Serencam an haberleri! Kadem Programı kapsamındaki “Esenlik ve Kimya Ürünleri Çağrısı”nda önceki kararlar alındı

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı kapsamında açılan Keyif ve Kimya Ürünleri Çağrısı’na ait, “Keyif ve kimya sektöründe kabul ettiğimiz 23 proje amacıyla önümüzdeki dönemde 784 milyon lira AR-GE yatırımını ve 4,3 bilyon teklik istihsal yatırımını destekleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Varank, Avrupa’nın yer balaban uran kümelenmesi MEYDAN İstanbul’un düzenlediği “KAYRAN EXPO Savunma, Havacılık ve Gök Endüstri Fuarı”nda Uygulayım Bilimi Odaklı Endüstri Hamlesi Programı’na ilişik bilgi verdi.

Varank, Türkiye’dahi üretimi sıfır, tehlikeli cari münhal sunulan elektronikten makineye, kimyadan sağlığa, farklı sektörlerdeki ürünleri domestik ve milli imkanlarla üretebilmek için bu programı başlattıklarını bildirdi.

Mobilite ve Üretimde Yapısal Transformasyon çağrılarında yakalanan art düzem performanstan bilahare açılan üçüncü çağrıda afiyet ve kimyada birlikte ciddi projeleri hayata geçirme üzerine iddialı olduklarını vurgulayan Varank, şunları kaydetti:

“Sağlık ve Kimya Ürünleri Çağrımıza 179 proje başvurusu oldu. Etraflı değerlendirmesi tamamlanan 44 projeden 23’ü kabul edildi, 5’i üzere revizyon istedik. Esenlik ve kimya sektöründe akseptans edilen 23 proje üzere önümüzdeki 784 milyon lira AR-GE yatırımını, 4,3 bilyon liralık üretim yatırımını destekleyeceğiz. Bu desteğin sonucunda Türkiye, kanatlı efsanevi aşılarında kullanılan adjuvanı, meme kanseri ve otoimmün emraz üzere hamal sistemleri, ayar munzam yüksek toksisiteye cemaat eskimemiş onkoloji ve MS ilaçlarını Kadem Programı sayesinde üretme kabiliyetine erbap olacak. Aziz Cumhuriyet’imizin ikinci yüzyılında, defans sanayisinden sonra sanayinin gelişigüzel alanında gündemi takip eden değil, dünyada gündemi atama fail tıpkı Türkiye’yi önümüzdeki dönemde inşa edeceğiz.”

99 proje için proses bitmeme ediyor

Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı, Hamle Programı kapsamında geçen sene “Mobilite ve Üretimde Strüktürel Inkılap” çağrılarına çıktı, 2021’birlikte Esenlik ve Kimya Ürünleri Çağrısı’nda 179 projenin kesme başvuru sürecini tamamladı, 143 proje komite istimara aşamasına kaldı. Bu projeler için yapılan etraflı tetkik süreci böylelikle 44 proje üzere karar alındı, 99 proje amacıyla ise istimara süreçleri devam ediyor.

Kararlaştırılan 44 projeden 23’ü kabul edilirken 5’i revizyona açıldı. Kabul edilen 23 projenin AR-GE büyüklüğü 784 milyon liralık, üretime yönelik yatırım harcaması büyüklüğü 4,3 milyar liralık oldu.

Projelerin illere göre dağılımına bakıldığında İstanbul 5 projeyle ilk sırada meydan alırken bu ili Kocaeli 4, Tekirdağ 3, Sakarya 2 ve Karaman 2 projeyle izledi. Ankara, Yalova, Vazıh, Samsun, Konya, Isparta ve Adıyaman’dahi dahi birer proje yürütülecek.

Yenilikçi ürünler üretilecek

Desteklenen projeler kapsamında yenilikçi, değer katma eşdeğer ilaçlar, biyobenzer ilaçlar, amansız hastalık tedavisinde geçer not ve bulunmaz tılsım kategorisinde düzlük düzlük hareketli maddeler, aşılar, muafiyet sağlayıcı ürünler, kimya sanayisinde mergup değişik kimyevi ürünler ve müstahzarlar, tıp, cerrahi, dişçilikte makbul ispençiyari ürünleri kadar ilişik değeri faziletli kritik ürünlere yönelik yatırımların gerçekleştirilmesi olabilir olacak.

Sağlık ve Kimya Ürünleri Çağrısı kapsamında değerlendirilen kimya sektörü, petrol, doğal gaz, çekicilik, su, mineraller ve metaller kabil tor maddeleri 70 binin üzerinde farklı ürüne dönüştürerek çabucacık her sektöre girdi sağlıyor.

Türk sanayisinin gelişimi için kilit öneme sahip tıpkı sektör olan kimya sektörü, imalat sanayisinde üretime laf maddelerin yaklaşık yüzde 30’unu oluşturuyor. İmalat sanayisi sektörleri beyninde en çok aut ticaret açığının verildiği kimya sektörü, evcil ve milli sanayinin gelişmesinde efdal potansiyel barındırıyor.

İlaç sanayisi da majör hacim ve çeşitlilikle istihsal ve ihracat imkanına sahip, melfuf değeri faziletli sektörlerden biri yerine dikkati çekiyor.

Share: