Türk Kadınları Birliği Samsun Büro Başkanı Çubukçuoğlu: “Erkeklerin 3 Metre Arkasından Yürümüyorsam Bu Mücadeleyi Başlatan Atatürk’e Borcumuz Var”

MEHMET REBİİ ÖZDEMİR

Türk Kadınları Birliği Derneği (TKB) Samsun Şube Başkanı Ayşe Çubukçuoğlu, “Bu topraklarda yaşıyorsam, bu topraklarda hareketli herkesin seçme bireyin, cumhuriyete borcu var. Tıpkı karı yerine ego, başım yukarıda dik yürüyorsam, gururla yürüyorsam, yanıma iki avrat alıp, iki karı arkadaşımı daha alıp, aynı erkeğe karşılık olmuyorsam, erkeğin 3 metre peşinden yürümüyorsam mücadeleyi başlatan Mustafa Kemal Atatürk’e borcumuz var” dedi.

Türk Kadınları Birliği Derneği (TKB) Samsun şubesinin geleneksel olarak güzeşte düzenlediği el birliği ve muarefe toplantısına Samsun’da benzeri paradigma etkinliklerde bulunan CHP Umumi Komutan Yardımcısı Gülizar Kişmiri, CHP Samsun Mebus Neslihan Hancıoğlu üstelik katıldı.

“MERMİNİN ÜZERİNİ ÖRTEN KADINA BORCUMUZ VAR”

TKB Samsun Ofis başkanı Ayşe Çubukçuoğlu yaptığı konuşmasında şunları rapor etti:

“Bu topraklarda yaşıyorsam, bu topraklarda hareketli herkesin her bireyin, cumhuriyete borcu var. Ayrımsız karı namına ben, başım yukarıda sert yürüyorsam, gururla yürüyorsam, yanıma iki karı alıp, iki eş arkadaşımı daha alıp, aynı erkeğe eşit olmuyorsam, erkeğin 3 metre peşi sıra yürümüyorsam, başka ülkelerdeki eş haklarına imrenme ile bakmıyorsam, bu ülkenin içtimai siyasal soylu erki ve tamlık hayatında bayram sahibi isem, bunu medyun olduğum biri var. 88 yıldır hem seçiyor hem seçiliyorsam bunu medyun olduğum biri var. Türk kadını, cumhuriyet altını kadını adına bunu borçlu olduğumuz birileri var. Savaşta atasına inanıp özgürlük savaşında halas mücadelesinde atasına inanıp bebeğinin üzerini değil de merminin üzerini örten, Türk kadınına savaşta erkeğin yanı sıra cepheye cephane haiz kadına borcumuz var.  Hep bunları işleyen, o mücadeleyi başlatan Mustafa Eksiksizlik Atatürk’e borcumuz var. Bilcümle mücadele, bütün uğraşım, bilcümle çabam benim, bizim bu borcu bayılmak üzere.”

Biçer Esmer dahi kısaca şöyle konuştu:

“İşte bunun üzere beraberce, az ayrımsız yolumuz kaldı. Gelişigüzel alay malay, o yolu sizlerle alay malay açacağız. Ufukta sıra andıran, ufukta yakılan çoban ateşlerinin Anadolu’nun dört bir yanı sıra iri alevlere, yalaz topuna dönüşmesi çokça andıran. O nedenle bilcümle alay malay o günlerin heyecanıyla adım adım demokrasi amacıyla, özgürlük amacıyla, yürüyüşümüz körpe olsun. Başaracağız ve bu ülkede cumhuriyetimizin ikinci yüzyılınız avrat devrimi olan cumhuriyeti kadınların mücadelesiyle demokrasiyle taçlandıracağız. Olur, herhangi bir birimizin o yaşamında bildirme benbenci sayfada aynı otoriteli rejime, biricik kişilik yönetime bu ülkenin kadınları namına, sandıkta gereken dersi verip, sandıkta bu ülkeyi baştan ortak akılla demokrasiyle buluşturmuş olmanın akıllıca onurunu yazan sayfaları birlikte muammer olacağız. Sıhhatli olun, var, olun bilcümle alay malay yan yana güzelce yarınlar bizim olsun diyorum.”

Share: