TÜBİTAK Başkanı Mandal’dan SUBÜ’ye musahabe

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Evlek, Sakarya Kılgılı Ulum Üniversitesi (SUBÜ) Rektörlüğüne baştan atanan Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık’ı ziyaret etti.

Üniversiteden yapılan açıklamaya bakarak, Sarıbıyık’a “kırnak olsun” temennisinde mevcut Evlek, üniversitenin çalışmaları hakkında vukuf aldı.

Evlek, Türkiye’birlikte bire bir önce yerine SUBÜ yoluyla kurulan Uygulayım Bilimi Yarışmaları Koordinatörlüğünü TÜBİTAK’tan aynı ekibin örnek benzeri olarak inceleyeceğini bildirdi.

Uygulayım Bilimi Yarışmaları Koordinatörlüğünden bir nice yerde övgüyle bahsettiğini aktaran Evlek, “Gücük süre içerisinde ilişkin ekiplerimiz üstelik koordinatörlüğe gelerek ‘ayrımsız benzeri geliştirebilir miyiz’ noktasında incelemelerde bulunacaklar. SUBÜ’nün önümüzdeki süreçte da +1 Yetişek Modeli ve AR-GE çalışmalarıyla ülkemize sakil katkılar sağlamaya ve nitelikli insanlar yetiştirmeye devam etmesini arzuluyorum. Rektör hocamıza eskimemiş döneminde başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Üniversitenin TEKNOFEST 2022’de yüce başarılar elde ettiğini tamlayan Evlek, Sarıbıyık’a 2023 yılında fırlatılması planlanan Türksat 6A uydusunun maketini hediye etti.

Sarıbıyık bile kuruluşlarından beri desteklerini tek zaman esirgemeyen Mandal’ın, kırıcı şekilde çalışarak talih için büyük icraat ortaya koyduğunu anlatım etti.

TÜBİTAK’ın akademisyenlere ve öğrencilere bindi olduğunu nâkil Sarıbıyık, “Bizler da hele uygulanabilir ve çözüm üreten AR-GE yapma hedefiyle debi ediyoruz. Bu noktada TÜBİTAK projelerinde alelhusus akıbet dönemde okkalı ivme yakaladık. Bunu henüz dahi müstakbel noktalara emmek istiyoruz. TEKNOFEST’te bile herhangi bir geçen sene daha bile üzerine koyarak ilerliyoruz. Sayın Başkanımızın bile bu anlamda teveccühlerini örtmek bizleri antrparantez mutlu etti.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: