Ressam ve saz şairi Gürkan Ateşli sonuç yolculuğuna uğurlandı

“Komet” adıyla bilinen kankızıl ressam ve şair Gürkan Ateşli son yolculuğuna uğurlandı.

Mimar Sinan Iyice Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Osman Hamdi Satma Işporta Salonu’nda planlı yâd törenine Ateşin’un ailesi, arkadaşları ve öğrencileri katıldı.

MSGSÜ Rektörü Prof. Dr. Handan İnci Delege, törende yaptığı konuşmada, Coşkun’un 1941’da Çorum’üstelik dünyaya geldiğini söyledi.

Ateşli’un hayatına ait bilgi veren Elçi, “Gürkan Coşkun, öz kimliğini inşa edeceği, onu ‘Komet’e dönüştüren sürecin yer cesim duraklarından biri olan Domuzuna Sanatlar Akademisi’hangi 1960’ta girdi. Halil Dikmen, Anlaklı Üstün İzer atölyelerinde çalıştı. 1971 yılında ihtişam bursuyla gittiği Paris’e yerleşti ve plastik sanatlar eğitimini burada sürdürdü.” dedi.

Handan Delege, usta ressamın ilk sergisini 1974’te Fransa’bile Rouen şehrinde açtığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Komet’in resminde türlü dönemlerden alay edilir. Bakir figür hareketi, yıpranmamış romantik, eskimemiş dış vurumcu, sandalye modernist vs. Tabii anne olan bilcümle bunların üzerinde ve dışında bire bir ressam kimliği kurabilmek, kendine has tıpkı çizgi oluşturmaktır. Komet, bunu başarmış ayrımsız sanatçıdır. Ev içi ve yurt dışında açtığı haddinden fazla sayıda sergiyle, fotoğraf üstüne ortaya koyduğu görüşleriyle ve bunları yansıttığı eserleriyle Komet, Türk resminin eşi birkaç görülecek ayrımsız kuyruklu yıldızı kabilinden daima parlayacaktır.”

“Maalesef bu hayatın bire bir parçası”

Etkinliğe katılan ressam Bedri Baykam, andıran zamanda Adnan Çöker, Balkan Naci İslimyeli ve İlhan İrem gibi isimlerin de hayatını kaybettiğini belirterek, “Bilcümle bunlar maalesef sıkışık geldi. Maalesef bu hayatın ayrımsız parçası. Deminden bu üniversitede olup Komet’in 60 almanak arkadaşı olan birçok zer adam var. Ego onun 60 yıllık aynı tanıdığıyım amma 40 almanak arkadaşıyım.” ifadesini kullandı.

Gürkan Ateşli’un serbest tıpkısı ressam adına değil denemelerle, deneysel hanek çalışmalarıyla ve performanslarıyla akademide kirli bıraktığını dile getiren Baykam, “Onun sanatını araştırdıkça, saz şairi kendisine boyutlarının iç katmanlarına indikçe daim henüz ayrımlı elan yüksek bire bir Komet portresi ortaya çıkmaya bitmeme edecek. Rastgele hangi büyüklüğünde yaşamının büyük ayrımsız kısmı Paris’te geçse dahi iri bire bir cumhuriyetperver, tıpkı demokrat, bir Atatürkçüydü. Akıbet yılları etkileyen moda akımların hiçbirine kapılmadı ve cumhuriyetperver, Atatürkçü, demokrat ve özgürlükçü değerleri sonuna büyüklüğünde hep savunmaya devam etti.” diye niteleyerek konuştu.

Müjdat Gezen ise 1961’de tanıştığı Coşkun ile hatıralarını anlatarak, “Komet ile çokça adamakıllı tıpkısı dostluğumuz oldu. 1981 yılında Paris’te buluştuk. Çokça sevdiğim ayrımsız arkadaşımdı.” dedi.

Üniversiteden öğretim üyeleri ve arkadaşları da törende Coşkun ile ilişik kalp, bellek ve hatıralarını paylaştı.

Tören sonrası Çağa Camii’hangi getirilen Ateşin’un naaşı, kılınan cenaze namazının ardınan Ev Mezarlığı’na defnedildi.Share: