Kırşehir, Ata’sını Andı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Celil Alemdar Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk, vefatının 84. yılında, tekmil Türkiye’da olduğu üzere Kırşehir’birlikte da düzenlenen törenlerle anıldı.

Kırşehir Şehremini Selahattin Ekicioğlu, iklim protokolü ile alay malay, Ulu Alemdar Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü tesmiye etmek üzere Cacabey Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önündeki törene katıldı. Saat 09.05’teki iki dakikalık tevakki etmek duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla birlikte bayraklar yarıya indirildi.

Daha sonra, Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Lisesi eliyle hazırlanan yâd programına katılan Komutan Ekicioğlu, “Doğumundan Ölümüne Atatürk” mevzulu film gösterimini izledi. Buradaki program, günün medlul ve önemini belirten konuşmaların yapılması, şiirlerin okunması ve Atatürk’ün sevdiği şarkıların seslendirilmesiyle sona erdi.

Başkan Ekicioğlu, Ulu Alemdar Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün vefatının 84. yılı nedeniyle yaptığı kayıtlı açıklamasında şunları söyledi:

“Kurtuluş Savaşı’nın önderi, özgürlük ve bağımsızlığın simgesi, ebedi Başkumandan, benzersiz ihtilalci Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü ebediyete irfan edişinin yıl dönümünde balaban bire bir tutku, minnettarlık ve minnetle anıyorum.

Büyük Önderimiz Atatürk’ün öge ve devrimlerinin değeri seçkin sabık bölüm toplumumuzun tam kesimlerince henüz gür anlaşılıyor, ülkemizde ve Dünyada özgür ve onurlu süregelmek talip milyonlara ilham vermeye devam ediyor.

Atatürk’ün, harcını istiklal bilinci ve milli egemenliğe kayıtsızca bağlılıkla kardığı Türkiye Cumhuriyeti’nin esas ilkeleri ve kuruluş değerleri, mazlum milel için kendilerini barışa, huzura, adalete ve demokrasiye ulaştıracak kitap olma görevini sürdürüyor.

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün kurucusu olduğu Cumhuriyet Altını sayesindedir ki ülkenin mahiyet sahipleri tıpkısı sevimli, benzeri ocak yahut bir topluluk değil, milletin kendisidir.

Cumhuriyetimizin temeli olan demokratik, laik, sosyal ünsiyet devleti ilkesi, milli egemenliğin güvencesi ve yüz yüze bulunduğumuz adaletsizliklerin, haksızlıkların, iktisadi ve içtimai sorunların çaresidir.

Bu nedenle bağımsız ve azametli sürmek isteyen rastgele yurttaşımız, Cumhuriyetimizin esas ilke ve değerlerine kararlılıkla sahip çıkma ve Cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandırma, ülkemizde bağımsız adaleti mizan mücadelesinin parçasıdır.

Bu kalp ve düşüncelerle ebediyete intikalinin 84. Yıldönümünde Celil Önderimiz Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve zırh arkadaşlarıyla, vatanımız için şehit düşmüş parçalanmamış kahramanlarımızı rahmetle anıyor, ermiş hatıraları önünde nazikâne eğiliyorum; tüm gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.”

Share: