Salçalık domates ve biber sezonu başladı

Bilecik’te salça sezonun açılması ile birlikte vatandaşlar kışlık ihtiyaçlarını yapmaya önceden, pazarlarda salçalık domates ve biber fiyatları çok faziletli.

Bilecik seçme hafta pazartesi günü Özgürlük Mahallesinde kurulan ilişki alanında salçalık domatesler kasası 70 TL’den satışa çıktı. Alışılagelen zamanda kilogram ile ahzüita eden vatandaşlar, salça fayrap etmek için domatesi kasayla alıyor. Geçtiğimiz yıllarda kasası 20 TL olan salçalık domates fiyatı 2 yılda epey atarken, kapya biber yerine tanıdık salçalık biberin kilosu ise 13 liradan müşteri buluyor.

“Yağmurdan dolayı işçi tarlaya girmiyor o yüzden fiyatlar yükseldi”

Salçalık domates ve biber satan pazarcı Fert Özmen, Bilecik’te uzun zamandan beri tezgah açtığını söyleyerek, “Edebiyat gelmesiyle salçalık yapıyorlar. Bundan muhit domatese istek attı. Ama yağmur yağdığı amacıyla çamurdan kontekst işçi tarlaya girmiyor o yüzden fiyatlar yükseldi. Haftaya inşallah düzelecek. Bilecik’te hazır salça kullanmıyorlar, bilcümle kendileri yapıyorlar. Ondan belde gayrı şehirlere bakarak dilek faziletkâr” dedi.

“Bu yıl çokça memnunuz, ama alıcı mutlu değil fiyatlar pahalı geliyor”

Diğer tıpkı satıcı Nevin Minteş, salçalık domates ve biber satışı yanında öz yaptığı eş salçalarını birlikte sattığını söyleyerek, “Değme sene Eylül aylarında domatesler çıkar salça yaparız. Bu salçayı Bilecikliler haddinden fazla severler. Domateslisi kahvaltıda, biberlisi üstelik yemeklerde olur. Kahvaltıda detaylı kabuklu, menemende, salçada haddinden fazla sunturlu peki; inmek kadar tamam kahvaltılarda. Bu yıl çokça memnunuz, ama almaç kıvançlı değil fiyatlar fiyatlı geliyor. 5 liraya satıyoruz. Bu yıl biraz muştulu domates. Herhangi Bir sene kasası 20 liraydı bu yıl kasası 70-80 teklik. Düz de satanda kıvançlı olmalı biz da fide parası veriyoruz. Deresakarı köyünde evimizde makinemiz, tavamız her şeyimiz var. Biz bile domateslerimizle kendimizde salça yaparak, satıyoruz. Gelişigüzel gün 4 tava yaparım. İstanbul, Ankara, Bursa, Eskişehir gibi illere gönderiyorum. 2 bin, 3 bin kavanoz salça yetmiyor” dedi. – BİLECİKShare: