O teleskoptan kullanılmamış irfan: Gezegende akarsu tespit etti

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan evrenin kullanılmamış görüntüleri kamu dünyayı hayran bırakırken James Webb’mağara keşifleri da bitmeme ediyor. Akıbet namına Erendiz ve uydularını de görüntülemeyi başaran teleskop bu öğün dahi bire bir aut gezegende akarsu tespit etti.

bahis konusu aut planet, teleskobun ilk odaklandığı beş hedeften biri olan WASP-96 B. James Webb, Karina Bulutsusu’nu ve farklı hedefleri fotoğrafladığı yerde, WASP-96 B’yi de analiz etti. Ve marifet insanları bu aut gezegende akarsu keşfettiler.

NASA, aut gezegenin atmosferine etraflıca daldırmak üzere kızılötesine mail bire bir görüntüleyici kullandı. Bunu düzenlemek amacıyla bilim insanları, talih boyunca debi ederken gezegenin atmosferinden filtrelenen nasip ışığını, filtrelenmemiş nasip ışığıyla karşılaştırdı.

NASA, oluşturduğu grafikte sergilenen 141 haber noktasının herhangi bir birinin gezegen eliyle bloke edilen belli başlı aynı dalga boyu miktarını gösterdiğini söylüyor. Bu verilere göre NASA, dış gezegen üzerine elan çok bilgelik edinebilir.

Elan önce de Hubble, 2013 yılında benzeri aut gezegende su belirleme etmişti. Bu keşifle birlikte Webb’mağara birlikte suyu kemiksiz tıpkısı şekilde belirleme edebildiği görülüyor. Webb’mağara ayrımsız aut gezegende su tespit etmesiyle, yaşamı destekleyen bire bir dış planet bulma şansı birlikte elan efdal.

Asuman cismi Jamess Webb gök teleskopuna çarptı

 

Çin’den uzaya dev teleskop

 

Share: