Karabük TSO’dan “Sanayi haset” vurgusu

Karabük Tecim ve Uran Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Muhalif, 3 Nisan gününün “Sanayi günü” kendisine tescil edilmesi ve anılmasını istediklerini, bu doğrultuda çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Çap, gazetecilere, kısaca bir kamer önce göreve geldiklerini ve çalışmalara aralıksız devam ettiklerini, Karabük halkı ve üyeleri ile birlikte hareket etmek istediklerini, o nedenle herkesi odaya fikir paylaşımında bulunmaya davet ettiklerini belirtti.

İlk icraatlarının yeni bakım binasının imkanlarını bilcümle üyelerle paylaşma kararları olduğunu anlatan Aykırı, “Binamızda kâin derinti ve seminer odalarımız tamam üyelerimizin kullanımına ücretsiz sunulacaktır. Üyelerimiz, cümle çekicilik içi eğitimlerini, seminerlerini, şirketler arası toplantılarını ve benzer faaliyetlerini odamız bakım binasında gerçekleştirebilirler.” dedi.

Ankara’dahi bire bir seri ziyaretler gerçekleştirdiklerini anlatan Aykırı, şöyle devam etti:

“Bizim öncelikle, yetkililerden önceki istirhamımız 3 Nisan gününün ülkemizde uran günü olarak tescil edilmesi ve anılması. Malumunuz, ülkemiz çıpa ve polat sanayisi ile ilk defa 3 April 1937 yılında temeli atılan önceki pahal sanayi çipo ve çelik fabrikası ile tanışmıştır. İlk Türk demiri Karabük’ümüzde üretilmiştir. Karabük, İskenderun çıpa çeliğin, Ereğli çipo çeliğin kuruluşuna, ülkeye yapılan baraj ve köprülere damgasını vurmuştur. Arz önemlisi, sanayi kültürünün gelişmesinde şişman çalım oynamıştır. Bu sebeple yetkililerden ilk istirhamımız 3 Nisan gününün tıpkı avukatlar, mühendisler, eczacılar günü gibi uran haset olarak anılmasında ve tescillenmesinde bize apotr olmalarıdır. Bu bahis ile ilişkin Karabük kamuoyunda üstelik aynı beklenti oluşmuştur. 3 April gününün ‘endüstri günü’ car edilmesi ile birlikte Karabük’ümüzün üstelik tanıtımı ve olumlu anlamda reklamı olacaktır.”

Filyos Limanı’nın kullanımına ilişik üstelik Çap, “Ülkemizin dışa sağ açıklık ve ihracat kapasitesinin artması Filyos Limanı sayesinde olacaktır. Orta Anadolu ve Batı Karadeniz bölgelerinin sanayileşmesin önü bu sayede açılacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın hedefindeki 500 bilyon dolar dış satım hedefine anlayış hesabına çokça iri katkı sağlayacaktır. Filyos Limanı tıpkı zamanda, Marmara’nın yükünü azaltacaktır. Bu bölgede kurulu olan ve ihracata müteharrik ve hizmet etmek isteyen firmalara kullandırılması ve tıpkı zamanda taşımalık limanı haline getirilmesini istirham ediyoruz. Bu konu ile ilgilendiren hem KARDEMİR açısından hem bile Karabüklü haddeciler açısından benzeri müphemiyet var.” şeklinde konuştu.

Eskipazar Tevhit Endüstri Bölgesi’nin gelişmesine rastgele cins ceht ve gayreti vereceklerini nâkil Karşıt, ilerleyen ahit içerisinde hedeflerinin burada serbest bölge kurmak, demir yolu ağı ile Filyos Limanı’na ulaşım seçmek, TOBB bünyesinde mevcut Nazik Anadolu Geri Hizmet Organizasyonu’na (BALO) karışma olabilmenin hedefleri beyninde bulunduğunu dile getirdi.

Oda olarak bundan sonra yapacakları çalışmalara değinen Hilaf, TOBB bünyesinde art kurullarda katakulli hakkı istirhamında bulunduklarını dahi sözlerine ekledi.

Share: