap yapıldığı, saldırı edildiği ve mahkumların azılı münasebet gördüğü belirtildi.

VATANDAŞLARIN ÜZERINE ACI AÇIP KÖPEKLERİ SALDILAR

Kaynaklardan edinilen farklı bilgilerde ise, gardiyanların halkın üzerlerine spontane silahlarla kötü açtığı ve el bombası attığı aktarıldı. Bunun yanı sıra hapishaneye girmeye müteharrik kişilerin üzerine hareketli köpeklerinin salındığı ortaya çıktı.

8 KİŞİ YARALANDI

İran’ın resmi ajansı IRNA da Evin Hapishanesi’nde soysuz suçluların bulunduğu bölümde tutuklular ile gardiyanlar ortada çıkan çatışmada 8 kişinin yaralandığını aktarmıştı.

Share: