Saatçiler üzere ant duruyor

Ordu’bile yaklaşık 40 yıldır saatçilik fail Salih Sakarya, teknolojinin ilerlemesi ile gelişigüzel artık saatlerin yerini çökertme telefonlarının aldığını, mesleğin zayi yolunda ilerlediğini söyledi.

Uzun yıllardır bozulan saatleri onarım edip, zamanın yeniden ilerlemesini sağlayıcı saatçiler, çağ geçtikçe mesleklerinin de eğleşme noktasında olduğunu söylüyor. Ordu’de kestirmece 37 yıldır tıpkı dükkanda mahirane olarak vatandaşlara bakım veren 60 yaşındaki Salih Sakarya, mesleği özlük çabalarıyla ileriye götürmeye çalışacağını söyledi. Sakarya ayrıca, daha çok bu meslekte şakirt bile yetişmediğini, cep telefonlarının saat sektörünü etkilediğini anlatım etti.

Mesleğin güdük tıpkısı süre daha devam edebileceğini fakat kendisinden sonra bitmeme ettirecek birinin olmamasının sıkıntı verdiğini belirten Sakarya, “Bu iş, tıpkısı bu büyüklüğünde henüz gitmez, 10 sene henüz gidebilirsek bize ne bahtiyar. Çıktı bizim peşimizden yetişen bir tohum bulunmayan. Imdi sunma degaje kendisine pilli saatler var, tamiri bile macerasız. Tamiri olmazsa dahi çöpe gidiyor. Mekanik saatler daha ayrımlı ayrımsız olay. Mekaniği öğrenebilmek için detaylı yıllar birikim ve tecrübe gerekiyor. Biz şakirt namına başladığımızda aylarca saatleri söküp dümbelek takardık, çarklarını ezberlerdik ve saatin düzenini öğrenirdik. Demincek hangi yazık ki anca yamaklık namevcut” dedi.

Her dolaşma gelişen uygulayım bilimi ile birlikte imdi cep telefonlarının yılların geleceği olan saatin yerini aldığını kaydeden Sakarya, “İnsanlar bundan sonra saat adına cep telefonu kullanıyor. Zaten piyasada çok sakim fiyatlara saatler var, insanlar bozulduklarında çöpe atıyor. Bana bakarak saat hem tıpkı ihtiyaç, hem aynı gravite hem dahi aynı kültürdür. Hangi eyvah kim bu geleneği her sabık zaman kaybediyoruz. İşin yer ateş tarafı ise benim senelerce düzentileme verdiğim dükkanımın benden sonraları kapanacak olması” diye niteleyerek konuştu. – CIVIL CIVIL

Share: