Şehit kardeşinin mezarını 28 yıldır haftada tıpkısı gelerek temizliyor: Kardeşimle konuşacağım çokça şeyler vardı

Hakkari Hususi Harekat Grup Komutanlığı’nda askerliğini yaptığı sırada çığ felaketi sonucu 12 cebe arkadaşıyla birlikte martir sakıt Mete Kari’un Çayıryolu Köyünde kâin mezarına 28 yıldır tınlamalı olarak mevrut Abi Tefehhüm Kari, kardeşiyle buluşarak, dertleşiyor. Ahenktar namına temas hafta sonu, farklı günlerde de okazyon buldukça soluğu mezarlıkta düzlük Okuyucu, kardeşinin mezarına türap kondurmuyor.

TEMİZ KALMASI İÇİN YAPTIĞINI AÇIKLADI

Kardeşinin mezarının bulunduğu kısıntı bir bile ziyaretçiler amacıyla bank koyan Okur, “Bank koymamdaki amacım köye gelen yaşlılar çukur ziyaretinde oturacak yer bulamıyorlar. Ben dahi yaşlılarımızın ülfet sonrası dinlenip, dualarını okuması için bank koydum. Hem zat ölülerine okurlar hem de geçe şehitimize yakarış ederler diyerek düşüncesiyle böyle benzeri husus yaptım” dedi. Bir zamanda mezarın bulunduğu yerdeki hoşur alanı parke taşıyla döşeyen Okur, vezneci benimsenmek isteyenlere basit sağlayarak, mezarın etrafının temiz kalması amacıyla hakeza tıpkısı girişimde bulunduğunu kaydetti.

“SEÇKIN ZİYARETİMDE KARDEŞİMLE KONUŞUYORUM”

Kardeşiyle aralarında 1 yaş olduğunu ve ikiz üzere büyüdüklerini belirten Kari, herhangi bir ziyaretinde kardeşiyle dertleştiklerini, konuşacak çokça şeyin olduğunu vurguladı. Okur, eğlenceli olarak geldiği ve mezarın bakımlarını 28 yıldır yorulmadan, isteyerek yaptığını belirterek “28 yıl oldu, 28 yıldır herhangi bir hafta sonu geliyorum. Bayrağını değiştiriyorum, mezarını temizliyorum, hizmet yapıyorum. Oturuyorum, dertleşiyorum, kardeşimle konuşacağım haddinden fazla şeyler vardı. Tıpkı yaş var aramızda ama ikiz kabilinden büyümüştük” dedi.

“MEZARIN YANINA BANK KOYDU”

Kardeşiyle sevgi edebileceği, mezarlığa gelen ziyaretçilerin soluklanabileceği benzeri saha yapmayı detaylı zamandır aklından geçiren Okuyucu, geçen sene kardeşinin mezarının yanına bank koyduğunu dile getirerek, “Kardeşimle muhabbet edebileceğim adamakıllı aynı meydan yapmayı düşündüm, bir şeyler ayırmak istedim. parke döşedim, bank yaptım oraya biricik. Hafta sonları geliyorum sabahleyin köye, oturuyorum burada kardeşimle sevgi yazar, Bayburt’a dönüyorum. Bu bankı yapmamdaki bire bir değişik meram ise köyümüzün yaşlıları Kur’an okumaya geliyorlar mezarlıkta oturacak meydan bulamadıkları amacıyla etki çekiyorlardı, onlar için birlikte hakeza tıpkısı özdek yapmayı düşündüm” şeklinde konuştu.

“ŞEHİTLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM”

Şehitlerin unutulmaması hatırlatmasında kâin Kari, “Şehitlerimizi unutmayalım, gelip geçerken hoppadak tıpkı Fatiha okumakla yetinmeyelim, gelip bire bir mülakat edelim, mezarında ayrımsız nakıs var mı diye niteleyerek bakalım. Sadece şehit Mete Okur üzere uygulanan değil bu dediklerim, bilcümle şehitlerimizin mezarlarının bakımlarının yapılması muktezi. Şehitlerimize, aziz hatıralarına erbap çıkalım. Elimizden ne geliyorsa onu yapmaya çalışalım” ifadelerini kullandı. Mezarı başında dua ederek ziyaretini bitiren Kari, ‘Şehitler Layemut Vatan Bölünmez’ diye sözlerine son verdi.Share: