Kocaeli’nin tanıtım çadırı Ahlat’ta demet görüyor

Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümü kutlamaları Bitlis’in Yabani Armut ilçesinde başladı. Etkinliklerde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi birlikte benzeri lansman çadırı açtı. Kocaeli’nin ekin ve tarihinin tanıtıldığı çadırı haddinden fazla sayıda vatandaş ülfet ederek, kent ile ilgilendiren bilgi aldı.

Bitlis’in Ahlat ilçesinde Malazgirt Zaferi’nin 951. yıl dönümü kutlamaları, 1071 Padişah Alparslan Ahlat Otağı’nın kurulduğu Çarho mevkisindeki kavim bahçesinde başladı. Çerge içinde 50 otağ yer alıyor. Bu çadırlarda elçi iller stant açarak kentlerini tanıtmaya başladı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi birlikte 1071 Malazgirt Zaferi’nin 951. yılında Melik Alparslan Otağı’ndaki yerini aldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan çadırda Kocaeli’nin ekin ve tarihinin yanında, kente başmaklık birlik zenginlikler tanıtılıyor. Karamürsel sepeti, Kandıra bezi, Azmak bez bebekleri kadar ürünlerin sergilendiği çadırda, ziyaretçilere pişmaniye, ayva cezeryesi ve Çenesuyu izaz ediliyor. Çadırda antrparantez Kocaeli’ye katışıksız evcil kıyafetler ile firez yayınları saha alıyor. İsteyen vatandaşlara Kocaeli Firez Rehberi veriliyor.

Kocaeli kültür çadırında bildirme çok ilgiyi ise Hereke halı nesiç tezgahı çekiyor. Tezgahı inceleyici vatandaşlar sunma güzelce ipek halıların dokunduğu bu nostaljik obje ile ajanda fotoğrafları çektirmeyi ihmal etmiyor. – KOCAELİ

Share: