Manavgat’ta geçen yıl yanan alanlara fidan dikildi

Antalya’nın Manavgat ilçesinde Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında yangında uymazlık gören bölgede 2 bin fidan toprakla buluşturuldu.

Manavgat’ta sabık sene 28 Temmuz’da başlayan, bire bir zaman bilahare Akseki’birlikte sâdır ve rüzgarın etkisiyle Gündoğmuş, İbradı, Alanya ilçelerine de yayılan yangından etkilenen bölgelerde ağaçlandırma çalışmaları sürüyor.

11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında Sülek Mahallesi’nde rekiz dikme etkinliği düzenlendi.

Manavgat Kaymakamı Abdulkadir Çıpa, törende, ormanın ve ağacın önemine dikkati çekerek, herkesi ağaç dikmeye ve ormanları korumaya çağırdı.

Orman teşkilatının ormanları korumak, gözetmek ve varlığını çoğaltmak üzere geceli gündüzlü çalıştığını belirten Çipo, “Serencam yıllarda yapılan çalışmalarla 5 milyon 700 bin hektarlık alanda 6 bilyon fidan toprakla buluştu. Bu çalışmalarla orman alanımız 20,8 milyondan 23,1 milyon hektara daha çok. Adamakıllı bir başarı ve artarak bitmeme ediyor. Manavgat’ta yanan alanlarımızda hızla yeşillendirme çalışmaları bitmeme ediyor.” ifadelerini kullandı.

Manavgat Orman İşletme Müdürü Ziyalı Açıkbaş ise etkinliğin Türkiye genelinde yapıldığı belirterek, “Manavgat’ta 1,5 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Bu mevsimden itibaren bu suret 4 milyonu geçecek.” dedi.

Konuşmaların arkası sıra bölgede 2 bin dikme toprakla buluşturuldu.

Etkinliğe, kamu, gurur ve kuruluşların temsilcileri, TEMA vakfı gönülleri ile haddinden fazla sayıda öğrenci ve yurttaş katıldı.

Share: