Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinin “İhtisaslaşma Stratejisi ve Defa Haritası” tanıtıldı

YÖK Lehçe Kalkınma Odaklı İhtisaslaşma Programı’na “Katıksız ve kültürel miras turizmi” alanında dahil edilen Nevşehir Hacı Bektaş Ege Üniversitesi (NEVÜ) aracılığıyla hazırlanan “İhtisaslaşma Stratejisi ve Kez Haritası” tanıtıldı.

NEVÜ’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Vali Şinasi Kuş Kongre ve Hars Merkezi’ndeki program, Iyicene Sanatlar Fakültesi talim üyelerinin müzik dinletisi ile başladı.

Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, kültürel ve katıksız miras değerlerinin korunmasının önemle üzerinde durulması gerektiğini belirterek, “Hazırlanan izlem ve defa haritasında meydan düz proje ve faaliyetlerin kentimize ve Kapadokya’ya çokça hayır olacağını düşünüyorum. çıktı kamu idaresi kendisine bu tuhaf girişimlere desteklerimiz bitmeme edecek. Cemi paydaşlara teşekkürname ederim.” ifadelerini kullandı.

NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin ise oluşturulan İhtisaslaşma Koordinatörlüğü’nde akademik ve yönetimsel personelin görev yaptığını, yazın ve düzlük çalışmasını içeren araştırı döneminin peşi sıra “İhtisaslaşma Stratejisi ve Sefer Haritası” hazırladıklarını belirtti.

Bulundukları bölgenin konuşu, içtimai ve kültürel gelişimine katkı sağlamanın üniversitelerin esas hedefleri beyninde meydan aldığını vurgulayan Aktekin, şunları kaydetti:

“Tabii ve kültürel mirasın sürdürülebilirliğine ulama sağlanması, Kapadokya’nın turizminde öncü destinasyon konumuna gelmesine katkı sağlanması, üniversitenin ihtisaslaşma alanında araştırmalar özne, uygulayım bilimi üreten, özellikle bu alanda girişimciliği heveslendirme eden, yenilikçi tıpkısı biçim haline getirilmesi, eğitim bilimi faaliyetlerinin, ihtisaslaşma alanında uzmanlığı sağlayacak biçimde istihdam sağlayan tarafların beklentileri bile dikkate alınarak geliştirilmesi, mıntıka sakinlerinin konuşu, sosyal ve kültürel gelişimlerine ulama sağlanması üniversitemizin temel hedefleri arasındadır. Hazırlanan ‘İhtisaslaşma Stratejisi ve Kere Haritası’nda, ihtisaslaşma programlarına ilişik hazırlanan politika tasarımları, NEVÜ tarafından 2022-2026 yılları beyninde hayata geçirilmesi planlanan proje ve faaliyetlerin ilerleme durumlarının takibini içeren izleme ve istimara göstergeleri düzlük alıyor.”

Konuşmaların peşi sıra İhtisaslaşma Koordinatörü Doç. Dr. Mehmet Donmuş, çalışma ve hedefler konusunda sunum yaptı.

Share: