Nevşehir’de 66 bin 660 lavanta toprakla buluştu

Nevşehir’dahi 66 bin 660 lavanta toprakla buluştu

Vali Becel: “Lavantalar Kapadokya’nın güzelliğine güzellik katacak”

Tarım Bakan Yardımcısı Gizligider: “Cepte ekincilik uygulaması başladı”

NEVŞEHİR – Nevşehir’bile Itri ve tıbbi bitkiler ile boya bitkilerinin geliştirilmesi projesi çerçevesinde 66 bin 660 lavanta toprakla buluştu.

2021 yılında ‘Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’ eliyle ‘En gani Turizm Köyü’ zar edilen Mustafapaşa köyünde ki Ermiş Nikolaos Manastırı bölgesinde gerçekleştirilen Lavanta dikim etkinliğine Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider, DOĞRU Parti Nevşehir Milletvekili Mustafa Bitirmiş, DOĞRU Parti İl Başkanı Ulu Kemikkıran, Uray Başkanları, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Programda konuşan Tarım ve Orman Nazır Yardımcısı Ebubekir Gizligider “Dünyanın en bereketli turizm köyü seçilen Mustafapa’dayız. Kapadokya’nın renklerine eskimemiş tıpkısı uzanım elan katacağız. Lavantalar ile yürüyeceğiz. Bittabi hem konuşu değeri itibariyle, hem de parfümeri sanayinde lavantanın yaygınlaşması adına oylumlu tıpkı say başlatıldı. Burada balondan bakıldığında kullanılmamış ayrımsız renk kendisine ve eskimemiş aynı kesim kaynağı yerine Lavantanın yaygınlaşması namına balaban benzeri iş. Bizde bakanlık adına bu işe yekpare yerine sahiplenmeye hız ettik. Bundan sonrada bu ve tıpkısı desteklerimiz bitmeme edecek” dedi.

“Cepte tarım başlıyor”

Lavanta dikim etkinliğinde mütekellim Vekil Yardımcısı Gizligider, “Kullanılmamış modelimize 1 Teşrinievvel itibariyle geçtik. Çiftçi Pusat Sistemi kayıtlarının çıktı cep telefonu ve çalışmalar üzerinden antrparantez e-mehabet üzerinden yapabilecek. artık fellah kardeşimiz birilerin aramak ve olağan benzeri prosedür için biraz dönme karışmak zorunda kalmayacak. yeni sene itibariyle ‘Ekincilik Cebimde’ uygulamasıyla alacağınız desteğin yanı sıra nereye hangi ekeceğiniz soruların tamamının cevabını el telefonu üzerinden alacaksınız. Böylecene 16 sene okuyan ekincilik mühendislerimizin ÇKS kayıtlarını girmesindense, bizzat toprakta, ahırda, ağılda çiftçimizin ve besicimizin yanında olmasını istiyoruz” diye konuştu.

Kapadokya’nın güzelliğine güzellik katacak bir projeye imza attıklarını söyleyen Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel’birlikte yaptığı konuşmada, “Kapadokya’nın güzelliği herkesin bildiği bir asıl. Bu güzelliğin konusunda bir makyaj yarmak kabilinden algılanabilir. evet üstelik boynuna tıpkı kolye tespit etmek kabil düşünülebilir. Bu bölgeyi lavantalar ile henüz da güzelleştirmek istedik. 18 ay sonraları buraları gezdiğinizde Kapadokya’nın tabii coğrafi güzelliğinin beraberinde tıbbi ve aromalı bitkiler ile dahi ayrı tıpkı görk katacak. Ayrımsız zamanda bu lavantaların yağından bile faydalanacağız. Eczacılık sektöründe bile kullanacağız. Lavantalar ile Kapadokya’nın güzelliğine gösteriş katmış olacağız” şeklinde konuştu.

Share: