Nemrut Dağı’nın eteklerindeki yaylalar sıcak illerden mevrut göçerlerin tercihi oluyor

Bitlis’in Yabani Armut ilçesindeki serin yaylalarda nazil göçerler umum zorluklarına karşın hayvancılığı sürdürüyor.

İlçe sınırlarındaki Nemrut Dağı, eş olduğu akarsu kaynakları, bereketli otlak ve meralarının birlikte akman ve serin havasıyla hele Güneydoğu Küçük Asya Bölgesi’ndeki ısıdam illerden gelen çok sayıda göçebe aileye ve binlerce küçükbaş hayvana familya sahipliği yapıyor.

Dağın eteklerindeki 2 bin 600 rakımlı yaylada oba kurarak kestirmece 5 kamer nazil göçerler, uygulayım bilimi ve sosyal hayattan uzakta doğayla iç içe tıpkı maltalık yaşıyor.

Günün geçmiş ışıklarıyla yoğunluğun başladığı yaylada kadınlar aile işlerini yaparken rical üstelik hayvanların bakımıyla ilgileniyor. Daha sonra sağımı yapılan hayvanlardan elde edilen sütle yoğurt, sadeyağ ve peynir kabilinden ürünler yapılıyor.

Geçen sene etken olan kuraklığın arkası sıra bu sene yağışlarla canlanan yaylada henüz bereketli tıpkı sezon geçirmenin mutluluğunu işlek göçerler, ürünleri hem satıp hem de ihtiyaçları üzere mesture kışa hazırlanıyor. Yayladaki ayrıntılar da ebeveynlerinin çalıştığı sırada oyunlar oynayarak eğleniyor.

“Buranın havası suyu haddinden fazla akman”

Ailesiyle Batman’ın Beşiri ilçesinden gelerek Nemrut Dağı eteğindeki yaylada nazil Abdulrezzak Başıboş, AA muhabirine, hayvancılığın bildirme pres mesleklerden biri olduğunu söyledi.

Hayvanlarını 20 yıldır Nemrut Dağı eteklerine getirdiğini anlatan Başıboş, “Burada çadırlarda kalıyoruz. Günde iki yol süt sağıyoruz. Rastgele dönem ayrımsız işi yapıyoruz. Eksantrik antant kaynağımız olmadığı için mecburen bu işi sürdürüyoruz. 600 koyunum var. Yaylada 5 kamer kalıyoruz. Buranın havası suyu çok saf. İnsanlar burada basit macerasız hastalanmıyor.” dedi.

“Tabiat ile bağırsak içe daim olmak çokça sunturlu”

Nurullah Başıboş ise yıllardır buradaki yaylaya geldiklerini belirterek, “Tahminî 1200 hayvan besliyoruz. Plato yaşamı takatli amma doğa ile çöz içe seyretmek çok iyicene. Batman çok hamam, buranın havası serin. Rastgele şeye karşın renkli tıpkısı hayatımız var.” diye konuştu.

Geçimlerini hayvancılıkla sağladıklarını ifade eden Mehmet Erkin dahi mesailerinin günün önce ışıklarıyla başladığını belirtti.

Yaklaşık 3 saat benzen sağdıklarını, ardından hayvanları otlatmaya götürdüklerini anlatan Azade, “Akşam Ezanı gine getirip benzin sağıyoruz. Hayvancılık haddinden fazla zor ama istekle yapıyoruz. Yaylada gelgel serin ve artağan müvellidülhumuza var. Dönüşte ise 25 günde Batman’a ulaşıyoruz.” dedi.

Share: