Serencam zaman haberi: 5.8’lik hareket tatbikatında gerileme altında kalanlar kurtarıldı, sâdır cuşiş söndürüldü

KAYSERİ’de, 6 ilden 2 bin 900 kişinin katımıyla 5.8 büyüklüğündeki yer sarsıntısı tatbikatı yapıldı. Tatbikatta yıkılan binanın enkazında kalanlar kurtarılıp, sâdır coşkunluk itfaiye marifetiyle söndürüldü.

Talas ilçesi Bahçelievler Mahallesi’nde, Türkiye Afet Engelleme Planı kapsamında sarsıntı tatbikatı gerçekleştirildi. Tatbikatta senaryo gereği 5.8 büyüklüğünde yer sarsıntısı meydana geldi ve sonrasında yıkılan bir binanın altında haddinden fazla sayıda hayat çevrilmiş kaldı. AFAD, JAK, UMKE ile itfaiye aracı ekipleri, enkazın altında artan ve yara atarak müzaheret isteyenleri ‘Neredesiniz?’ diye bulmaya çalıştı. Enkazdan çıkarılanlar ise sedyelerle tahliye edildi. Deprem sonrası benzeri binada sâdır cuşiş da itfaiye aracı ekiplerince söndürüldü. Kısaca 1,5 saat süren manevra, başarıyla tamamlandı. Tatbikat sonrası izah fail AFAD İl Müdürü Osman Atsız, şu ifadeleri kullandı:

“Bölgemizde yer sarsıntısı tatbikatımızı yaptık. Nevşehir, Kırşehir, Yozgat, Kahramanmaraş ve Sivas’tan tatbikatımıza iştirak oldu. Bu katılan arkadaşlarımızla beraber sahada personel kendisine 775 sevimli görev yaptı. Okullarda yapılan tatbikatlarımızda ise 960 dirilik ve vatandaşlarla bu arada hep 2 bin 900 sevimli sahada görev yaptı. Kurumlarımız yapılan tatbikatlarda ne yapmaları gerektiğini baştan pekiştirmiş oldu. Tatbikatlarımız çabukluk kesmeden sürecek.”

Share: