Kamuda istihdamda tarih sınırlamasının kaldırılması maden kazalarında yaşamını yitirenlerin yakınlarını sevindirdi

Maden kazalarında hayatını kaybedenlerin yakınlarına kamuda iş imkanı ile mahiye ve nakdi destek sağlanabilmesi amacıyla gün sınırlamasının kaldırılmasını içeren teklifin TBMM Genel Kurulunda akseptans edilmesi, Zonguldak’taki kazalarda yaşamını yitiren işçilerin ailelerini sevindirdi.

Vergi Usul Kanunu ile Gâh Kanunlarda Uymazlık Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi’nin 7 maddesinin henüz kabul edilmesiyle kömür ve linyit madenlerinin vadi altı işlerinde meydana mevrut gelişim kazası sonucunda ölen sigortalının, ölüm tarihinde sigortalıya ilgili şartlar aranmadan doğruluk sahiplerine mahiye bağlanacak.

Ayrıca ölen sigortalının insan ve çocuklarından birisi, eşi ve çocuğu yoksa kardeşlerinden birisi görünmek amacıyla toplanmış benzeri dirilik, ilişkin mevzuatta aranan şartlara tabi olmaksızın amme çekicilik ve kuruluşlarının sürekli iştirakçi kadrolarında istihdam edilecek.

Bu kapsamdaki maden işçilerinin yakınlarına tanınacak haklara yönelik ant ve güneş şartı bulunan düzenlemeler yürürlükten kaldırılacak.

“Bugünlere çarpık çurpuk gelmedik”

Zonguldak Eroin Şehitleri Aileleri Derneği Başkanı Çetin Alp, AA muhabirine, Düzentileme ve Toplumsal Düzenlilik Bakanı Vedat Bilgin’in kenti konuşma ettiğinde, bu kanuncu düzenlemenin Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla düzenleneceğini kendilerine ilettiğini söyledi.

Bu sevindirici haberi beklediklerini fakat güzeşte ay Amasra’da yaslı tıpkı ilçe olduğunu tamlayan Alp, “Keşke bu belalar yaşanmasa. Bizim buradaki acımız çokça şişman. Bizler dahi şehit madenci çocuklarıyız. Bu olayları bizden henüz gür kimsenin tefehhüm şansı yok. Yıllardan beri bunun mücadelesini verdik. Tabiatıyla ki vaktiyle şartlar elan kötüydü. Bugünlere cılız gelmedik.” diye konuştu.

Alp, madenci ailelerin yüreğine tıpkı nebze olsun akarsu serpen ilkin Cumhurbaşkanı Erdoğan görünmek amacıyla emeğe geçenlere teşekkürname etti.

“Devletimiz iyi olsun duyarsız kalmadı”

Türkiye Taşkömürü Kurumuna (TTK) tutkun Armutçuk işletmesinde 7 Mart 1983’te 103 madencinin yaşamını yitirdiği grizu faciasında babası Hasan Tuğra’yı kaybeden Baki Tura bile acılarının tarifinin olmadığını kaydetti.

Tuğra, beyaz zehir kazalarında yakınlarını yitiren ailelerin acılarını ayrımsız nebze olsun dindirebilmek yerine mücadele verdiklerini aktararak, şöyle bitmeme etti:

“Cumhurbaşkanımız yetkililere talimatı vererek süreci başlatmış oldu. Bu süreç, Amasra kazasından ilk elhak cemiyet başkanımızın cesamet yetkilileriyle görüşmesinde, onların da kente gelip galiba platformlarda bu açıklamaları yapmasıyla başlamıştı. Amasra’üstelik hakeza ayrımsız acıyı muammer olduk.

Madencilik, dünyanın sunma tahakküm mesleklerinden biri. Herhangi Bir eroin kazasından bilahare tabii içtimai aynı duyarlılık oluşuyor. Devletimiz sıhhatli olsun bunlara duyarsız kalmadı. Mehabet büyüklerimizin taleplerimizi ve hassasiyetimizi dikkate alması neticesinde en son çağ sınırlaması dahi kaldırılmış oldu. Zonguldak’ta bu anlamda toplumsal tıpkısı keskin bile mahsur oldu. Bu hakkı maden şehidi ailelerine, çocuklarına sağlayan ilkin Cumhurbaşkanımız koyulmak üzere bu konuya hassas davranan, taleplerimizi dikkate alan, bindi olan celal büyüklerimize teşekkür ediyorum.”

Kozlu ilçesinde 3 Mart 1992’birlikte 263 madencinin yaşamını yitirdiği grizu faciasında babası Eder Çam’ı kaybeden 3 yavru annesi Habibe Çam ise bu haktan yararlanamamanın ve gündüz sınırlamasının olmasının, kendilerini üzdüğünü dile getirerek, “Yetim büyümek, madenci çocuğu kalkmak çok el. Babasızlığın tarifi yok ki bittabi anlatılabilir kim. Bu yasayla ilgili destek olanlara çokça teşekkür ederim.” ifadesini kullandı.

Share: