Mehmetçik TSK’nın ürettiği mobilize badiye üniteleriyle yer sarsıntısı bölgesinde yaraları sarıyor

ABDULLAH ÖZKUL/İBRAHİM HALİL AKTÜRK – Niğde’dahi Milli Defans Bakanlığı Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü bünyesindeki 7’nci Temel Bakım Üretimlik Müdürlüğünde üretilen çöl üniteleri yardımıyla Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde yaralar sarılıyor.

Niğde’nin Borak ilçesinde 1963’te kurulan ve 60 yıldır edindiği tecrübeleriyle Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) hizmet veren fabrikada, gelişigüzel türlü cıvıl cıvıl badiye üniteleri, cerrahi hastane, mutfak, fırın, çamaşır, banyo, itici hava, dirim, abdesthane ve cağ konteynerleri ile soğuk iklim çadırı, kimyevi, biyolojik, ışın etkin ve çekirdeksel (KBRN) sistemleri ile TSK’da beğenilen çadırların esrar aksam ve brandalarının tasarım, üretim, ihya, hizmet, tamirat ve modernizasyonu yapılıyor.

“Asrın felaketi” olarak nitelendirilen ve 11 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremler zımnında tam TSK unsurları ile 7 devir 24 saat esasıyla etkin üretimlik, ürettiği mobil üniteleri bölgeye göndererek afetzedelere bindi sağlıyor.

Bu kapsamda, bölgedeki insanların yemek ve paketlemek ihtiyacını bastırmak amacıyla gönderilen her bir kumluk aş damı ünitesi, seçkin öğünde 400 kişiye 4 asıl sıcak yemek hazırlayabilme, her bir çöl fırın ünitesi ise 8 saatte 3 bin 120 savsaklamak çıkarabilme kapasitesine cemaat.

TSK birliklerince gıda muhafazasında makbul römorka monteli sevimsiz gelgel konteyneri, vücut ve sebze bölümü kalkışmak üzere 2 bölmede mecmu 25 metreküp yararlanma hacmine cemaat, nakıs 18-5 santigrat derecede soğutma sağlıyor.

Bölgedeki insanların barınma ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik 3x7x2,6 metre ölçülerinde 2 pencereli ve benzeri kapılı yaşam konteyneri ile soğuk abuhava çadırı imalatı müstacelen sürüyor.

Bu kapsamda üretilen çadır ve konteynerleri ivedilikle bölgeye irsal eden üretimevi, tevdi ve öneri edilecek herhangi bir makule görevi hesabına getirme kabiliyetine erbap.

Mobil sahra üniteleri bir nice kritik noktada hizmet veriyor

Mehmetçik, depremlerin peşi sıra bölgede arama kurtarma çalışmalarının birlikte genel asayişin sağlanması, yardımların dağıtılması, keçe kentlerin kurulması üzere bir nice alanda yaraların sarılmasına nazik katkı sağlıyor.

Hatay’bile hasar gören evlerine giremeyen ve arızi konaklama alanlarında barınan depremzedelerin yardımına koşan Mehmetçik, bir nice noktaya kurduğu aktif sahra üniteleriyle bile destek oluyor.

Tunceli 4’üncü Komando Liva Komutanlığınca İskenderun’üstelik tıpkısı okulun bahçesine kurulan ve AA ekiplerince görüntülenen kıpırdak kumluk üniteleri, depremzedelerin yaşamını kolaylaştırırken bir zamanda gelişigüzel sefer yaptığı 4 tuhaf hamam aşındırmak ve ekmekle bölgedeki beslenme ihtiyacını karşılıyor.

Bölgede mehabetli ihtiyaç olan cağ ve abdesthane üstüne dahi afetzedelere büyük hafif sağlayan müteharrik kumluk ünitelerinin yanında depremzedeler sevimsiz abuhava çadırlarında üstelik konaklıyor.

Askerler, benzeri zamanda meslek bahçesinde depremzedelere bebek bezi, oyuncak ve ana hayat malzemeleri dağıtıyor.

Bölgedeki depremzedeler, faik ve fedakarca çalışmalarından hava Mehmetçiğe minnettar olduklarını anlatım etti.

Share: