Osmaniyeli 84 Yaşındaki Havva Solgun: “Vaktiyle Mülk Yoktu, Ona Dönülüyor. Kıtlık Dirimlik Üzere Tıpkısı Hal Olacak”

HÜCCET DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’de dinamik 84 yaşındaki Havva Soluk, mütezayit avlu pahalılığından yakınarak “Bundan 15-20 yıl geçmiş temas şeye kavuşmuştuk, deminden arka arka dönüyoruz. Alıp yemeğe gücümüz namevcut, eskiye dönülüyor. Vaktiyle servet yoktu ona dönülüyor, kıt oldu ona dönülüyor. Kıtlık dirimsel kabil bir çözme oluyor. Gerçeği anca, açlık sağlık kabilinden bire bir hal olacak” dedi.

Osmaniye’nin Araplı köyünde tüvana ve 3 sene önceki eşini kaybeden Havva Solgun’nın 10 çocuğu ve 30’dan çok torunu bulunuyor. Çarkıt kısırlık günlerine yeniden dönüleceğinden bulut ettiğini tamlayan Solgun, şöyle konuştu:

“ALIP YEMEĞE GÜCÜMÜZ YOK”

“Aktüel antlaşma, evet bundan 15-20 yıl evvel temas şeye kavuşmuştuk, demincek geri geri dönüyoruz. Eskiden behre verilirdi, kurban kesmezlerdi, dilenci gelirdi toplardı kimsesiz derviş. Bu eyyam geldi geçti. Kalın Kafalı meskenet geliyorsa o yokluğu istemiyorum ben. O yokluğu istemiyorum, varlığı istiyorum. Bukağılık istiyorum, çetin istiyorum, aşındırmak istiyorum, giyim istiyorum. Çamaşırlar kaça bundan sonra, boğaza yemişler kaça çıktı? Ulaşamıyoruz. Alıp yemeğe gücümüz namevcut. Eskiye dönülüyor. Bir Vakitler mal yoktu ona dönülüyor. Kıt oldu, ona dönülüyor. Açlık dirimlik kabil bir çözme oluyor. Gerçeği anca, kıtlık sağlık gibi bir çözme olacak.”

Share: