İstanbul Valisi Yerlikaya, gaziler ve aileleriyle yemekte buluştu Açıklaması

İstanbul Valisi Ulu Yerlikaya, 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle planlı yemekte gaziler ve aileleriyle tıpkısı araya geldi.

Florya’üstelik kâin restoranda düzenlenen program, Kur’an-ı Verimli tilavetiyle başladı.

Vali Yerlikaya, yaptığı konuşmada, 19 Ilkgüz Gaziler Haset’nün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsında taçlandığı ayrımsız dönme olduğunu söyledi.

“Bizler şehadeti ve gaziliği yer mefret rahat bilen benzeri milletiz.” diyen Yerlikaya, Sakarya Kayran Muharebesi’nin mehabetli tarihin sunu şanlı dönüm noktalarından biri olduğunu anlattı.

Yerlikaya, o benzersiz zaferden sonradan 19 Ilkgüz 1921’de Türkiye Balaban Budun Meclisi marifetiyle zaferin mimarı, Serdar Atatürk’e “gazilik” unvanı ile “müşirlik” rütbesinin yöneltme edildiğini belirterek, “Güzeşte Malazgirt’te, Çanakkale’birlikte, Sakarya’da, Kıbrıs’ta, zaman ise hat boylarında, Suriye’üstelik, Irak’ta, Akdeniz’bile ve daha bir nice coğrafyada görev başında bulunanlar bir ruhun, tıpkı ecdadın evlatlarıdır. Hepsine bin selam olsun.” diye konuştu.

“15 Temmuz’üstelik birlikte tek kalpgâh, biricik bukağılık olduk”

Gaziliğin üstün aynı fedakarlık derecesi olduğunu dile getiren Yerlikaya, şunları kaydetti:

“Tarih boyunca olduğu üzere 15 Temmuz’birlikte da biricik kalpgâh, tek kuvvet olduk. Vatanın bölünmez bütünlüğü, halkımızın huzuru, güvenliği ve esenliği üzere büyük ayrımsız onurla yürüdük. Bu cennet yurt, bu hümayun yürüyüşü sürdüren sayısız kahramanın cesaretleri ve metanetleri üstünde yükseliyor. Bu emanete topluluk çıkma bilincimizin ve bu emaneti bire bir hassasiyetle geleceğe transfer heyecanımızın temelinde bu sorumluluk yatıyor. Gazilerimiz bu bilinçle birçok destanlar yazdılar. Bu sebepledir kim temas aile ocağında tıpkı şehidimizin aziz hatırası, gaziliğin yüksek onuru ve şerefi vardır. Rabb’im, İstanbul’umuzda mevcut 5 bin 437 gazimizden ve kül gazilerimizden razı olsun.

Ömürleri ince, destanları daim olsun. Martir kardeşlerine mülaki gazilerimizin de mekanları behişt, makamları mualla olsun.”

Share: