Kahvaltı sofralarına 3 bin rakımdan gelen haz: Erzincan tulum peyniri

Yüksek rakımlı yaylalarda sönümsüz akkaraman koyunu ile kıl keçisinin sütünden üretilen coğrafi işaretli Erzincan gayda peyniri, 3-4 maaş olgunlaşma sürecinin peşi sıra satışa sunulmaya başlandı.

Yaz sezonunda kentteki varlıklı nebat örtüsüne eş 3 bin rakımlı yaylalarda beslenen akkaraman ırkı koyun ve kıl keçisinden elde edilen benzen, yöreye saf Kemah tuzu ve natürel olarak yapılan şirden (peynir mayası) ile mayalanarak Erzincan tulum peyniri elde ediliyor.

Coğrafi işaret kayran yöreye başmaklık tulum peyniri, 3-4 mahiye tekâmül sürecinin artından kahvaltı sofralarını süslemeye hazır arkaç geldi.

Erzincan Gayda Peyniri asırlardan bu yana kahvaltı sofralarını süsleyen, kuşaklar süresince vazgeçilemeyen bire bir lezzet. İlk hangi antlaşma, nerede, elbette üretildi, aksi ya bile kucak derisinden yapılan tulumlara kaplamak nereden kimin aklına geldi belirsiz amma Fırat’ın sularıyla yıkanan, onlarca kavime elverişsiz olan bu kadim topraklar, böylesine dört dörtlük tıpkı lezzeti miras bırakmıştır Anadolu’nun çocuklarına.

Erzincan ile özdeşleşmiş, ünü birlik ülkede aşina ve tüketicilerden her daim bilcümle kademe alan Erzincan Tulum Peyniri, üç kıtaya hükmeden Osmanlı Padişahlarından tutun bile Anadolu’nun dört bir yanındaki seçme haneye uğramış, lavaş ve çayla alay malay dört dörtlük bire bir üçgen oluşturmuştur. Bu üçlüye bazı bazı Kemah’ın cevizi, arada sırada Cimin’in üzümü evet bile Erzincan’ın domestik domatesleri haremlik etmiştir sofralarda.

Damaklarda kendine özel ayrımsız yer edinen Erzincan Gayda Peynirinin vazgeçilemeyen lezzetinde Erzincan’ın 3 bin metre yükseklikte kayran düz yaylalarında yetişen bitkilerin de, bu bitkilerle beslenerek o aromayı sütüne eş fail akkaraman koyununun de, mayalamada beğenilen Kemah tuzu ve şirdenin de, bu kusursuz lezzeti üreterek sofralarımıza taşıyan nasırlaşmış ellerin üstelik tabii hakkı var.

Mayıs ayında bu yana Erzincan’ın yaylalarında üretilen gayda peynirleri bu aralarda tüketicilerin beğenisine sunulacak. Kestirmece 4 aydır yaylalarda koyunlarını otlatarak Erzincan tulum peyniri üreten yüzlerce ocak bugünlerde yayladan inmeye hazırlanırken, binlerce titrem gayda peyniri da tesislerde paketlenmeye bitmeme ediyor.

Yüzölçümünü üçte biri otlak ve yaylalardan oluşan Erzincan’dahi, binlerce kişiye istihdam sağlayan Erzincan Tulum Peyniri sektörü karşı şu bilgiler verildi:

“Yılda yaklaşık 5-6 bin ton üretilen ve kendine özgü bire bir lezzeti olan gayda peyniri, yöredeki firmalarca Erzincan’ın yanında ilkin İstanbul, Ankara ve İzmir tutmak amacıyla ülkenin bir nice kentinde birlikte sofralara zevk katıyor. Erzincan ülkede küçükbaş hayvancılık açısından önde mevrut illerden biri konumunda. Coğrafi işareti mevcut ürünlerinden birisi olan tulum peyniri yaylalarda, otlaklarda, meralarda otlayan akkaraman koyunlarından elde ediliyor. Peynirin lezzeti, erdemli rakımlı meralarda otlayan koyunların sütünden elde edilmesinden kaynaklanıyor.” – ERZİNCAN

Share: