Siirtli üreticilere tarımda tasarruflu su kullanımı anlatıldı

Siirtli üreticilere tarımda tasarruflu su kullanımı anlatıldı

SİİRT – Siirt Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğünce ‘İklim Değişikliğine Uyum ve Tarımda Tasarruflu Su Kullanım’ paneli düzenlendi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Yetişek ve Yayım Dairesi Başkanlığınca Zirai Sulama Yetişek Programı çerçevesinde düzenlenen panelde abuhava değişikliğinin tarımsal üretim üzerindeki damarlı etkilerini minimize demek için akarsu kıtlığı, sivri veya yağışsızlık üzere asıl sorunların bertaraf edilmesinde suyun ve su kaynaklarının yönetimi, basınçlı sulama sistemlerinin kullanımı, sulama altyapısının geliştirilmesinin yanında çalışkan su kullanımı, yenilenebilir enerji kaynaklarının sulamada kullanımı, enformatik ve uzaktan algılama ile suyu izleme, yer ve kasaba koruma konularında panelist hocalar tarafından üreticilere yemek ve bilgilendirme yapıldı.

Panelde Harran Üniversitesinden Prof. Dr. Mehmet Uca Çullu, Doç. Dr. Mehmet Şenbayram, Antepfıstığı Araştırı Enstitüsü Müdürlüğünden Dr. Nevzat Arslan, Tarım Efdal Mühendisi Serkan Kösetürkmen ve Siirt Üniversitesinden Prof. Dr. Ciddi Karademir, Doç. Dr. Mürtefi Beyhan Tayyare ile Dr. Öğr. Üyesi Halit Seyfettin Süvari dil cambazı namına ulama sağladı.

Siirt’te bir nice ürünün kesim ve büyüklük ekonomisine katkılar sağlayan marka değeri mevcut kocaman tarımsal ürünlere sahip olduğunu dile getiren Siirt Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan, sonuç ilkokul yılda bakanlık yoluyla nebati ve hayvancılık alanında üreticilere 361 milyon teklik destekleme sağlandığını aktardı. Demirhan, “2022 yılında Rustik Kalkınma Yatırımları çerçevesinde 30 milyon tutarında 515 projemiz onaylanmıştır. İlimiz, 515 proje ile büyüklük sıralamasında önce 20 üstelik kayran almıştır. 2018-2022 yılları ortada bakanlığımız, valiliğimiz ve ilgilendiren kurumların destekleri ile Siirt ekincilik ve hayvancılığının geliştirilmesi amacıyla 53 milyon liralık tutarında 70 skor tarımsal proje uygulanmış, uygulanmaya devam etmektedir” dedi.

Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak ise, “Mümasil zamanda alelhusus 2020 yılında vahim susuzluk görüldü. Ara Sıra ürünlerde yüzdelik 50’ye mümasil tıpkısı düşüş kaydedildi. Bu hayvancılık alanındaki sonuçlardan bahsetmemiz kabil. Tabi bizim bunlarla ilişik yapmamız gerekenler var. Yapmamız gereken ancak yapamadıklarımız var. Ağır Sıklet bire bir nimeti boşa akıtıp gidiyoruz. Heba oluyor sularımız” şeklinde konuştu.

Panele Ilbay Yardımcısı Abdulhamit Bahtiyar, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak, Siirt Ekincilik ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan, diyar ve kaymakamlık müdürlüğü idarecileri ile ustalık elemanlar, tarım danışmanları, STK temsilcileri, muhtarlar ve üreticiler katıldı.

Share: