Kastamonu’da hâkim afetinin yaşandığı ilçede dere yatağına meslek yapılıyor! Tartışmalar sonrası validen “ustalık anlamda ağırlık yok” açıklaması geldi

Kastamonu Valisi Avni Çakırdoğan, 11 Ağustos 2021 tarihindeki baskın felaketinin yaşandığı Kastamonu’nun Abana ilçesinde inşa edilen okulun dere yatağına inşa edildiği yönünde gündeme gelen haberlerin peşi sıra açıklamalarda bulundu.

Kastamonu Valisi Avni Şarap, ilçedeki dere yatağının selin arkası sıra 28 metreden 80 metreye çıkartıldığını ve öz çevresinin da 5 metre boyunca yapılaşmaya kapatıldığını söyledi. Tartışmalara faktör olan meslek inşaatının bulunduğu alanda kısaca 100 metrelik tıpkısı öz yatağı açıklığının olduğunu tabir eden Vali Şarap, okulun inşaatıyla ilgili değme beceri iş olmadığını tabir etti.

“ÇOKÇA FAZLA MADUN YAPI ALANIMIZ YOK”

Bölgedeki planlamaların 11 Ağustos’taki yaşanan yeğin felaketinin büyüklüğü göz uğrunda alınarak yapıldığını kaydeden Ilbay Şarap, “Bu dere yatağımızın genişliği 11 Ağustos hâkim afeti öncesinde 28 metreydi. Afetten sonradan, burada yüzlerce çatı yıktık. Dere yatağını averaj 70 metreye çıkarttık. İki kattan henüz aşkin dere yatağında genişleme oldu. Bu yatak genişlemesinden sonra de 5 metrelik yaklaşma sınırı konuldu. Bu şekilde benzeri aranjman getirildi. Hem Bozkurt hem de Abana Belediyemiz, hem birlikte tığ cesamet namına yatırımlarımızda Ululuk Su İşlerinin yapmış olduğu sınır genişliği sonrasında de 5 metrelik erişme sınırına birlikte söylenti ederek yatırımlarımızı konumlandırdık. Hem Bozkurt hem Abana hesap itibari ile aynı Karadeniz ilçesi, bir tarafı bahir, benzeri tarafı biberli. Bu sebeple haddinden fazla aşkin üstelik altyapı alanımız yok. Hazinenin üstelik çokça bir iki yeri var. Oran Akarsu İşlerimiz, Ezine Çayı’nın kent geçişinden itibaren 70 metre genişliğe çıkardıktan sonradan yükseklikleri 3,5-5 metre beyninde değişen duvarlarla korumasını sağlıyor. Hezel konusuna kadar bu duvarlar geldi. Bu duvarlarımızın hacısı hocası neredeyse bitti. Demincek taraf duvarlar ve söz konusu inşaatımız başlayacak. Derenin kenarında bu duvar sağlanacak. Dere yatağı 70 metreye çıkartıldıktan sonra tahminî 100 metre açıklığa kavuşuyor. bahis konusu inşaatın bulunduğu alanda dere yatağının genişliği 100 metre açıklıkta denize kavuşuyor” dedi.

“SINIRDAN 12,5 METRE ELAN GERİ ÇEKTİK”

Okulun nesir edildiği alanla ilişkin hazırlanan kroki üzerinden da tafsilatlı bilgiler aktaran Vali Çakır, dere yatakların çevresine 5 metrelik yapılaşma sınırının konulduğunu vurgulayarak, “Bu bina yasağının arkası sıra tıpkısı çatı boşaltmak için türel ve maharet olarak bir sıklet bulunmayan. İmkan olsa birlikte bütün binaları 100 metre geriden başlatsak. Alanla ilişkin sıkıntılar var. Biz elbette çocuklarımızı ve buraya döktüğümüz milli servetten sorumluyuz. Dolayısıyla cins olduğunca bu binamızı geriye çekerek konumlandırdık. 5 metre yapılaşma yasağı sınırından sonradan 12,5 metre daha geriye çekerek binamızın aut duvarını oluşturduk” diye niteleyerek konuştu.

“BU EKOL İNŞAATIMIZ KRET KOTUNDAN 1,5 METRE ERDEMLI”

Okulun öz kret kotundan 1,5 metre daha yüksekte mensur edildiği belirten Kastamonu Valisi Avni Çakırdoğan, “Tığ bu noktadaki çekmece mesafelerini en son raddeye büyüklüğünde uygulayarak okulumuzu mevcut yer sınırımızda 17 metre geriye çekerek, Oran Su İşlerinin üstelik yaklaşma mesafesinden 12,5 metre geriye çekerek konumlandırdık. Teknik anlamda okulumuzun inşaatının buraya konumlandırılmasında aynı güçlük gözükmüyor. Azamet Akarsu İşleri, 11 Ağustos’taki akım miktarının üstüne bire bir hacim koyarak kanalın güvenliğini boydan boya aldı. Bu güvenliğe rağmen bilcümle hesapları zir dip eden bire bir baran gelirse, bu okulu akarsu basarsa Bozkurt’un tamamını akarsu basmış olacak demektir. Bu yatağın sunma serbest olduğu alan bu okulun olduğu kesim. Bozkurt geçişinden sonradan burada su debisini arttıracak bire bir düz değil. Bu meslek inşaatımız da bu kret kotundan 1,5 metre yüksek. Bu alanda toplanacak su üstelik aracısız namına öz yatağına gidecek demektir” şeklinde konuştu.

Share: