Reisicumhur Erdoğan, Ekrem İmamoğlu’nun tatillerini eleştirip İstanbullulara seslendi: Ders vermeye hazır mısınız?

Reisicumhur Erdoğan, İstanbul’bile 60 Bin Konutluk Nazik İstanbul Dönüşümü projesi kapsamında Esenler’da daire sahibi olan vatandaşlara yönelik açacak doğrulama töreninde açıklamalarda bulundu.

“3 YILDA DEPREME KARŞI HANGI YAPTILAR”

Konuşmasında İstanbul Büyükşehir Şehremini Ekrem İmamoğlu’na yönelik eleştirilerde bulunan Erdoğan, “Önümüzdeki sene benzeri asrı devirecek cumhuriyet altını tarihimizde budun amacıyla çalışanlarla milleti üç buçuk görenler arasındaki bildirme şanlı farkı ayırt edebileceğimiz yerlerden biri da depreme tedbir çalışmalarıdır. Doğusundan batısına büyüklüğünde ülkemiz deprem kuşağında meydan almasına rağmen tafsilatlı süre bu gerçeğe şube dönülmüştür. Kardeşlerim Tanrı aşkına söyleyin bu İstanbul’üstelik büyükşehir belediyesi kimde? CHP’da… Peki CHP şu görevi aldı alalı az daha 3 yıl oldu. Onların depreme yönelik, bölük inşasına yönelik yaptığı tıpkı şey gördünüz mü?” dedi.

“İSTANBULLU GEREKEN DERSİ VERECEK”

“İstanbullu seçimlerde onlara müstelzim dersi verecek” diyen Erdoğan, “Bu İstanbul’dahi ego üstelik büyükşehir uray başkanlığı yaptım. Şu KİPTAŞ konutlarını eden bu kardeşiniz oldu. Amor ile koşan yorulmaz. Bu aksiyon aşk işidir. Hastalıklı olacaksın hastalıklı. Bulunmayan Bodrummuş bulunmayan şurasıymış. Sel afeti oluyor nerede bu beyefendi? Hararet var, nerede yine bir nerede. İstanbullu müstelzim dersi Tanrı’ın izniyle verecek mi? Vermeye hazır mıyız? Ego size inanıyorum. Size güveniyoruz aşk ile yürüyeceğiz ama durmak namevcut” ifadelerini kullandı.

“DEPREMİN ÜZERİNDEN YILLAR GEÇMESİNE KARŞIN ACISI YÜREĞİMİZDE”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları ise şu şekilde: “İstanbul’un Fethi’nin 569. yıldönümünün coşkusunu de Budun Bahçesi namına düzenlemeye başladığımız Atatürk Hava Meydanı alanında hep bu arada yaşamıştık. Eğitim Bilimi, hars, danışma, uluslararası etkinliklerden milli bayramlarımıza büyüklüğünde ülkemize ve şehrimize ayar katan, herhangi bir takkadak İstanbul’de birlikte olduk, birlikte oluyoruz.

Az önceki sordum; şu anda resmi misil nedir? Dediler kim; 60-70 bin. Esenler’üstelik şu anda 60 bin 70 bin kişinin katılımıyla bu kebir töreni yapıyoruz. Bu şanlı törenle vesilesiyle İstanbul’umuzun seçkin ilçelerinden Esenler’üstelik sizlerle beraberiz. 2 aktarılma evvel 18 bin insanımızı toprağa verdiğimiz 17 Ağustos 1999 depreminin 23. yıldönümüydü. Depremin üzerinden 23 sene geçti ama acısı yüreklerimizde hala evvel günkü kabil tazedir. Rabbimden bizleri değme tip afet, felaketten sahabet eylemesini diliyorum.

“BİZ HEZEL VERDİK Mİ YAPARIZ”

O felaketin olduğu dönemde bu ülkenin iktidarında kim vardı? Şu anda rahmetlik reşit Ecevit vardı, değil mi? Evet o hareket afetinde acaba kuvvet ne yaptı? Tamamen bittiler. Tükendiler. Ancak tığ iktidara geldik, hep bu yıkılan yerleri ayağa kaldırdık. Bingöl depremini hatırlayın, Van depremini, Simav’ı hatırlayın, Kütahya’yı hatırlayın. Sakarya’yı, Gölcük’ü, Kocaeli’nin genelini hatırlayın, hepsinde simultane Malatya’birlikte, Elazığ’de hep şehirlerimizi yeniden ayağa kaldırdık. Zira tığ meze verdik mi yaparız ve yaptık.

“81 İLİ KAPSAYACAK ŞEKİLDE KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ BAŞLATTIK”

Afetleri çelmek beşeri olarak bizim elimizde değil. Ama afetlerin yıkıcı etkilerine karşı tedarik ahzetmek bizim elimizdedir. Bizim sorumluluğumuzdadır. Hükümete dirimlik gelmez Türkiye’nin 81 ilini kapsayacak şekilde iri tıpkısı kentsel dönüşüm çalışması başlattık. Amacımız ülkemizin tek yerinde afetlere karşı zayıf, gayrisıhhi, kullanılmayan, kötü çatı bırakmamaktı. Şehirlerimizi adeta yeni baştan inşa ederken tek vatandaşımızı dahi kıygın etmedik. Bina denetleme sistemini geliştirerek, yapı inşasında bozuk elem alışkanlıkların önünü tamamen kestik.

“3 MİLYON KONUTLUK INKILAP TAMAMLANDI”

3 milyon konutun dönüşümünü tamamladık hamdolsun bugüne kadar. 12 milyon vatandaşımız daha çok güvenli binaları, içtimai donatı, yeşil alanlarıyla sağlık içinde hayatlarını sürdürebilecekleri yuvalarına kavuştular. Içtimai bölük inşası alanında dünyaya denk olacak modeli uygulamaya geçirdik. TOKİ tarafından mensur ettiğimiz 1 milyon 170 bin basamak yardımıyla 5 milyon vatandaşımızın emniyetli evlerde huzurla oturmasını sağladık.

Tam bu çalışmalarla ülkemizdeki yapıların yüzdelik 60’nı yani 50 milyon vatandaşımızı afetlere karşı koruma altına aldık. İnşallah hedefimiz bakir başlatacağımız hamlelerle önümüzdeki 5 sene zarfında 85 milyonun tamamını bu tehlikesiz şemsiye altına almaktır.

“HAREKET KONUTLARINI AYAĞA KALDIRAN YİNE BİZ OLDUK”

Deprem, hâkim baskını, heyelanların bu ülkenin gerçeği olduğunu unutmadan eş aklı ve teknolojinin imkanlarını ele alarak Rabbimize teyit olacağız. Anne aykırılık Antalya’birlikte coşkunluk oldu. Muğla’bile cuşuhuruş oldu. Büyükşehir belediyesi onlarda. Ne yaptınız? Oralarda değme özdek yaptılar mı? Tekrar tığ yaptık tığ. İzmir depremini hatırlayın. İzmir Büyükşehir Belediyesi CHP’bile. Ne yaptılar? Tek husus. Bilcümle o zelzele konutlarını ayağa kaldıran tekrar biz olduk.

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ CHP’DE DİYE SEYREDEMEZDİK”

Büyükşehir belediyesi CHP’de diye niteleyerek seyredemezdik. Öyleyse elleri kolları sıvadık ve izzet namına buralara müzaheret elimizi uzattık. Bu işlemler lafla olamaz. Yalanla olanaksız. Çarpıtmayla gayrimümkün. Eğer böyle yaparsanız aynı acı sağlık hepsini bile siler süpürür. Bunun üzere milletimize ne küçümseme vermişsek harfiyen namına getiriyoruz. Yapılamayacak hiçbir sözün yükünün altına girmiyoruz.

Hangi aldanan olacağız, hangi aldatan, ilkemiz bu. Bittabi seçkin konuda bu ilkeyi hayata muteber kılacağız. Ama depreme ve sair afetlere tedarik üzerine bu ilkeye tavizsiz ayrımsız şekilde bağlıyız. Sizlerden bu cins alıngan meselelerde aklın ve bilimin ışığında yapılan işler dışında esip gürleyenlere onur etmemenizi istiyorum.

“İSTANBUL’U GENIŞLIK GÖZDE ŞEHİR YAPANA BÜYÜKLÜĞÜNDE DURMAYACAĞIZ”

Erkek Kemal’in akşam ezanı söylediği ayrıksı, sabah söylediği başka. Evvelden yaşadığımız acıları ve önümüzdeki potansiyel tehditlerin büyüklüğünü ayn önüne alarak İstanbul’u kentsel tahavvül projelerimizin merkezi adına zar ettik. 300 bin konutu dönüştürerek beribenzer baskı bire bir işi gerçekleştirdik. Tarihi başarıya imza attık. Sahada 140 bin basamak ve işyerinin dönüşümü devam ediyor. Fikirtepe üzere vaktiyle beri süregelen sorunlar cihetiyle adeta kangrene dönüşmüş aynı yerde de 15 bin konutun dönüşümünü sağlıyoruz.

Güngören, Zeytinburnu, Tozkoparan’de icraat sürüyor. Kirazlıtepe’bile 5 bin konutluk dönüşüm gerçekleşiyor. Kartal, Şerifali, Kağıthane, Beykoz, Silivri, Çatalca, Fatih, Pendik’te, 9 ilçenin tamamında on binlerce iştirakçi ve mühendisimiz temiz kabilinden çalışıyor. Fatih’in emaneti İstanbul’u yeniden dünyanın sunu gözde şehri hale getirene büyüklüğünde durmayacağız.

“60 BİN KONUTLUK PROJEYİ BURADA YÜKSELTİYORUZ”

14 Haziran’ı şimdiden unutmayalım, 2023’ü on paralık unutmayalım. Anne merhale başlık kapı dolaşmaya var mıyız, avrat kolları, çoluk çocuk başlık kapı dolaşmaya var mıyız? Bu büyük tahavvül projelerinden arz çok nasiplenen ilçelerimizin başında Esenler geliyor. Kasaba Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Esenler Belediyesi 60 bin konutluk projesini burada yükseltiyoruz.

Esenler demin daha bir eksantrik fena hâlde oluyor. Unutmayın değişik ayrıksı güzelce. Proje alanının yüzde 68’i yeşil ve toplumsal teçhizat alanı yerine ayrılmıştır. Esenler’da kişi başına düşen yeşil alan miktarı 15 bin metrekare artıyor.

“İSTANBUL’UN BILDIRME BALABAN MİLLET BAHÇELERİNDEN BİRİ DA İÇİNDE OLACAK”

Bu projenin içinde namevcut bulunmayan desek yeridir. Projede çocuklarımızın bildirme erdemli standartlarda yetişek almalarını sağlayacak 1924 derslikli 63 meslek var. 35 bin topluluk kapasiteli 22 cami var. Akak kapasitesi 500’ü bulan afiyet tesisleri var. 166 bin metrekarelik sosyal ve kültürel tesisler var. Projede eş merkezli anlayışın ürünü olan 40 kilometre uzunluğundaki bisiklet ve muvakkat yolları var. Uslu şehir altyapısı sebebiyle insanlara dara getiren değil angarya düz içtimai ihtiyaçlara ulaşım sağlayan huzurlu ve emniyetli şehir özellikleri var.

35 bin kişinin istihdam edileceği 128 bin metrekareyi çok kadar uygulayım bilimi ihya bölgesi var. Projede ikinci etabı tamamlandığında İstanbul genişlik iri millet bahçelerinden biri var. Esenler kentsel dönüşüm projesi filhakika İstanbul’a ve sizlere yakışır ayrımsız eserdir. Esenler’deki 60 bin konutluk projeyle, düz yazı edilecek yerleşimin ülkemizin dayanabilen haddinden fazla ilinin merkezinden çok henüz balaban şehircilik atılımını ifade ettiğini bildirmek isterim.

“CHP GÖREVİ ALDIĞINDAN BERİ KAYDADEĞER ADIM BULUNMAYAN”

Burada düz yazı edilecek konutların kestirmece yarısı Esenler’deki riskli yapıların dönüşümünde değişik yarısı dahi belde ilçelerdeki dönüşümde kullanılacak. Toplumsal altyapıyı kullanarak küsurat kısımları şehre koku aldıracak alanlar haline getireceğiz. Zaman kısaca 2 bin 100 konutumuzun anahtarlarını hak sahiplerine veriyoruz. Yıl sonuna kadar bu sayıyı 4 bin 840’a çıkartıyoruz.

Önümüzdeki yıl tıpkısı asrı devirecek Cumhuriyet Altını tarihimizde millet amacıyla çalışanlarla milleti hor görenler arasındaki farkı genişlik iyi karşılaştırma edeceğimiz hususlardan biri bile depreme hazırlık çalışmalarıdır. Uzun Uzun ayrımsız müddet bu gerçeğe ense dönülmüş, kayda değer kadem atılmamıştır. Şu İstanbul’üstelik büyükşehir belediyesi kimde? CHP’da. Peki CHP acep şu görevi aldığı alalı neredeyse 3 yıl oldu. Acaba depreme, konut inşasına müteveccih temas özdek gördünüz mü, duydunuz mu? Bu İstanbul’birlikte ben da büyükşehir belediye başkanlığı yaptım. Şu KİPTAŞ konutlarını yapan bu kardeşiniz oldu. Aşkınan koşan yorulmaz. Bu aksiyon aşk işi ziyan etmek. Çorlu olacaksın hastalıklı. Bulunmayan Bodrum’muş, şurasıymış, burasıymış. Başat afeti oluyor nerede beyefendi? Cuşiş var tekrar tıpkısı yerde. Mütebeddil benzeri özdek namevcut. İstanbullu müstelzim dersi Cenabıhak’ın izniyle 2023’de Haziran’da verecek mi? Vermeye amade mıyız? Ben size inanıyorum. Size güveniyorum. Gereğini yapacağız.

“MARMARA DEPREMİNDEN SONRA YAŞANANLAR BIBI GÖZLER UĞRUNDA”

Yer Sarsintisi öncesi vatandaşın canı, malı hiçe sayıldığı kadar depremin ardından kurtarma ve gerileme kaldırma çalışmaları da gereken dakikasında gerçekleştirilememiştir. Marmara depreminin ardından yaşananlar bibi tekmil çıplaklığıyla gözlerimizin önümüzdedir. Ayrıksı alanlarda pekâlâ ülkemize 20 yılda yüzyıllık ürün ve hizmetler kazandırdıysak, depreme tedarik hususunda benzer bire bir mantalite bu uygulamayı gerçekleştirdi. Projeden gereç kalitesine, altyapıdan evgin ebat müdahale planlarına büyüklüğünde seçkin şeyi yeniden kurduk.

Van’dan İzmir’e kadar serencam dönemde yaşanan deprem, başat baskını, ateş, afetlerde kurumsal kapasiteyi kullanarak güdük sürede istediğimiz neticeye ulaştık. 76 üniversitemiz vardı. Deminden 208 üniversitemiz var. Üniversitemizin olmadığı diyar yok. Biz ilkokula gittiğimizde sınıflarımız 75-100 kişilikti. Amma şimdi 36. 81 vilayetimizin tamamında bu üniversiteler var. Deminden profesörler, doçentler öğrencilerimizin olduğu yere gidiyor. Mösyö Eksiksizlik bunlar yersiz lafla olmuyor.

Sağlıkta site hastanelerimizi kurduk mu, kuruyor muyuz? İşte İstanbul’bile dev Çam Sakura Kent Hastanemiz var. Diğer tarafta Atatürk Hava Meydanı’nda biliyorsunuz Amaç Dilmener var. Vesair tarafta, alın tarafta hele da tekrar oradaki kardeşlerimizin 1006 odalı Dr. Pakize Eş adıyla bire bir hastanemiz var. Eksiksiz bunlarla bu arada Ankara’dahi ayrımsız şekilde site hastanelerimizle bu yola bitmeme ediyoruz. Eğitimdeki duruşumuz kararlı benzeri şekilde devam ediyor.

“ULAŞIMDA 28 BİN KİLOMETREYİ AŞKIN YOLLARIMIZ VAR”

Ulaşımda 28 bin kilometreyi aşkın yollarımız var. Otobanlar, otoyollar, tüneller ve bunların birlikte Çetince Melik Rast Köprüsü’nü, Osmangazi Köprüsü’nü düşünün. Marmaray’ımızı biliyorsunuz. Avrasya Tüneli’ni biliyorsunuz. Acep mösyö Eksiksizlik oralardan geçti mi? Geçemez değil mi? Ben istiyorum ki o birlikte geçsin, o da nasiplensin, ara sıra şeyleri dahi öğrensin. Ancak evet kim oraları dahi yıkma kararı alabilirler. Onlar yapmaya değil yıkmaya geleceklerini söylüyorlar. Osmangazi Köprüsü bir şekilde.

Hep bunlarla bu arada durmadık devam ediyoruz. Elan devam edeceğiz. Bu ülkeye yapacak çok şeyimiz var. Özellikle alelhusus Çanakkale Boğazı’nın üzerinde tahminî 2,5 milyar Avro’ya servet reşit 18 Mart Çanakkale Köprüsü benzeri eksantrik anıt. Bilcümle bunları onların hayalleri de ulaşamaz bizim icraatlarımızı.

Bu süreç hakeza devam edecek. Kentsel inkilap çalışmalarımızın büyüklüğü yapılan işin çapını ortaya koymaya yeterlidir. 3 milyon konutun dönüşümünden, 1 milyon 200 bine mail konut mensur etmekten bahsediyoruz. Bu Türkiye üzere başlı başına bire bir devrimdir. İnşallah önümüzdeki ayın ortasına makul konut ve kira fiyatlarındaki istikrarsız yükselişin önüne geçecek, depreme tedbir çalışmalarına yardım sağlayacak yeni hamleyi milletimizle paylaşacağız. Şimdilik müjdeyi vereceğimiz güne bırakıyorum.

İnşallah ekincilik cesaret kooperatifinde koyun, kuzu fiyatı güç manada düşürüldü. Şimdi büyükbaş hayvanlara birlikte geçiyoruz. Farklı ürünlerde yüzdelik 30-35 üzere indirimler yazmak yoluyla ucuz fiyatla ürünlerimizi ulaştıracağız. Derdimiz vatandaşımıza bozuk fiyatla im atfetmek. Abdülhamid Han araştırma gemimiz şu anda taharri yapıyor. Unutmayın Abdülhamid Konak boydak değil. Abdülhamid Han’a saldıranlar bekâr. Onların cesedi var cesedi. Ama Abdülhamid Eğlek bir gündüz, abide. O abide oluşuyla yaşıyor. Tanrı razı olsun. Rabbim uçurum, yardımcımız olsun.

Rabbim vatandaşlarımıza rahatlık, iştiyak huzuru, sağlık ve sağ esen bu evlerde oturmayı felek etsin. Sizleri saygı ve dostça selamlıyorum, yüklülük sağlıcakla.”Share: