Libya’nın Türkiye ile anlaşmasına Yunanistan Dışişleri Bakanı’ndan provokatif yanıt: Akdeniz’de güvenlik için munzam riskler oluşturacak

Yunanistan ile Türkiye gerilimi gün geçtikçe artıyor. Yunanistan, Ege’de başka askeri statüdeki adaları silahlandırması ve Türk uçaklarına sevkitabii kilidi atmasını unutarak Türkiye’yi suçlamaya devam ediyor. Akıbet yerine, Türkiye’nin Libya ile yaptığı inikat ortamında ilgi çeken tıpkısı açıklama yaptı.

”RİSKLERİ ARTIRACAK BİR MUHTIRA”

Geçtiğimiz günlerde Türkiye ve Libya’nın imzaladığı hidrokarbür anlaşmasına karşılık Dendias, ”sözde uyuşma” ifadesini kullanırken, ‘ ‘Akdeniz’de güvenlik ve denge amacıyla munzam riskler oluşturan tıpkı muhtıra” açıklamalarında bulundu.

”ÜÇÜNCÜ ÜLKELERİN ENGELLEME ETME HAKKI YOKTUR”

Çavuşoğlu anlaşmayı imzalarken üçüncü ülkelerin müdahale etme yetkisinin olmadığını belirterek, “Hidrokarbonlar ve protokol alanlarındaki uzlaşma muhtıralarını imzaladık. Şu anda arkadaşlarımız üstünde meşveret etmeye devam ediyorlar. Bugün inşallah doğal gaz alanında birlikte bire bir anlaşma muhtırasını imzalayarak dönmüş olacağız” demişti.

Share: