Tekirdağ’da Vatandaşlar Taşımalı Yetişek Kapsamındaki Öğrencilere Servis Verilmemesine Reaksiyon Gösterdi

GIYAP ÇİL

Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesi Karlı ve Uzunhacı mahallelerinde taşımalı eğitim bilimi kapsamındaki 17 öğrencinin servis tahsis edilmemesi nedeniyle okula gidemediğini tamlayan veliler, “Yıllardır taşımalı sistemle eğitim gören öğrencilerimiz üzere 2 yıldır servis tahsis edilmiyor. Bu sorun giderilene kadar çocuklarımızı okula göndermeyeceğiz” diye tepki gösterdi.

İYİ Öğür Kapaklı İlçe Başkanı Yusuf Kısık, Karlı ve Uzunhacı mahallelerinde taşımalı eğitimde servis sorunu yaşayan velileri dinledi. Karlı Mahallesi Muhtarı Anıl Aydın ve veliler ile bir araya mevrut Kısık, “Bizim üzerimize düşen velilerimizin yaşadığı sorunları dile getirmektir. Bunu çözecek olan devletin kademeleridir” dedi. Veliler, 17 öğrencinin servis olmadığı amacıyla okula gidemediğini belirtti.

“ÇOCUKLARIMIZI OKULA GÖNDERMEYECEĞİZ”

Velilerden Özer Dikişçi, yaşadıkları sorunu şöyle anlattı:

“Çocuklarımız taşımalı sisteme karışma olmasına karşın Kapaklı İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü marifetiyle desteklenmiyoruz. Bu nedenle sorunu çözmek adına veliler kendisine burada tıpkı araya geldik. Dilekçemizi yazarak imzalarımızı attık, muhtarımıza konfirmasyon ettik. Şimdi İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü’hangi giderek şikayetimizi dile getireceğiz. Bizden öğrencilerimizi alışılagelen yaya servisleri ile dolmuşla okula göndermemizi bekliyorlar. Bunun karşılığında ecir talep ediyorlar. Bizler bu ücreti bayılmak istemiyoruz. Bizler devlete alın hep sorumluluklarımızı namına getiriyorsak, vergilerimizi ödüyorsak devlette bizim çocuklarımızı okutmak zorundadır. Köy okullarını kapattılar, bu nedenle taşımalı sisteme geçildi. Taşımalı sistemin bilcümle sorumluluğu ilçe milli eğitime aittir. Ben bu taşımalı sistemin evvel öğrencilerinden birisiyim. Tığ senelerce ne servis ücreti ne de yemek ücreti ödedik. Demincek böyle bir problemle kar karşıyayız. Bunun Milli Eğitim sorumluluğunda olduğunu dile getiriyoruz. Hakkımızı arıyoruz ve aramaya devam edeceğiz. Veliler kendisine sav çözülene büyüklüğünde çocuklarımızı okula göndermeyeceğiz.”

İMZA TOPLADILAR

Veliler, öğrenciler için Kapaklı İlçe Milli Yetişek Müdürlüğü marifetiyle servis arabası tahsis edilmesi talebiyle imza topladı. Toplanan imzalı dilekçeler, Kapaklı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kapaklı Kaymakamlığı’na verilecek.Share: