KEZ, Acımasız turistlere vize verilmesini kolaylaştıran anlaşmayı askıya aldı

Avrupa Birliği (SU) dışişleri bakanları, Çekya’nın başkenti Prag’dahi planlı toplantıda, Moskof turistlere vize verilmesini kolaylaştıran anlaşmayı askıya alma ve vize ücretlerini arttırma kararı aldı.

KEZ Aut İlişkiler ve Düzenlilik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Çekya’nın başkenti Prag’dahi düzenlenen DENIZ Dışişleri Bakanları Toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu. Borrell yaptığı açıklamada, ” Ukrayna’de savaşın başlamasından bu yana, kestirmece 1 milyon Zalim vatandaşı, Rusya sınırından Avrupa Birliği’ne geçti. Bu, yandaki ülkeler için bir asayiş riski haline geldi. Ayrıca haddinden fazla sayıda Zalim’un Ukrayna’bile çarpışma yokmuş üzere coşku ve alışveriş amacıyla yolculuk ettiğini gördük. Tek öz ham kadar davranamayız. Putin rejimini destekleyenlere zaten yasaklar var. Ancak siyasi açıdan bile bazen şeyler yapmaya değişmeyen verdik” dedi.

KEZ Dışişleri Bakanları’nın yapılan toplantıda eş kâh kararlar aldığına değinen Borrell, “AKARSU ile Rusya arasındaki vize teshil anlaşmasının ağız ağıza askıya alınmasına karar verdik. Bu, DENIZ Unsur Devletleri tarafından sunulan kullanılmamış vizelerin sayısını mefret ölçüde azaltacaktır. Bu karar ile Ruslar için vize süreci henüz print ve elan etraflı olacak” ifadelerini kullandı.

Toplantıda ayrıca Acımasız turistlere verilen ara sınav ücretlerinin üstelik artırıldığı belirtildi. Alınan yıpranmamış kararla alay malay ara sınav ücretleri 35 eurodan 80 euroya çıkarıldı.

AKARSU Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell ayrıca gâh SU ülkelerinin Zalim turistlere yönelik vize tutumu karşı de açıklamalarda bulundu. Borrell, “Örgen ülkelerin rastgele biri ara sınav başvurusunu ayrı ayrı değerlendirmeye dikkat gösterecekler. Schengen Yasası kurallarına göre akıntı etmeleri koşuluyla rastgele KEZ ülkesi özlük lehçe önlemlerini alabilir. Ancak halihazırda verilen milyonlarca vizenin sayısı üstüne ara sıra endişelerimiz var. Bunun bile ele alınması gerekiyor ve bu ebat kuma benzeri yaklaşım gerektiriyor. Bu nedenle Komisyon’u bu ağdalı durumu ele almaya ve kılavuzluk etmeye çağırdık” dedi. – PRAG

Share: