Sanatkâr Aydın Münevver’ın ‘Tırpankeş’ filminin setinde korkutan cuşiş

Hakkarili okuyucu Vazıh Entelektüel’ın senaryosunu yazıp oynadığı ‘Tırpankeş’ (tırpan calip) filminin setinde senaryo gereği çıkan hararet kontrolden çıkınca nazik korkuya hastalık oldu.

Sanatçı Okumuş, köylerini infirak yazar iri şehirlere göç etmiş insanların pandemi döneminden sonradan köylerine ferasetsiz dönüşlerinde yaşanmış şişman sıkıntılar ve çekememezlikten kontekst birbirlerine engel veren köylülerin durumunu dile tebliğ etmek gayeli senaryosunu yazıp oynadığı ‘tırpankeş’ (çalgı orağı çeken) filminin çekimlerini Hakkari’nin Bağışlı köyünde sürdürüyor. Senaryo gereği yakılan fino yığını tamamen yanarak kontrolden çıkınca, bölgede mevcut itfaiye aracı ekibinin sakim saatlik müdahalesi sonucu söndürüldü.

Konuyla ilgilendiren açıklamada kâin Münevver Aydınlık, senaryo gereği duman yığınının yakılma sahnesinin çekimi sırasında bölgede kurumuş otların dikkate alınmadığını söyleyerek, “Şiddetli, rüzgarın etkisiyle etrafa sıçradı ve alevler büyüyerek kontrolden daha çok. Film ekibi ve çalışanlar ellerine aldıkları küreklerle, kovalarla yangını söndürmeye çalıştı. Fakat yangını söndürmede daraç kalınca köyde hazır bulundurulan itfaiye aracı ekibi yangına engelleme etti. Eksik saatlik soğutma çalışması sonucunda cuşiş arama altına alındı. 500 bandaj duman ve etraftaki solgun otlar ağız ağıza yanarak tamam oldu. Köylerde bazı bazı çekememezlikten âlem birbirlerinin otunu yakarak zarar atfetmek isteyen köylülerin bu sıkıntısını ihya etmek gayeli ufak bir keyif yığınını yakacaktık ama rüzgarı ve etraftaki hazandide otları hesaba katmamıştık. Bu yüzden alevler gürpedek büyüdü ve etrafa sıçradı. Yanan otun zararını ben karşılayacağım diyerek tamam film ekibine ve itfaiye aracı ekibine teşekkürname ederim” dedi.

Türkücü Işıklı Aydınlık, Bağışlı köyünde çektiği ‘Zılgıt’ belgesel filmi ve ‘Tırpankeş’ isimli beyaz perde filmiyle bir nice toplumsal gravite projesine katkıda bulunduğunu söyleyerek, “Demincek dahi beyaz perde sektöründe düz almak istiyorum. Hakkarili tiyatrocu ve amatör oyuncularla bu arada kendi köyümde 15 günce dinlenme kampı yaparak, görüntü yönetmenliğini Senet Derli Toplu, Ustalık ve Müzakere Yönetmenliğini Navzat Alter’in yaptığı ‘Tırpankeş’ filmini çektik. Bana genişlik şişman desteği Hakkarili aktör ve ekip ekibinde saha düzlük Rengi Hakkari Grubu sanatçılarından Mahmut Önal, Lokman Tetik, dengbej Seçilmiş Aksungur, direktör Belgit Derli Toplu, Nevzat Alter ve filmde oynayan birlik akraba ve köylülerime sonsuz teşekkürname ederim” diye konuştu. – HAKKARİShare: