İSTANBUL-NAZIR ALIM: 18 YAŞINDAKİ HERHANGI BIR BİREY BAŞVURABİLECEK

Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Hedef Çekicilik, güzeşte açıklanan Cumhuriyet tarihinin en iri toplumsal ev projesinin detaylarını katılmak amacıyla iletişim araçları yöneticileriyle aynı araya geldi. Bakan Gelgel “18 yaşını doldurmuş ayrıntılar, orada misafir. Dolayısıyla o gençlerimiz referans yapabilecekler. Öz evlerini, kişi hayatlarını mensur edebiliyorlar. Nüfusa mukayyet olduğu ile evet bile serencam 1 yıldır durma ettiği ile başvurabilirler” dedi.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan mazi Cumhuriyet tarihinin yer nazik toplumsal konut projesinin detaylarını açıklamıştı. Başvuruları zaman başlayan ve teşrinievvel ayı sonuna kadar sürecek proje kapsamında Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Alım projenin detaylarını iletişim araçları yöneticileri ile kabullenmek üzere ayrımsız araya geldi. Bakan Kurum, toplantıda projeyle ilişkin soruları yanıtladı.

TOKİ MAL KAZANMAMAKTADIR

Erek Kurum, tıpkı ildeki ofis fiyatları arasındaki farka ilişik yaptığı açıklamada “Arsa aut, 100 metre konutun maliyeti 1 milyonun üzerine isabet durumda. Arsa eklendiğinde de 1 milyon 200 bine, 10 milyona sâdır yerler var. Büyükşehirlerde yer karşılığı hareket yaptığınızda yüzdelik 40ın altında yer maliyeti gayrimümkün. Yüzde 40 tenzilat açıklanan fiyatlarda vardır. TOKİ para kazanmamaktadır. İstanbul’dahi yapılmaması fikrine katılmıyorum. Yer Sarsıntısı muntazır şehirde insanlarımıza kuvvetli ve tehlikesiz konutlar arz etmek zorundayız. İstanbul’un ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. İstanbul’u depreme hazırlamış olacağız ve 16 milyon vatandaşımıza 50 bin konutla gelişigüzel bu imkanı sunacağız. Toplumsal devletin sunma şişman yapması gerekenin bile bu olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Nazır Çekicilik, toprak, arsa hisse sahibi olan kişilerin dahi basamak için başvuru yapabileceğini belirtti.

AİLESİYLE IŞLEK 18 YAŞINDAN BÜYÜKLER MÜRACAAT YAPABİLİRBakan Gelgel, “18 yaşını geçmiş şahıslar orada misafir. Zımnında 18 yaşına mevrut gençlerimiz evdeki ikamet ve evre halkından sayılmıyor. Ailesiyle oturduğu ya üstelik nüfusa mukayyet olduğu şehre başvurabilir. Karı geliri değil, gencin geliri mehabetli” ifadelerini kullandı.

TAKANAK BİTMEDEN SATILAMAZ, KİRAYA VERİLEBİLİRBakan Gurur, “Proje, TC vatandaşı olan hep başvurabilir.  TC vatandaşı ergin, üstünde evi olmayan bütün başvurabilir. Yurttaşlık alabilmesi üzere bile evi olması gerekiyorsa, sonra vatandaş olanlar konuya dahil gözükmüyor. Borcu bitmeden konutları devredemez, satamazlar. Kiraya vermesinde bire bir engel bahis konusu değil. Içtimai konut projelerinde antlaşma hakkı yok. Belirleme halinde konuta halk koyarız. Tığ evi olmayanlara familya alma imkanı sunuyoruz” diye konuştu.

ARSALARIN ALT YAPISI VE İMAR PLANI HAZIRBakan Çalım, “Arsalar ast yapısı hazır, mamure planı hazır. Müstakil karı yapacaklar için sınırları lokalize. Buralara lokal mimariye bakarak destek vereceğiz. Maharet bindi verilecek. Belirlediğimiz sınırlar dahilinde ruhsatlı projeyi oraya yapabilecek. 10 sene faizsiz ödeyecek. Bu çerçevede sözleşmeyi imzaladıktan sonradan 2 yıl karı imal hakkı var, amma süreyi idarenin izniyle uzatabiliriz” dedi.

176.8 MİLYAR LİRA SÜBVANSİYONKurum, “İhhaleler amme eksiltme kanunu çerçevesinde saydam şekilde yapılacak. 422 milyar liranın yüzdelik 40’ı desteklenmiş ediliyor. 176.8 milyar liralık terviç söz konusu. İstanbul’la Şırnak’ın yaşam standardı aynı değil. Ihtimal maaşı bir ama gideri daha aşkın. Aslolan insanlara tahaffuz hakkı sunuyoruz. Dirim tercihine kendisi değişmeyen vermiş. Kuralar kâtibiadil nezdinde yapılıyor” ifadelerini kullandı. Itidalli gelirli ailelere ilgilendiren civar görülen kampanyanın sorulduğu Nazır Kurum, bu projenin akabinde mutedil ve ölçülü üstüne seslenme fail projeler amacıyla birlikte kampanya yapacaklarını dile getirdi.

TAKSİT ÖDEMELERİ SÖZLEŞMEDEN SONRADAN BAŞLIYORBakan Alım, “Etaplar halinde hep ihaleleri gerçekleştireceğiz. Ankara, Amasya, Vazıh, Balıkesir, Bilecik, Çanakkale İstanbul, Diyarbakır, Erzincan şu anda mamul olanlar. Önümüzdeki süreçte üstelik bu artarak bitmeme edecek. Barışma imzalandığı andan itibaren yapılacak. Bitmeye mümasil bu sözleşmeler imzalanacak. 2 yıl süreceğini düşünürsek kurasını çektik, ittifak yaptık. 1 yıllık süreç geçerse 1 sene evini teslim almadan taksit ödemiş olacak. Kuradan sonradan değil, sözleşmeden bilahare taksitler başlıyor. Fiyatlar anlaşılan amma mevzuatı gereği bunu yapıyor. Lüp teslimiyle taksit ödemeye başlaması beyninde 12 ay azıcık olanaklı, proje ve namına göre değişebilir” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye’de karı ahzetmek isteyen gurbetçiler için dahi Bakan Çalım, elverişsiz dışı gelirlerine bakılacağını dile getirdi.

AMME BANKALARIYLA GEREKLİ İMKANLAR VERİLECEK

Vekil Gurur, “Peşinat için finansman şimdilik yok. Elan önce kamu bankalarının peşinat ödemeleri amacıyla kurumlu imkanlar sunduğu imkanlar var. Ayrımsız imkanlar çerçevesinde emniyet imkanını kamu bankalarımızla muktezi imkanı vermiş olacağız” dedi.

– Karaköse

Share: