Meteoroloji’den 9 ilimize solgun kodlu ihtar: Çamur çapul olasılığı var

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü vasıtasıyla yapılan son değerlendirmelere bakarak; Ülkemizin yıldız, bağırsak ve doğu kesimlerinin modüler yer yer çokça bulutlu, sabahleyin ve öğle vakti saatlerinde Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile Hakkari, Şırnak ve Van’ın cenup ilçelerinin; akşam ve geceleyin saatlerinde Karadeniz kıyıları ile Artvin çevrelerinin yağışlı, sair yerlerin bir iki bulutlu ve kilitsiz küreksiz geçeceği tutum ediliyor.

DOĞU AKDENİZ’DE TOZ TAŞINIMI BEKLENİYOR

Yağışların; baran ve sağanak, Rize, Artvin, Hakkâri ve Van’ın faziletkâr kesimlerinde karla tuhaf yağmur şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde Marmara, Batı Karadeniz’in bağırsak kesimleri, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ile Bingöl, Muş ve Bitlis çevrelerinde inç ve düz yer sis bekleniyor. Gün Doğusu Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu’bile toz taşınımı beklenmektedir.

“ULAŞIMDA AKSAMALAR YAŞANABİLİR”

Maşrık Akdeniz ( Adana, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş) ile Güneydoğu Anadolu’birlikte ( Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mardin ve Adıyaman) Suriye kaynaklı türap taşınımı hadisesi beklendiğinden ulaşımda aksamalar ve yağmur alan yerlerde çamur şeklinde yağmur gibi olumsuzluklara karşı tetik ve tedbirli olunması gerekmektedir.

PROF. DR. BAYINDIR: ÇÖKELGE ÇAPUL OLASILIĞI VAR

Prof. Dr. Orhan Bayindir sosyal medya hesabından “Zaman Doğu Akdeniz (Adana, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş) ile Güneydoğu Anadolu’bile (Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mardin ve Adıyaman) Suriye kaynaklı toz taşınımı var. Yağmur da olacak nedeniyle mil çapul olasılığı var” mesajını paylaştı.

Share: