Nilüfer Gölü, nazirsiz güzelliğiyle ziyaretçilerin ilgisini çekiyor

Nilüfer Gölü, benzersiz güzelliğiyle ziyaretçilerin ilgisini çekiyor

-Bu göldeki çiçekleri koparmanın cezası 109 bin lira

ÇANAKKALE – Çanakkale’nin Biga ilçesine vabeste Kalafat köyündeki Nilüfer Gölü, benzersiz güzelliğiyle ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Gölü ekoturizme vermek için bölgede bir orman parkı ve mesire alanı oluşturuldu. Bölgede himaye altındaki nilüfer çiçeklerini koparanlara, biyolojik çeşitliliği duman etmek ve kötülük vermekten 109 bin TL ceza kesiliyor.

İki dönüm büyüklüğündeki Nilüfer Gölü, benzersiz güzelliğiyle kesim turizmine yardım sunarken lotus çiçeği yerine dahi adlandırılan nilüfer çiçekleri gelenlerin ilgisini çekiyor. Sapı kısaca 1 metreyi bulan nilüfer çiçeği suyun dibinde çamurda kökleniyor, yeşil yaprakların içinden aydınlık ile buluşuyor. Nilüfer çiçeklerinin tohumunun ise Amazon ormanlarından muhacir kuşlar ile taşındığı ve bu sayede oluştuğu düşünülüyor. Geceleri kapanıp suyun altına giren nilüfer çiçekleri, güneşin doğuşuyla alay malay de baştan yüzeye çıkınca misilsiz aynı görünüş oluşturuyor. Mayıs kocaoğlan başında açmaya başlayan nilüfer çiçekleri, Son Teşrin ayının sonuç günlerine büyüklüğünde bu güzelliğiyle ziyaretçilerini karşılamaya bitmeme ediyor.

Biga Kaymakamlığı, Çanakkale Orman Havza Müdürlüğü ve Biga Belediyesi’nin katkılarıyla 2 dönüm büyüklüğündeki gölün çevresinde yer alan 10 dönümlük düzlük orman parkı ve mesire yeri haline getirildi. Tabiat harikası Nilüfer Gölü, geçtiğimiz yıllarda susuz kaldığı amacıyla kuruma tehlikesi muammer, Biga Belediyesi eliyle, 880 metre uzunluğunda tıpkısı minval çekilerek göle su verilmişti. Düzenli yerine su takviyesi yapılan göl, kurumaktan kurtarıldı ve eskisi üzere yeşillenen yaprakların arasından açan nilüfer çiçekleriyle ziyaretçilerin beğenisini toplamaya başladı. Gölün çevresinde düz düz 10 dönümlük alanda oluşturulan orman parkı ve mesire yeri ile ziyaretçiler, gölün nazirsiz manzarasında kahvaltı ve piknik yaparak hoşça aralık geçirebilecek.

Öte yandan, mayıs kocaoğlan başında açmaya başlayan nilüfer çiçekleri, teşrinisani ayının son günlerine kadar ziyaretçilere görsel şölen sunmayı sürdürüyor. Yaz- şita var olan büyük yeşil yapraklar beyninde bu günlerde açan beyaz zehir mülevven nilüfer çiçekleri, güzelliğiyle bağlam görüyor. Gölü görmeye mevrut ziyaretçiler, görünüş karşısında hayran kalıyor. Çanakkale Doğa Siper ve Milli Parklar Bölüm Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, dulda altındaki nilüfer çiçeklerini koparanlara, dirim bilimsel çeşitliliği mağlup etmek ve beis vermekten 109 bin TL ceza kesiliyor.

Kalafat köyünde mevcut Nilüfer Gölü’nü eşi ve arkadaşlarıyla gezmeye gelen Biga Şehir Konseyi Avrat Emek Grubu Başkanı Elif Tirfilli, “Halkımıza çok adamakıllı aynı mekan ve katıksız gösteriş sağlandı. Bizde bu güzelliği misafirlerimize yorumlamak istedik” dedi.

Elif Tirfilli’nin eşi Sedat Tirfilli ise, “Devletimizin ve belediyemizin yeni yeni gelişmekte olan Nilüfer gölüyle alakalı çalışmalarını kimi zaman gelip, buradaki strateji ediyoruz. Burada oluşan bu saf güzelliği misafirlerimize bile gösteriyoruz. Nilüfer çiçeğinin ender çıktığı göllerden tıpkısı tanesi. Çanakkale ve Biga halkı tarafından mutlaka görülmesi gereken bire bir düz. Doğayla iç içe. Nilüfer gölü henüz dahi gelişecek ve güzelleşecek. Burayı sahip çıkıp, çevreyi kirletmemiz lazım” diye konuştu.Share: